Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie2

Cultele cargo - cum incepe un fenomen religios

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cine vorbeste despre interzicere...? Ar fi impotriva libertatii de constiinta. Am zis vreodata ca asta ar fi solutia? A zis careva pe aici? Arata-mi unde. Ca n-ai sa gasesti.

6 minutes ago, Stu' said:

Ab, nu poți interzice religiile le motive din astea.

Se creează precedent! 

Mâine, unii vor interzice sexul. In Terminator era interzis deja.

Fundamental, soluția ta este una de caracter extrem. Și nu așa se poate echilibra , prin extremism, situația.

Nu stiu de unde scoti faza cu "solutia ta". N-am propus (sau gandit) o asemenea solutie vreodata.

Ideal ar fi sa se poata discuta fara lesinuri pe canapeaua victoriana, gen Adal, sau acuzatii abracadabrante de genul asteia. Dar nu se poate. In final tot cu din astea veniti.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu leșin, stai chill. Dai in gol , aici.

Ai zis că ar fi indicat sa nu mai repetam aceeași greșeală, că e o nebunie, după zisele lui Einstein. Și tot ai povestit de comunități vulnerabile în fața manipulărilor religioase.

Cum ai vrea sa facem asta, la modul serios, practic, daca nu prin renunțarea la religii- la nivel de societate? Eu așa am dedus.

Corecteaza-ma cu contra-argument și cu asta basta. Nu mai personaliza dezbaterea.

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, Stu' said:

Cu atât mai mult, daca sunt atâtea, îmi poți cu siguranță enumera 1-2 exemple concrete, nu? :)

Dintre multele, iată câteva:

 
În primul rând, problema canonului Noului Testament și a evangheliilor. Afost o problemă de lungi și mari dezbateri doctrinare, care s-a dus pe o perioadă de vreo 400 de ani. Numărul evangheliilor care circulau prin sec al Ii-lea e.n. era cam de  vreo sută și au fost mari meciuri pentru a selecta doar patru. Apoi, la modul general, după mari beregățeli doctrinare,  abia prin secolul al IV-lea problema canonului Noului Testament a fost stabilită așa cum o știm noi astăzi.
 
Apoi disputa dintre Arius și episcopul Alexandru al Alexandriei cu privire la faptul dacă Iisus este subordonat sau egal Tatălui. Dispută doctrinară tranșată la conciliul de la Niceea, dar care a continuat mult după aia.
 
Doctrina monofizistă, dezbătută și repudiată prin secolul al V-lea.

 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

1 hour ago, Stu' said:

Dar în numele futaiului, mă scuzați.

 

Hai, că asta-mi place...

Bre, io în numele futaiului, recunosc cu mâna pe inimă, n-am comis nici măcar o singură crimă. Dacă a vrut, a vrut! Dacă nu, m-am dus dreakului acasă și m-am îmbătat! :sad:

image.gif

Editat de Vriies
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Stu'

Te sfatuiesc sa n-o mai faci nici tu. 

Am mai zis, solutia e educatia, pentru ca mai putina lume sa fie indoctrinata cu lucruri de genul "Pamantul e vechi de doar 6000 de ani" sau "ne tragem din incestul copiillor lui Adam si Eva" sau "Mahomed a despicat luna si a lipit-o la loc". 

Un prim pas e spargerea tabuului (sa nu mai fie de neimaginat propunerea ca multe aspecte din scrierile religioase sunt in mod sigur false). 

Editat de Abbie2
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
47 minutes ago, Abbie2 said:

@Stu'

 

Am mai zis, solutia e educatia, pentru ca mai putina lume sa fie indoctrinata cu lucruri de genul "Pamantul e vechi de doar 6000 de ani"  

 

Îmi pare rău, dar n-ai fost suficient de atentă la detalii. Episcopul Usher e cât se poate de clar în acest sens. El dă o cronologie exactă a istoriei lumii, statuând că prima zi a creației a fost 23 Octombrie, 4004 BC, conform calendarului Iulian. :smile:

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, in cazul asta. 

Nu se poate sti niciodata ce anume selecteaza fiecare din scripturi. Dar asa e; nici nu trebuie presupus. Pana la urma, fiecare ia ce vrea de acolo.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Abbie2 a spus:

Scuze, in cazul asta. 

Nu se poate sti niciodata ce anume selecteaza fiecare din scripturi. Dar asa e; nici nu trebuie presupus. Pana la urma, fiecare ia ce vrea de acolo.

"Presupunerile" si "impresiile" fac parte din viata fiecarui om, deci si "interpretarile" sunt prezente in timp si spatiu, unele mai interesante decat altele, dar toate au un rost si un rol al lor , fiind de un real ajutor, chiar daca uneori poate parea ceva "subnivelul ratiunii". (Intelegerea oricarui comportament si oricarei informatii vine odata cu transformarea interioara a fiecaruia dintre noi, adica acea "practica interioara continua" nu trebuie sa lipseasca , vorba lui Patanjali -spusesem de multe ori (si) asta..., toate intamplandu-se functie de alegerea fiecaruia , functie de context si  de inca de vreo cateva "aspecte", functie de interesantele "vremuri"  (si nu numai) pe care le traim.)

(ps: v-ati obisnuit deja cu mine ca folosesc si paranteze, cateodata...:laugh:, chiar si "agramarile" si 'virgulele" au rolul si rostul lor, pe unii-i exaspereaza, pe alti-i incanta, pe unii-i ajuta si sunt eficiente intr-o anumita " misiune " de (re) cunoastere...:smile:(si) din punct de vedere al religios...)

Editat de Lucia N
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×