Sari la conținut
Forum Roportal
Clear Light

Cum esti in realitate ?

Postări Recomandate

4 minutes ago, Vriies said:

Ne, ne, asta pare a fi o escamotare a problemei de fond! Așa că te aștept...:smile:

A, OK. Pai... fizic, nimic deosebit. Ma imbrac ca un marinar in vacanta. Ca personalitate, pot doar sa zic ca mi-a iesit INTF dupa tipologia lui Jung. Am mostenit o pasiune pentru scris si satira de la taica-miu. Si cam atat. :)

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 minutes ago, Clear Light said:

Pai de ce mai D :biggrin: ? Crezi ca ma ascund  dupa cuvinte ?

Nu. Voiam doar să spun că o aștept și pe Abbie cu ceva despre „Cum ești în realitate?” :smile:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Fiero a spus:

Eu cred ca raspunsul era foarte simplu, dar voi ati complicat totul si ati dat-o in filozofeala. Ma rog.

Draga Fiero,

Conditia umana este extrem de complicata. Nu poate fi continuta in doar cateva cuvinte.

A ne descrie personalitatea inevitabil cere o sondare a propriei conditii. De ce si cum am ajuns sa avem o personalitate asa si pe dincolo , buna, rea, insuportabila , mandra, terestra, extraterestra....

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
12 minutes ago, Vriies said:

Poi, da. Însă după ce dăm colțu, rămâne treaba cu doi metri sub pământ și niente sau o fi și altă chestie? :laugh:

Nu stie nimeni; putem sa speculam doar.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
8 minutes ago, Enki said:

Am banuit asta de la discutia noastra furtunoasa de anul trecut, dupa care la un timp ai mentionat tu pe un topic de astrologie.

Mda, a fost o discuție „furtunoasă”, ce-i drept. Însă e clar că doi oameni suficient de deștepți, ulterior pot trece peste meandrele momentului, pot schimba informații și chiar pot învăța unul de la celălalt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Abbie2 said:

Nu stie nimeni; putem sa speculam doar.

Poi, na, să speculăm! Tu ce zici? :smile:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 minute, Vriies a spus:

Mda, a fost o discuție „furtunoasă”, ce-i drept. Însă e clar că doi oameni suficient de deștepți, ulterior pot trece peste meandrele momentului, pot schimba informații și chiar pot învăța unul de la celălalt.

uite, profit de ocazie sa te intreb daca ai simtit dupa acel moment ca ti-am pastrat vreo ranchiuna, sau ca te-am vanat sa ti-o platesc, sau daca discutiile ulterioare au continuat in mod obisnuit.

Stii ca imi aduc aminte de cearta aia cu zambetul pe buze? Desi atunci chiar m-ai scos din pepeni, cum nu a reusit nimeni de pe forumul asta sa o faca.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 minutes ago, Vriies said:

Poi, na, să speculăm! Tu ce zici? :smile:

Pai da.

Din ce se stie absolut sigur, punctul final al unei vieti e la moartea creierului, adica in cosciug sau la crematoriu, dupa preferinte. Cui vrea sa se desensibilizeze in legatura cu moartea si dinamicile din jurul ei, ii recomand comedia neagra "Cuibul de viespi". 

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Just now, Enki said:

uite, profit de ocazie sa te intreb daca ai simtit dupa acel moment ca ti-am pastrat vreo ranchiuna, sau ca te-am vanat sa ti-o platesc, sau ceva de genul asta.

Stii ca imi aduc aminte de cearta aia cu zambetul pe buze? Desi atunci chiar m-ai scos din pepeni, cum nu a reusit nimeni de pe forumul asta sa o faca.

Și tu m-ai scos din pepeni! :laugh:

Pe moment am fost șucărit, ce-i drept, dar n-am simțit că ulterior mi-ai fi purtat vreo ranchiună. Așa cum nici eu nu ți-am purtat vreo ranchiună, ci, dimpotrivă, te-am apreciat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 minutes ago, Abbie2 said:

Pai da.

Din ce se stie absolut sigur, punctul final al unei vieti e la moartea creierului, adica in cosciug sau la crematoriu, dupa preferinte. Cui vrea sa se desensibilizeze in legatura cu moartea si dinamicile din jurul ei, ii recomand comedia neagra "Cuibul de viespi". 

 

Cuibul de viespi e o realizare artistică admirabilă. Însă mă tem că nici pe departe nu rezolvă problema de fond pe care o discutăm noi colea. 

Problema conștiinței și a „spiritului” cre' că e mult mai complexă decât „moartea creierului”.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×