Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cica Pfizer considera necesara a treia doza si probabil se va face. Dar astora care am luat Astra oare ce primim? 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
10 hours ago, Vriies said:

Probabil că n-au înțeles încă necesitatea vaccinării în aceste vremuri. 

E amuzant ce zici, pt mine, știi de ce? Pentru că există virusologi (oameni de știință, cum ar veni), care au lucrat în Africa cu febra tifoidă, malaria și alte boli cauzate de diverse virusuri (nu mi le amintesc, abia m-am trezit), care zic că niciodată în istorie nu s-a vaccinat populația ÎN TIMPUL epidemiei. Faptul că virusul nu este lăsat să se adapteze face să apară noi variante, mai agresive. As pune linkul cu unul din ei care explică asta, dar e în italiană, pot să îl pun, pt cine vrea. 

Deci necesitatea nu prea e necesitate. Câte vaccinuri vor mai scoate? Le facem pe toate, doar pt că zice Pfizer că "este posibil să aibă eficiență crescută" asupra variantei Delta, Epsilon și pe care le-or mai boteza? Probabil are toată lumea "a death wish" și nu-mi dau eu seama.

 

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In IT, exista un precedent. 
Il cunosc, personal, de la o intrunire din 2012.
Microsoft, nu s-a multumit cu faptul ca lumea cumpara licenta, de ex.  de Office.
A apelat si a sugerat promovarea unei noi strategii, ABONAMENT la office. asa ca aparut Ofiice 365.
365 de zile are un an, apoi reinnoiesti abonamentul.
Asa si cu vaccinul.
Urmeaza un tipar, ba UPDATE, ba ABONAMENT.

Despre ABONAMENT vezi DOZA3, doza 4...doza 16, pentru ca tulpinile... iar despre eficienta, si-au dat cu barda toti care vorbesc de UPDATE.

 

Editat de Rayn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur sa constat ca pana si in farmacii, s-a renuntat la masca in interior.

Vorbeam prin primavara , ca la tara lumea nu purta masca.

Cand mai vezi cate unul, chiar pe strada, singur cu masca,  sau in masina, singur cu masca, te poti mira despre "propaganda" care l-a spalat, saracu", nu stie ce face !

 

Da, stiu, asa o sa vina valul 4 MEDIATIC, OFICIAL !

 

Editat de Rayn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
9 hours ago, Amarena said:

E amuzant ce zici, pt mine, știi de ce? Pentru că există virusologi (oameni de știință, cum ar veni), care au lucrat în Africa cu febra tifoidă, malaria și alte boli cauzate de diverse virusuri (nu mi le amintesc, abia m-am trezit), care zic că niciodată în istorie nu s-a vaccinat populația ÎN TIMPUL epidemiei. Faptul că virusul nu este lăsat să se adapteze face să apară noi variante, mai agresive. As pune linkul cu unul din ei care explică asta, dar e în italiană, pot să îl pun, pt cine vrea. 

Deci necesitatea nu prea e necesitate. Câte vaccinuri vor mai scoate? Le facem pe toate, doar pt că zice Pfizer că "este posibil să aibă eficiență crescută" asupra variantei Delta, Epsilon și pe care le-or mai boteza? Probabil are toată lumea "a death wish" și nu-mi dau eu seama.

 

 

 

Pentru mine e și mai amuzant ce zici tu. Știi de ce? Pentru că mai bine de 99% din virusologi (oameni de știință, cum ar veni) susțin necesitatea vaccinării. Sigur că există și câțiva (un procent infim) care au și alte păreri. 
Bineînțeles că populația se vaccinează în timpul pandemiei. Pentru că dacă s-a terminat pandemia, atunci evident că n-ar mai fi necesară vaccinarea! 
Virusurile, bacteriile și microorganismele în general se adaptează continuu și mereu apar variante mai mult sau mai puțin agresive. Deci nu există chestia că „virusul tre' lăsat să se adapteze”, așa, sine die. Până când ar trebui lăsat să se adpteze fără să se încerce un vaccin? Până la a face 100 000, un milion, 10 milioane sau 1 miliard de victime? Cu această ocazie aș vrea să-ți atrag atenția că malaria și febra tifoidă n-au fost complet eradicate. Aproximativ 21 milioane de cazuri de febră tifoidă și 220 000 de dece apar anual. Și potrivit unui raport de la sfârșitul lui 2020, aproximativ 229 milioane de cazuri și 409 000 de decese au fost înregistrate din cauza malariei. Noi tipuri de vaccinuri sunt încercate continuu și ideea e că aceste „boli” au fost ținute sub control, dacă nu eradicate, măcar diminuate considerabil din cauza vaccinării.
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai domu" Vriies
Iti spun tot din IT
Un antivirus, are la baza, informatiile despre un virus existent deja.
Pentru mutatii vei avea acces la un vaccin abia la anul.
teoretic!
Practic, trebuie sa treaca prin niste faze de testare....

D-aia trebuie ABONAMENT!

De ce s-ar mai vaccina oamenii, la inceput de valul 4, cu vaccin pentru  valul 1-2-3 ?

Editat de Rayn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Just now, Rayn said:

Mai domu" Vriies
Iti spun tot din IT
Un antivirus, are la baza, informatiile despre un virus existent deja.
Pentru mutatii vei avea acces la un vaccin abia la anul.
teoretic!
 

Daia trebuie ABONAMENT!

Așa. Și? 

Măi domnu/doamna Rayn, că nu-mi e prea clar. Ce vrei să susții matale prin asta și așa, în general? 

Că nu există acest virus?

Că există și a fost scăpat sau lansat deliberat dintr-un labor din Wuhan?

Că vcinarea e rea și nocivă? 

 

Zi-le bre cu subiect și predicat, ca să putem răspunde și noi punctual. :laugh:

 

PeSe: Te-ai vaccinat? :smile:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de oricare om de la tara...

""De ce bre sa zic eu, iti este greu sa gandesti ?""

Punctual, esti VACCINAT degeaba,!

Ai nevoie de UPDATE!

Pentru asta mai ai nevoie de ABONAMENT!

"Go For It" 

  • Downvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Rayn said:

Apropo de oricare om de la tara...

""De ce bre sa zic eu, iti este greu sa gandesti ?""

Punctual, esti VACCINAT degeaba,!

Ai nevoie de UPDATE!

Pentru asta mai ai nevoie de ABONAMENT!

"Go For It" 

Apropo de oricare om, fie el de la oraș sau fie de la țară, zi-le bre cu subiect și predicat, ca să-ți pot răspunde, eventual. Afar' de faptul că ești pur și simplu contra, ce dreak susții sau despre ce vrei să vorbim?

1. Nu există acest virus.

2. Există și a fost scăpat sau lansat deliberat dintr-un labor din Wuhan.

3. Vacinarea e rea și nocivă. 

 

Te aud?...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×