Sari la conținut
Forum Roportal
hellworld

Cum poti sa iti faci o prietena

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

3 minutes ago, Abbie3 said:

Parca suntem la gradinita. Ma refeream la alte persoane decat cele din familie. La prieteni. Ori tu spui ca nu exista asa ceva, decat intre persoane de acelasi sex.

Faci ce faci si reduci totul la utilitarism. De asta spun ca normalizezi sociopatia. Pentru tine asta e normal, sa te doara in ... de altii, daca nu ai nimic de obtinut de la ei. Si aici inca odata, nu ma refer la rude.

 

Am impresia ca dumneata te crezi deosebita si pentru faptul ca respiri. Vad ca ai obiceiul de a prezenta niste lucruri ordinare pe post de cine stie ce chestii extraordinare. Nu spui nimic nou sau important in faptul ca empatizezi cu prietenii.

Asta face si cel mai mare ticalos de pe planeta. Asa, si? Cu ce devine specia mai buna la modul general? Am zis ca empatizezi cu rude, apropiati. Tie treaba asta ti se pare o chestie demna de mentionat? Nu era de la sine inteles ca majoritatea oamenilor fac asa?

  • Downvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, arpad said:

Pai asta ti-am dat si eu de inteles; ca avem un creier tribalist, limitat sa inteleaga doar realitatea tribului sau a cetei din care face parte. Ori mie mi se pare ciudat ca transformi o banalitate, gen empatia pentru apropiati, intr-o chestie deosebit de inaltatoare. Iar faptul ca empatizezi si simti afectiune pentru persoane de sex opus, e si ăsta tot un lucru absolut ordinar. Si nu, nu mai minti, ca nu simti empatie pt toti barbatii, ci doar pentru unii, in special pentru aia care te atrag fizic/sexual. Restul iti sunt absolut indiferenti, daca nu chiar antipatici.

Efectiv n-ai inteles nimic. Gandesti in alb si negru. Dupa tine, daca nu resimti toate evenimentele tragice din lume la aceeasi magnitudine ca cele personale, inseamna ca nu esti atasat decat de "trib".

Nu te mai da expert in mintile altora, ca aberezi. Antipatici imi sunt doar cei care gandesc scarbos, indiferent de sex. Atat. Altfel n-am motiv sa antipatizez pe cineva.

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 minutes ago, arpad said:

Asta face si cel mai mare ticalos de pe planeta. Asa, si? Cu ce devine specia mai buna la modul general? Am zis ca empatizezi cu rude, apropiati. Tie treaba asta ti se pare o chestie demna de mentionat? Nu era de la sine inteles ca majoritatea oamenilor fac asa?

N-ai scos tu pe tastatura faptul ca intre persoane de sex opus nu poate exista altceva decat atractie sexuala? Deci cum ramane cu relatiile platonice? Sunt posibile in mintea ta?

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumneata nu vezi lucrurile in ansamblul lor general, asta pentru ca...trib.

Da, hai sa zicem oamenii sunt empatici. Ok, insa oamenii nu sunt doar empatici ci in acelasi timp sunt indiferenti, dusmanosi, invidiosi, barfitori, aroganti. De exemplu, tu esti empatica cu prietena ta, insa nu dai doi lei ruginiti pe vecina de scară. Eu gandesc realist, tu gandesti la modul cat se poate de ipocrit. Gandirea asta poate fi folosita ca arma - manipularea persoanelor credule.

  • Downvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai presupune pe cine dau doi bani. Iti proiectezi limitele si mizantropia. Ai impresia ca toti sunt ca tine. Hai pa; esti agasant.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Abbie3 said:

N-ai scos tu pe tastatura faptul ca intre persoane de sex opus nu poate exista altceva decat atractie sexuala? Deci cum ramane cu relatiile platonice? Sunt posibile in mintea ta?

Relatiile platonice sunt doar in mintea ta si le arbitrezi si conditionezi dupa bunul plac. Cand barbatul nu te incita sexual,  dar iti place sa vb. cu el, vrei relatie platonica. In schimb, cand exista si atractie sexuala, vrei relatie cu iubire si sex.  Esti egoista la faza asta, sa stii.

  • Downvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Just now, Abbie3 said:

Nu mai presupune pe cine dau doi bani. Iti proiectezi limitele si mizantropia. Ai impresia ca toti sunt ca tine. Hai pa; esti agasant.

Doare trezirea la realitate, asa-i? Somnul ăsta al tau te transforma intr-un monstru dizgratios, sa stii de la mine!

  • Downvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce va mai pierdeti vremea pe topicul asta nu inteleg

Unde lipseste total flexibilitatea nu e loc de comunicare

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Kleopatrah said:

 

Unde lipseste total flexibilitatea nu e loc de comunicare

Corect. Doar ea cu Maeve trebuie sa aiba dreptate, in orice conditii, altfel interlocutorul nu are empatie, e sociopat, lipsit de intelegere etc.

  • Downvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

arpad dar tu ai dreptate mereu chiar nu vad cum nu iti vad oamenii adevarata valoare

cassandra syndrome much?

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×