Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vorbesc azi cu o femeie in alimentara BIO, m-a rugat sa-i citesc data de valabilitate al cremei de cafea ca a uitat ochelarii acasa.   Mai voia si parerea mea de ce este cutia de carton de 1 litru asa de moale ca mereu-i scapa din mana o parte cand deschide.  Si eu tot acea marfa am cumparat si i-am spus ca eu nu-l pastrez in ambalajul original, ci-l transfer intr-o sticla si nu va avea nici acel miros insuportabil pentru care se arunca imediat ca pare stricat.    Era atat de socata la acest raspuns, ca ea nu s-a gandit la asta niciodata, dar de azi totul va fi in container de sticla in frigider  la ea.

Eu aveam masca si ea nu, era tot din Europa de undeva dar eu nu intreb nimic in plus si mi-a spus ca ea crede in Dumnezeu ca se va termina circul asta dupa inca o serie de restrictii cand America va fi total inchis, nici din casa n-o sa avem voie sa iesim :eek: de aceea e bine sa avem rezerve dar nu prea multe ca nu va dura mult.  Nu parea educata la maxim, cred ca vreo biserica avea mare influenta asupra ei, a venit langa mine sa vada ce cumpar sa-i vina idee si ei in cap de ceva mancare, deci era singura si cam dezorientata.  Nu stia nici ce fac cu ardei gras rosu foarte mare.   A fost prima persoana langa care am stat la mica distanta si n-a fost vaccinata, dar am aflat mai tarziu.  Arata sanatoasa dar nu credea in nimic, se tot uita in sus spre cer pentru raspunsuri.    

In Salonul de Pedichura, Manichiura si Masage erau mai multi barbati decat femei ca am trecut si pe acolo si toti fara masca ca si angajatii.   M-au pus intr-un separeu ca de obicei dar si-a pus masca angajata cand a intrat sa "ma trateze" asa se exprima in aceste saloane.  N-am vorbit de problema asta ca purta si manusi si toate instrumentele le scotea din ambalaj de la dezinfectare/sterilizare.    Vor fi multe intrebari si putine raspunsuri in viitor!

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://www.jpost.com/health-science/lambda-variant-shows-vaccine-resistance-study-675674?fbclid=IwAR0f6S_7ulyclHWDCRMqMnau0R_Y5INE1TZsJOcKIX0xA6CBMHCUTVbtmFA

Israelul e in colaps. Incep sa vaccineze si tinerii.

Vaccinul va deveni curand ,,aproape obligatoriu'' , in unele zone a ajuns sa fie asa deja.

Dar mie imi e ca e prea tarziu. Deja ducem lupta de supravietuire cu virusii. Au o capacitate de adaptare fantastica, fie ca au trecut sau nu si prin laborator (pentru studiu) - asta numai de la evolutia naturala putea fi.

Editat de Stu'
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De fapt ce vrea sa spuna breaknews-ul asta? Ca vaxinatii sunt un pericol pentru nevaxinati?

Deci care sunt aia rai, ca nu inteleg? Vaxinatii sau nevaxinatii?  Hai ca astia ne-au bagat in ceata si ne tin acolo.:biggrin:

(ce aiurea suna "breaknews-ul" astea, ca sunt mai multe, in fine)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 minutes ago, adal* said:

Deci care sunt aia rai, ca nu inteleg? 

De ce trebuie să fie unii răi și alții buni?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu de unde sa stiu? Chestia ca sunt. N-ai observat ce vehementi sunt unii? Si ce injuraturi mai trag pe aici?

Bine, tu esti o finutza si te faci ca nu observi.:smile:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred că e prea devreme să spunem cine are dreptate. Dacă se poate spune vreodată că are cineva dreptate în toată nenorocirea asta care s-a abătut asupra omenirii.

Ar trebui să ne facă mai.. umani? Poate. Dar dimpotrivă, este atât de trist că se adeverește încă o dată proverbul "homo homini lupus".

Cel mai ușor e să învrăjbești oamenii. Parcă doar atât așteaptă, să aibă motiv să se întoarcă unii împotriva altora. Umanitatea s-a dus pe pluă.

 

Editat de Amarena
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 21 minute, Amarena a spus:

Cel mai ușor e să învrăjbești oamenii. Parcă doar atât așteaptă, să aibă motiv să se întoarcă unii împotriva altora. Umanitatea s-a dus pe pluă.

Din pacate omenirea se duce la vale si nu are frana. Covidul pare sa fie pe post de acceleratie.:smile:

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, The Unknown said:

Slide 1 of 71: Bill Bramhall/Tribune Content Agency

Maybe unvaccinated people have a death wish. It's not affecting you, you're vaccinated, you're safe. Why do you care about what happens to them?

Editat de Amarena
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×