Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca se poate vorbi despre valul 4 in contextul vaccinarii, spre deosebire de valul1-2-3 fara vaccinare, atunci inseamna ca vaccinarea are o problema!

Sau mai multe!

Editat de Rayn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Rayn a spus:

Asadar, cei vaccinati, de cine va temeti ?

 

De ce vor vaccinatii ca toata lumea sa fie vaccinata ?

In plus, cei care s-au vaccinat tot trebuie sa poarte masca

 

De urs, caini, accidente rutiere, cancer.

 

Eu ti-am zis ca mi se rupe daca te vaccinezi tu, sau nu.

Port masca in supermarket, dar mi se pare ca acolo unde sunt doar persoane vaccinate, pana la 10 sau 20 de persoane, nu e obligatorie masca.

 

Pandemia nu functioneaza cu frici, iar subiectul ei nu sunt restrictiile. Ti-am mai spus ca esti un om liber, nu? Si ca poti circula linistit. Traieste-ti tristetea aia de viata, nu mai da cu batul in balta.

Vezi ca avem si topic despre ursi, alt subiect "hot" al momentului. E dreptul omului de a inlatura pericolul, sau dreptul ursului de a supravietui printre oameni?

Hai ca-i intrigant :happy:

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 hours ago, Rayn said:

Daca se poate vorbi despre valul 4 in contextul vaccinarii, spre deosebire de valul1-2-3 fara vaccinare, atunci inseamna ca vaccinarea are o problema!

Sau mai multe!

Asta rămâne de văzut. Să vedem care va fi intensitatea acestui „val 4” despre care se tot vorbește, adică în ce măsură și cu ce intensitate va afecta populațiile vaccinate comparativ cu cele nevaccinate, din diferite arealuri, și după aia mai vorbim. Deocamdată vorbim discuții.

Sigur că par a fi și anomalii, chestii pe care le-am semnalat și eu. Dar să vedem, cum spuneam, care vor fi datele concrete.

Vaccinarea nu are o problemă, ci doar nu are o eficacitate de 100 % sau altfel spus nu asigură o protecție de 100%. Eficacitatea pentru Pfizer și Moderna  e pe undeva pe la 95%. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe cei nevaccinati il va ataca rau de tot, daca scapa va fi o minune!!!  Insa, odata in spital si intubat, esti pe linia moarta .... 

Cei care nu scapa de acest val sint cu Imun Sistem la pamant si plini de alte boli grave de care deloc nu se intereseaza si ne mai infecteaza si cu alea daca sintem aproape de ei.

Cei vaccinati care poarta si masca, chiar daca vor fi contaminati, nu vor suferi ca in Iad si va trece ca sint aparati de mai multe scuturi.

Onca nu e tarziu de vaccinat,  in caz ca apare o forma grava, cu nevaccinatii nici nu se vor ocupa deloc, direct in sacul negru de plastic si in congelator indiferent ce culoare, rasa, etc.  

Legi militare se vor aplica, cu lista in computer cu cei vaccinati ca armata are baza de date exacte ca ei s-au ocupat de vaccinare.   A mai fost pe aici o chestiune dar nimic in comparatie cu Covid si Directorul Spitalului a iesit in public la TV si a spus clar ca el nu accepta decat pacienti care sint sau vor fi buni de ceva in viitor: soldati care apara tara, tineri sanatosi dealtfel, care mai au de crescut si adulti cu probleme minore usor tratabile.  DELOC handicapati din nastere, autistici care nu sint rezonabili, batrani de la o varsta in sus cu boli terminale, alcoolici sau drug useri, sectanti care nu accepta sange operatii sau alte interventii ca el nu trateaza cu rugaciuni, si mai sint exceptii. 

Eu nu-mi fac probleme si nu mi-e mila de nimeni care da din gura ca stie mai bine ca e political actiunea!!!   Am auzit de la cunostinte/prieteni ca foarte multi din State si Canada s-au dus inapoi in Romania inca la inceputul conditiei ca refuza totul de la medici iar acolo se poate ascunde, dar aici nu.   Acolo merg in misiune pocaita din sat in sat ca Jehova e vindecatorul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

L-am auzit pe Arafat la radio, vorbea de restrictii pentru nevaccinati, si dadea exemplul restaurantelor, care in loc sa se inchida, vor putea functiona doar pt persoanele vaccinate.

Will be fun :lol2:

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vaccinurile funcționează... dar nu mereu. 

Adaug și că un coleg de muncă, vaccinat cu ambele doze, la mai mult de o lună de la a doua, s-a infectat și a ajuns în spital (cum era aia că vaccinatii nu mai ajung pe patul spitalului..?), două săptămâni recuperare după aceea. La fel și eu m-am recuperat după Covid (în noiembrie, când categoria mea de vârstă nu se vaccina încă), tot după două săptămâni. Got it? Două săptămâni.. cu... fără... same shit.

Nu există garanții. Există noroc chior și cam atât. Și de o parte, și de alta. 

received_569725920722421.jpeg

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 30 minute, Amarena a spus:

Nu există garanții. Există noroc chior și cam atât. Și de o parte, și de alta. 

 

Evitarea vaccinului cu gandul ca "la X nu a functionat", e o garantie?

Vorba lui Arafat, e singura noastra arma, ar fi culmea sa nu o folosim.

Sunt multe boli pentru care nu exista un remediu eficient 100%, dar totusi lumea merge la tratament.

Si subliniez din nou... Nu ma intereseaza cine se vaccineaza sau nu. Doar arunc argumentele mele de vaccinat.

Prietenii mei nu se vaccineaza, de muieri ce sunt. "Motivele" sunt aceleasi: frica de intepatura si prea mult Facebook.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred că trebuie să mai citești o dată ce am zis. Nu există garanții, nici pt cei care se vaccinează, nici pt ceilalți.

Sunt multe boli pt tratamentul cărora studiile clinice au luat sfârșit de mult, se cunosc efectele secundare pe termen scurt și lung. În cazul de față, studiile pt diversele vaccinuri iau sfârșit în 2023, încă nu se cunosc toate posibilele efecte secundare, iar cele cunoscute sunt destul de nasoale. Participarea ar trebui să fie voluntară, la fel ca în cazul oricărui studiu clinic. 

Nu înțeleg de ce vi se pare atât de ieșit din comun faptul că unii nu vor să se vaccineze, deocamdată, din cauza riscului dat de informațiile incomplete referitoare la acest medicament. Nu mă refer la conspiraționiști. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, Amarena said:

Cred că trebuie să mai citești o dată ce am zis. Nu există garanții, nici pt cei care se vaccinează, nici pt ceilalți.

 

Nu există garanții 100%, asta e cert. Dar cu siguranță există mai mari garanții pentru cei care se vaccinează decât pentru cei care nu se vaccinează. 

În rest, mie nu mi se pare ieșit din comun faptul că unii nu vor să se vaccineze. Probabil că n-au înțeles încă necesitatea vaccinării în aceste vremuri. Doresc la toată lumea sănătate, putere de muncă, excursii în Ibiza sau la Piramide. Fiecare e dator să treacă prin propria cutiuță orice experiență de viață și să ia până la urmă o decizie optimă. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din moment ce viata s-a oprit pe Planeta ca a fost recunoscut PANDEMIE care ucide in masa, consider obligatie cetateneasca a se vaccina sa se opreasca mai repede contaminarea!!!      Nu vreau sa fiu intr-un loc cu nevaccinatii, indiferent cine s-ar crede ca sint, n-am nevoie de bolile lor contagioase!!!  Le ocolesc ca pe cei cu SIDA/AIDS sau leprosi si nu sint singura, tocmai pentru ca nu exista garantii.   Eu ascult de Legile actuale si execut ce mi se spune ca sa fiu in siguranta cat mai mare posibil ca si eu particip la asta ca si cel de langa mine sa in siguranta!  

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×