Sari la conținut
Forum Roportal
Clear Light

Cum esti in realitate ?

Postări Recomandate

2 minutes ago, Enki said:

Am completat/editat.

Mmmnu. Nu a fost chiar lejera conversatia atata timp cat vine altcineva si iti spune tie care e sensul vietii, ca de exemplu daca ar veni la mine cineva si mi-ar spune ca viata mea nu are niciun sens daca nu fac x, y si z, ar iesi latura mea belicoasa la iveala. :o:

Chiar am deschis un topic la filosofie despre „sensul vieții”. Nu prea te-am văzut pe acolo :smile:.  Oricum, e clar că mulți avem idei diferite despre sensul vieții și până-n coadă lucrul e cât se poate de firesc. 

Ah, accepți și tu că ai o latură belicoasă? Măcar una mică, japoneză? :o:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
8 minutes ago, Enki said:

Am completat/editat.

Mmmnu. Nu a fost chiar lejera conversatia atata timp cat vine altcineva si iti spune tie care e sensul vietii, ca de exemplu daca ar veni la mine cineva si mi-ar spune ca viata mea nu are niciun sens daca nu fac x, y si z, ar iesi latura mea belicoasa la iveala. :o: Noroc ca altii sunt mai relaxati.

Deh... solipsismul.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Abbie2 said:

Deh... solipsismul.

Despre ce vorbești? Care solipsism?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Vriies said:

Despre ce vorbești? Care solipsism?

Despre postarea la care se referea Enki indirect. :)   Undeva pe prima pagina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, Vriies a spus:

Chiar am deschis un topic la filosofie despre „sensul vieții”. Nu prea te-am văzut pe acolo :smile:.  Oricum, e clar că mulți avem idei diferite despre sensul vieții și până-n coadă lucrul e cât se poate de firesc. 

Ah, accepți și tu că ai o latură belicoasă? Măcar una mică, japoneză? :o:

Dar bineinteles ca accept. Cat priveste orgoliul, l-am recunoscut si pe ala, si nu e nimeni pe aici dintre cei cu care am conversat aprins pe teme diverse sa nu fie orgolios intr-o oarecare masura. Nu are niciun rost si nici nu incerc sa ma dau vreo sfanta, sau sa devin vreo sfanta umila si smerita.

 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Abbie2 said:

Despre postarea la care se referea Enki indirect. :)   Undeva pe prima pagina.

Poate că mi-a scăpat mie, de aceea te-am întrebat unde, din partea cui  și cum a fost borba de solipsism?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 minutes ago, Enki said:

Dar bineinteles ca accept. Cat priveste orgoliul, l-am recunoscut si pe ala, si nu e nimeni pe aici dintre cei cu care am conversat aprins pe teme diverse sa nu fie orgolios intr-o oarecare masura. Nu are niciun rost si nici nu incerc sa ma dau vreo sfanta, sau sa devin vreo sfanta umila si smerita.

 

Deci belicoasă și orgolioasă! 

Hai, mai zi-le, că parcă am fi frați! :laugh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
12 minutes ago, Vriies said:

Poate că mi-a scăpat mie, de aceea te-am întrebat unde, din partea cui  și cum a fost borba de solipsism?

Prefer sa nu citez, ca e cu scantei. Era vorba  despre faptul ca unele persoane au idei fixe referitor la sensul vietii si cum trebuie sau nu trebuie sa traiasca cineva. Foarte fixe chiar, poate chiar modelate dupa  propriile inclinatii, ca si cand ar trebui sa fie standard pentru orice persoana intalnita in cale.

Editat de Abbie2
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

PeSe: Până acum, părerea mea, doar Clear Light, Vriies și Enki au încercat într-o oarecare măsură de a răspunde întrebării din capul topicului. :laugh: Greșesc?:smile:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok, Vriies, o sa incerc si eu.

Sunt Ia fel cum te-ai descris tu, doar ca tu esti mai cult. Adica mai citit, mai erudit.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×