Sari la conținut
Forum Roportal
harald

Intrerupere de sarcină

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

apoi eu nu inteleg ceva..esti o femeie perfect sanatoasa,tanara frumoasa,desteapta si devreme acasa..faci dragoste int-o noapte furtunoasa si de at ramai gravida..femeia in egoismul ei,ptr ca are o fire egoista..avort e primul cuv care-i vine in minte..si pe urma cauta scuze:ca nu am bani ca sunt prea tanara,ca ma fac de rusine..stiti care e chestia,ca avortul este un pacat strigator la cer,cea mai mare crima..at cand o femie avorteaza se gandeste numai la ea,nu si la fatul ei..ea uita ca nu este singura;stiti ce a patit mama matusei mele?mama ei a facut un avort,in asa hal a pedepsit-o D-zeu ca fata ei care era perfect sanatoasa si tanara la 23 de ani a nascut un copil orb,mut,surd car nu merge..baiatul ei are acum 17 ani dar se chinuie asa..

sunt de acord cu avorturile in cazul in care fatul nu se dezvolta bine si nu ar putea supravietui,in cazul in care o femeie este bolnava si nu are voie sa nasca..dar in rest?eu asta afirm ca femeile care avorteaza sunt niste egoiste..

cine nu vrea sa aiba copii,se poate steriliza,exista prezervativul..!

stau si ma intreb eu asa,ca o tanara de 20 de ani,de ce este atata suferinta in lume?ptr ca exista femei care avorteaza,sunt barbati care violeaza,omoara etc..toate acestea D-zeu le vede si nu va da in cel care a comis crima ci in fiinta cea mai draga!asa ca sfatul meu este ca at cand ramaneti insarcinata si aveti gandul sa avortati sa ziceti:"in ochii lui D-zeu cine este mai important eu sau aceasta fiinta care creste in mine..cum va arata copilul?va avea ochii mari ca ai mei?va fi la fel de nazdravan ca si mine?

Ptr mine cea mai fericita zi va fi aceea cand voi ramane insarcinata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai Micaela, nu in toate cazurile femeile respective nu au stiut de mijloace de contraceptie. Copilul acela s-a nascut asa pentru ca asa i-a fost soarta, nu era nici o pedeapsa divina.

Sunt de acord cu Sir , pe treaba asta. Nu s-a nascut , nu are drepturi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai Micaela, nu in toate cazurile femeile respective nu au stiut de mijloace de contraceptie. Copilul acela s-a nascut asa pentru ca asa i-a fost soarta, nu era nici o pedeapsa divina.

Sunt de acord cu Sir , pe treaba asta. Nu s-a nascut , nu are drepturi.

 

Daydreamer, nu te mai chinui, este mai usor sa judeci decat sa fi empatic.

 

Si sa nu uitam ca fiecare are dreptul sa aleaga. Intreruperile de sarcina se fac pentru ca exista un motiv, nu asa degeaba. Este de multe ori, ultima optiune a unei femei.

 

Nu te obosi, cei cu ochelari de cal nu vor intelege niciodata. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daydreamer, nu te mai chinui, este mai usor sa judeci decat sa fi empatic.

Tind sa cred ca doar trecand prin unele situatii traumatizante, vor intelege unele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tind sa cred ca doar trecand prin unele situatii traumatizante, vor intelege unele.

 

Intr-adevar, unele. Din pacate, sunt multe care arunca in stanga si in dreapta cu acuze fara de fapt sa stie motivele femeii care a ales avortul ca solutie.

 

Eu nu am avortat niciodata, dar asta nu ma ingusteaza la minte.

 

Cum am mai spus, am invatat sa nu judec, pentru ca nu sunt in masura sa o fac.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul este ca, pana nu m-am lovit si eu de problema asta, gandeam la fel. Pana nu esti pusa intr-o situatie ca asta, disperata, situatie limita, cand ai de facut o alegere imposibilia, nu poti sa intelegi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu te obosi, cei cu ochelari de cal nu vor intelege niciodata. :flowers:

offtopic...deja ma exasperezi cu ochelarii tai de cal...toti au dreptul la opinie,nu esti posesoarea adevarului absolut.

1.exista oameni care-si doresc un copil enorm

2.exista oameni care cred in sanctitatea vietii....prin rezultatul pe care-l are acea clipa de uniune dintre femeie si barbat

3.exista oameni care stau si filosofeaza\arunca cu pietre,accepta sau resping......desi nu au avut in viata lor o asemenea experienta si dau cu presupusul

4.exista fiinte care accepta avortul[ca prima sau ultima solutie nu are importanta]

parerea mea deja se stie.....nu stau sa repet

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
offtopic...deja ma exasperezi cu ochelarii tai de cal...toti au dreptul la opinie,nu esti posesoarea adevarului absolut.

 

Intr-adevar, toti au dreptul la parere, dar nimeni nu are dreptul sa judece. Este o diferenta intre a-ti spune parerea si a judeca pe cineva. :flowers:

 

Este alegerea fiecaruia. Si nu trebuie sa il intereseze pe x sau pe y daca avorteaza sau nu vreo femeie. Este alegerea ei si stie ea mai bine de ce a facut asta. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daydreamer, nu te mai chinui, este mai usor sa judeci decat sa fi empatic.

 

Si sa nu uitam ca fiecare are dreptul sa aleaga. Intreruperile de sarcina se fac pentru ca exista un motiv, nu asa degeaba. Este de multe ori, ultima optiune a unei femei.

 

Nu te obosi, cei cu ochelari de cal nu vor intelege niciodata. :flowers:

 

 

aici nu e vorba de cei cu ochelari pe cap..avortul este o crima indiferent de motivul ptr care a fost facut si scopul lui..daca am cauta scuze ptr o femeie care a avortat de ce nu am cauta scuze si ptr un barbat care ar viola..amandoua sunt pacate strigatoare la cer..ptr ca si in cazul unui viol poate barbatul nu are succes la femei sa le atraga cu binisorul si foloseste violenta..violul este ultima optiune si recurge la aceasta fapta..nu sunt nici Ceausescu sa pedepsesc avorturile,dar nici sa sprijin o femeie care vrea sa avorteze sau o femeie care a avortat si pe urma plange pe la usi..

Un copil apare at cand D-zeu hotaraste..nu cand vrea o femeie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intr-adevar, toti au dreptul la parere, dar nimeni nu are dreptul sa judece. Este o diferenta intre a-ti spune parerea si a judeca pe cineva. :flowers:

 

Este alegerea fiecaruia. Si nu trebuie sa il intereseze pe x sau pe y daca avorteaza sau nu vreo femeie. Este alegerea ei si stie ea mai bine de ce a facut asta. :o:

mai citeste-ti odata ''scrierile'' domnita...le cam lipseste ceva.....o fii coerenta????

parerea ta....iti da dreptul sa afirmi ca cei care cred contrariul au ochelari de cal....si asta e destul ca sa elucideze posibilul tau motiv pt care afirmi asta...ori esti la fel de ingradita in propriile-ti perrceptii...ori ai chef de cearta...si cautai motiv :lol2:

desi sunt de acord cu ce ai spus....nu-s de acord cu sursa ''afirmatiilor'' tale...cine poate intelege...cine nu.............

Editat de blackkkarma_83

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×