Sari la conținut
Forum Roportal
harald

Intrerupere de sarcină

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ok...am zis si o mai zic: din acest punct de vedere, harald are dreptate, insa oricat ai incerca nu iti poti imagina cum e in realitate. Probabil e oarecum la fel ca si nasterea: nu iti poti da seama de durere decat in momentul nasterii. Numai ca in cazul avortului intervine si durerea sufleteasca si trunchierea psihicului. Dar aceste lucruri trebuie sa ti le asumi.

 

O sa povestesc cum a fost pentru ca Amarena a facut chiuretajul in afara tarii si nici nu se compara cu ce se face in Romania. Sau cu ce se facea acum 4 ani, desi sunt convinsa ca mari schimbari, in sistemul sanitar, nu sunt.

Cand am ajuns la medic sarcina avea 2 luni si jumatate. Ciclul venise peste sarcina timp de doua luni. Cu EL de manuta ne-am prezentat la medic. Fara programare si fara sa astept prea mult, am fost consultata si s-a confirmat sarcina. Mi-a facut o injectie si am stat (cred) 30 de minute pana si-a facut efectul. Mai tarziu am aflat ca era anestezia locala, dar care imi zapacise mintile atat de tare ca nici nu mai stiam cum ma cheama. Cu toata anestezia am simtit tot ce a sfredelit medicul inauntrul meu. Si-a facut loc, a tras, a taiat si a aruncat la cos (este prima data cand scriu si gandesc cu detalii ceea ce s-a intamplat si suna groaznic). Nu stiu daca a durat mai mult de 10 minute. Am fost dusa apoi in camera de odihna, unde mai erau 3 sau 4 femei. Am stat intinsa vreo ora, timp in care mi s-a schimbat tamponul de mai multe ori, pentru ca sangerarea de dupa este destul de abundenta (cel putin asa a fost in cazul meu), mi s-a facut o cafea (ca sa imi revin) si cred ca mi-au mai facut o injectie (nu sunt foarte sigura).

 

Singurul sfat pe care imi permit sa il dau este ca atunci cand o fata/femeie se duce la medic pentru o intrerupere de sarcina, sa nu se duca singura. Sa isi ia sotul, iubitul, prietena cea mai buna, mama dar nu singure. Si neaparat sa aiba la ele cel putin doua tampoane.

 

Singurul lucru cu care am incercat eu sa ma amagesc pentru a ma alina, a fost faptul ca nu as fi putut duce sarcina la capat, din motive medicale. Dar nu m-a linistit.

Editat de ariana2006

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doamne Dumnezeule.. Daca nu pentru o constiinta curata, pentru copilul ala, macar pentru ce induri acolo sa-ti fie frica si sa te protejezi ca sa nu ajungi la avort.. Zic si eu asa..

Eu nici n-am stiut ce s-a intamplat.. Exista riscuri sa te infectezi, sa faci septicemie, mama mea era sa moara de la un avort...

Nu cred ca doctorii isi dau toate silintele sa te lase sa pleci in buna stare de acolo.. pentru ei asta e o rutina...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu as putea face asta niciodata, iar in topic era vorba despre altceva, caci cocacola stie exact ce vrea sa faca. Degeaba am milita noi pentru viata copilului ei. Si pana la urma fiecare isi stie viata si limitele si, mai ales, stie daca se simte in stare sa aduca un prunc pe lume. Eu nu eram in stare sa fac asta la 19 ani. Si oricum nu s-ar fi nascut.

 

Parca va si aud acum: dar sex la 19 ani ai fost in stare sa faci. :doh:

Uf...Ariana...nu era vorba de radicalism.

Hai sa va zic ceva...la cateva fete le-am povestit asta, poate si tie...nu mai stiu.

Mama a facut 6 (sase) :yahoo: avorturi...erau alte vremuri, nu existau metode de contraceptie.....tra la la...

La doua din ele era sa moara, noaptea viseaza numai copiii morti, o striga..saraca ...nu as vrea sa fiu in pielea ei. A fost pe la o gramada de manastiri...o sa o mai ierte Dzeu vreodata? :o: Se roaga acum pt noi ca nu cumva pacatele ei sa cada asupra noastra. Regreta din tot sufletul ca nu i-a nascut pe toti...unde era mancare pt 2 erau si pt ceilalti.

 

In dec acum 2 ani a fost operata de cancer...ar fi inutil sa va povestesc ce inseamna sa treci prin 2 operatii, chinoterapie....Voi stiti ce a visat cat a stat pe masa de operatie? Copii...o chemau la ea ...ca de ei nu avea nimeni grija...le vedea chipurile, aveau si nume. De cate ori imi aduc aminte plang, ca si acum de altfel. Ce vina au avut acei prunci?...pe cine sa invinovatesti de aceasta situatie?

 

Imi pare rau ca am fost interpretata gresit cu postul acela....poate ca am fost prea impulsiva si am judecat gresit.

 

Pana la urma fiecare avem dreptate in modul nostru...si actionam tot cum consideram ca e mai bine.

 

Imi cer scuze inca o data daca am lezat pe cineva . :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu trebuie sa luam totul chiar asa in tragic!

 

sora mea a facut cateva avorturi, in clinici obscure din Bucuresti

pentru ea a fost ca o extractie de masea (si fizic si psihic)

 

daca ai temeri ca gestul te va urmari toata viata mai bine nu il faci (si nu ma refer doar la avort)

 

eu nu pot avea copii din cauza fibroamelor

dar am facut extractie de fibrom - care este cam acelasi lucru cu avortul, fizic vorbind

psihic, situatia este la fel de grea, chiar daca nu este insotita de vinovatie: faptul de a nu putea avea copii poate fi la fel de stresant ca si teama de a nu ramane insarcinata cu un copil nedorit

 

important este sa facem asa incat sa ajungem la linistea spirituala necesara vietuirii, fiecare dupa propriile limite si capacitati

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ariana draga, la ceea ce ai povestit tu acolo, mi-a taiat tot cheful de viata, pana acum nu am auzit asa pareri graznice legate de procedura in sine, cine m-a mai contactat, cu toate ca facuse avortul in Romania a vorbit "mai de bine".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ariana draga, la ceea ce ai povestit tu acolo, mi-a taiat tot cheful de viata, pana acum nu am auzit asa pareri graznice legate de procedura in sine, cine m-a mai contactat, cu toate ca facuse avortul in Romania a vorbit "mai de bine".

mai de bine, mai de rau...durerile exista. dezavantajul arianei ca a facut anestezie locala. eu nici de amigdale nu am avut curajul sa ma operez cu anestezie locala...brrrr.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu nu pot avea copii din cauza fibroamelor

Este vorba despre uter fibromatos? Pentru ca in maternitate cu mine a fost o fata care a nascut asa.. Copil destul de mic, dar la termen si sanatos.. Dar nu cred ca e vorba de asta.

 

 

Am uitat sa precizez si alt aspect ... tot ce m-a costat au fost 50 de euro consultatia la cabinetul medicului. Interventia a fost GRATIS, s-a facut in spital.. Va vine sa credeti?! La noi cat o costa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este vorba despre uter fibromatos? Pentru ca in maternitate cu mine a fost o fata care a nascut asa.. Copil destul de mic, dar la termen si sanatos.. Dar nu cred ca e vorba de asta.

Am uitat sa precizez si alt aspect ... tot ce m-a costat au fost 50 de euro consultatia la cabinetul medicului. Interventia a fost GRATIS, s-a facut in spital.. Va vine sa credeti?! La noi cat o costa?

pai sigur de la 50 de euro in sus. nu ami stiu care sunt preturile. la spital, n-am idee.

cocacola, mi-am adus aminte un eveniment. o cunostinta din urziceni anul trecut a facut un chiuretaj. la nu mai stiu cat timp a ajuns la spital. nu mai stiu exact care a fost problema, dar din cauza chiuretajului. exista si multe cazuri nereusite de chiuretaj in ro. brrrr.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×