Sari la conținut
Forum Roportal
Clear Light

Cum esti in realitate ?

Postări Recomandate

Acum 11 minute, Vriies a spus:

Cuibul de viespi e o realizare artistică admirabilă. Însă mă tem că nici pe departe nu rezolvă problema de fond pe care o discutăm noi colea. 

Problema conștiinței și a „spiritului” cre' că e mult mai complexă decât „moartea creierului”.

Problema constiintei e pe cate de complexa pe atat de interesanta.

Vestul e in perioada copilariei cu privire la intelegerea constiintei.

In alte parti constiinta a fost obiect de studiu de cel putin 2000 de ani. Si cu toate ca stim asta, vestul nu prea vrea sa invete. Dar exista semne ca vrea.

Editat de Clear Light
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 23 minute, Vriies a spus:

Și tu m-ai scos din pepeni! :laugh:

Pe moment am fost șucărit, ce-i drept, dar n-am simțit că ulterior mi-ai fi purtat vreo ranchiună. Așa cum nici eu nu ți-am purtat vreo ranchiună, ci, dimpotrivă, te-am apreciat.

Same here. :smile:

Ca sa mai adaug ceva ontopic pe tema deschisa, felul in care scriu si ma exprim pe forum este si felul in care vorbesc face to face cand sunt intr-o conversatie care decurge similar. Ba chiar pe forum ma cenzurez ca sa nu trebuiasca moderatorii sa stearga si sa inlocuiasca cu stelute un plm, un fu*u-i si altele. Si nimeni nu a luat vreodata personal ce am spus, sa se supere si sa plece de la masa, sa imi zica ca sunt agresiva, fanatica sau mai stiu eu ce alte apelative. Nici chiar persoane cu care am conversat si pe care nu le cunosteam de foarte mult timp sau nu imi erau foarte apropiate.

Nu imi place sa am in jur persoane fata de care trebuie sa am grija ce spun si trebuie sa imi aleg cu grija cuvintele, ca iau totul la modul personal.

  • Like 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
10 hours ago, Vriies said:

Cuibul de viespi e o realizare artistică admirabilă. Însă mă tem că nici pe departe nu rezolvă problema de fond pe care o discutăm noi colea. 

Problema conștiinței și a „spiritului” cre' că e mult mai complexă decât „moartea creierului”.

Stiu; ma refeream strict la moarte, nu la ce s-ar putea intampla dupa. :) Viata cum o stim se termina cand moare creierul. Daca dupa intervine o alta stare, situatia oricum se schimba.

Moartea in sine e cu morga, ciondaneli ale rudelor legate de detaliile ritualurilor, popi cu portofele frematande ca niste plante carnivore etc.

Editat de Abbie2
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
22 hours ago, Clear Light said:

Problema constiintei e pe cate de complexa pe atat de interesanta.

Vestul e in perioada copilariei cu privire la intelegerea constiintei.

In alte parti constiinta a fost obiect de studiu de cel putin 2000 de ani. Si cu toate ca stim asta, vestul nu prea vrea sa invete. Dar exista semne ca vrea.

Aș spune chiar că este una fundamentală în raport cu evoluția noastră ca specie. Înțelegerea naturii conștiinței probabil că va constitui intrarea într-o nouă etapă a ființei umane. Dar până atunci, mai e ceva de săpat...

Se poate spune și așa, că Vestul e in perioada copilariei cu privire la intelegerea constiintei. Dar să nu uităm totuși progresele oarecum rapide care se fac în acest sens, cam de vreo 30 de ani încoace. Până acum vreo 30 de ani, studii, cercetări și discuții serioase în acest sens nu prea existau, conștiința fiind considerată un fel de secreție a creierului sau fiind pur și simplu considerată mai mult o metaforă și escamotată în dezbaterile academice. Acum s-au cam schimbat lucrurile. Apar dezbateri intense, studii peste studii și teorii peste teorii cu privire la natura conștiinței.

Da, în alte părți a fost obiect de studiu poate de câteva mii de ani. Dar să nu uităm totuși că „studiul” din tradițiile hinduse și budiste, dacă la asta te referi, bazat mai mult pe meditație și contemplare, nu prea a fost compatibil cu studiul tradiției vestice, în care rigoarea științifică e mult mai dură, dacă putem spune așa. Dar asta nu înseamnă că cele două metode nu s-ar putea împăca într-un viitor apropiat. interesantă în acest sens e poziția lui Dalai Lama la o conferință pe această temă: “ I believe that it is possible for Buddhism and modern science to engage in collaborative research in the understanding of consciousness while leaving aside the philosophical question. By bringing together these two modes of inquiry, both disciplines may be enriched. Such collaborative study will contribute to a better understanding of the dynamics of the human mind and its relation to suffering. ”

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu mai stiu cum sunt, pentru ceilalti.

Cred ca arat ciudat cand ignor oamenii, si ma chinui sa prind pisici. :pardon:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×