Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ca si evreii, neamul romanesc si-a dezvoltat mai mult gandirea religioasa si s-a manifestat mai mult, de-a lungul vremurilor, in viata religioasa decat in viata politico-militara . 

 

câteva exemple?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O sa vb putin despre MAMA MEA (“mâna” lui Dumnezeu) , dar sa fim intelesi (Davi,moderator) ! .. accept sancțiunea ,imi cer scuze si chiar multumesc ,din pacate am greșit si am reacționat emoțional folosind aceeași monedă, intrând in noroi.... ironizând aberațiile,denaturarea si lozincile intr-un mod direct si adoptând o “gândire” pe care unii Atei (nu toti) o repetă la fiecare minut,despre “Faptele lui Dumnezeu” si trăirea sublima adevarata a credinciosului (Absolut nefundamentata pe Adevărul mesajului Divin,care este denaturat astazi)! Si mai ales BLUES

Editat de Arielix
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si mai ales BLUES sa ma ierte !!!!!!!

 

 

 

Pentru ce sa te iert? Sunt parerile tale, trairile si simtirile tale, nu mi-ai gresit mie cu nimic. Ba uite ce dragut, mi-ai adus chiar si o floricica.  :>

  • Like 1
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Arielix 

m-ai impresionat 

sarut mana mamei tale , din partea mea .

insa cu cerutul scuze , frumos din partea ta , cu toate ca tu nu" ai gresit" , tu zici ca " ai raspuns cu aceeasi moneda " .....esti om , nu sfant .

lasa propaganda in pace , vezi de ale tale ca ai mai mult de castigat , pentru tine .

nu e locul aici sa te agiti asa cum te-ai agitat ( in sens bun ma refer)

te salut .

Editat de relativ
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Arielix

m-ai impresionat

sarut mana mamei tale , din partea mea .

insa cu cerutul scuze , frumos din partea ta , cu toate ca tu nu" ai gresit" , tu zici ca " ai raspuns cu aceeasi moneda " .....esti om , nu sfant .

lasa propaganda in pace , vezi de ale tale ca ai mai mult de castigat , pentru tine .

nu e locul aici sa te agiti asa cum te-ai agitat ( in sens bun ma refer)

te salut .

Si eu te salut Editat de Arielix
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gandul la Bunul Dumnezeu, la splendoarea Creatiei Sale, declanseaza in om un proces alchimic, care il smereste. Cu cat inainteaza, cu cat creste(prin smerenie), ca urmare a "practicii interioare continue", cu atat devine mai intelept, mai bun, mai bland, mai statornic, mai sanatos, mai echilibrat, mai stabil, constientizand, totodata, ca "experientele; testele; examenele" sunt mai dificile si ispitele tot mai mari, chiar si mai "subtile". Valabil pentru toti este faptul ca experienta este cel mai dur "profesor", fiindca intai iti da "testul" si apoi "iti spune" care era "lectia". 

Editat de LuciaD
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu in REALITATE cine traieste intre acesti parametri??? ... dar eu nu simt ca ar merita cineva sa fie doar o sclava submisiva o viata intreaga fara putina mandrie personala, pana ce care aspresc in "smernie" rad in barba de pioase!!!   yicks de capul celor care gasesc in gandirea asta ceva ratiune.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu in REALITATE cine traieste intre acesti parametri??? ... dar eu nu simt ca ar merita cineva sa fie doar o sclava submisiva o viata intreaga fara putina mandrie personala, pana ce care aspresc in "smernie" rad in barba de pioase!!!   yicks de capul celor care gasesc in gandirea asta ceva ratiune.  

 

Draga Olga, in opinia mea, a te smeri nu inseamna a te lasa "calcat in picioare ( umilit), ci inseamna si chiar asa este intr-o gandire religioasa, gandire crestina si anume : accept sa mi se dea o palma, o accept si pe-a doua dar, deja, cand  vrea sa mi-o dea pe-a treia, atunci ii musai sa stiu si io, totusi  "de ce?" :lol:

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu ma intelegi gresit, eu doar cu vorbele scrise am o nedumerire, nu cu tine!!!   Doar textul prelucrez, nu persoana care l-a scris ... pentru ca am gasit acele 3 randuri pline de umilienta pentru un om si inca n-am intalnit nici o fiinta care s-ar incadrata intre acele ghilimele.   Sint prea grele acele lanturi de purtat in numele religiei!!!    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu ma intelegi gresit, eu doar cu vorbele scrise am o nedumerire, nu cu tine!!!   Doar textul prelucrez, nu persoana care l-a scris ... pentru ca am gasit acele 3 randuri pline de umilienta pentru un om si inca n-am intalnit nici o fiinta care s-ar incadrata intre acele ghilimele.   Sint prea grele acele lanturi de purtat in numele religiei!!!    

 

Si io am vorbit, asa, in general, nu strict la persoana mea, a ta sau a altcuiva. :friends:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×