Sari la conținut
Forum Roportal
algebra

Cam cat se mai da la nunta? Daruri in bani.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

s-o fi cunoscut in profunzime... asa o relatie trecatoare nu-ţi dă ocazia să realizezi ce inseamna. dar cand simti ca ai intalnit partenerul potrivit atunci va aparea si dorinta de a ramane toata viata impreuna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asa,si? daca semnezi actul ramai toata viata, sau cum?


s-o fi cunoscut in profunzime... asa o relatie trecatoare nu-ţi dă ocazia să realizezi ce inseamna.

 

iar faci presupuneri gresite

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu rămâi toata viata dar aici cauzele sunt ale modului de construcţie si functionare al societatii moderne. rata divorturilor este in crestere in ultimii zeci de ani si au loc din ce in ce mai devreme(chiar dupa 1 an de casnicie). daca intrii pe INS o sa vezi ca la oras tinerii prin anii 80 inceputul lui 90 se casatoreau pe la 21-23 de ani iar la tara pe la 18-21 de ani. aceasta varsta a tot crescut. deci functionarea (defectuasă) a societatii conteaza in acest proces.

 

eu ma refeream la sentimentul acela de implinire atunci cand gasesti pe the one. de aici vine si dorinta de casatorie.

+ ca noi suntem o specie monogamă

 

bine aici mai sunt si alte ritualuri sau semnificatii care variaza de la o cultura la alta.

casatoria este si un mod prin care li se transmite celorlalti ca partenerul a fost achiziţionat.

casatoria te ajuta sa urci cateva trepte pe scara sociala. un om casatorit si cu familie este mai respectat in societate decat unul care nu are copii si nu este casatorit. asta se vede mai ales in randul femeilor, doamnele le privesc usor de sus pe domnişoare.

un om casatorit are sanse mult mai mari de a primi un credit/imprumut de la o banca decat unul cu statut de single.

cei care ajung sa nu se casatoareasca la o varsta inaintata sunt priviti ca ciudati, sunt evitati..

femeile singure trecute de 40 de ani ajung sa innebunească.

Editat de Redondo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

eu ma refeream la sentimentul acela de implinire atunci cand gasesti pe the one. de aici vine si dorinta de casatorie.

+ ca noi suntem o specie monogamă

 

 

 

"Dorinta" de casatorie este ceva alimentat si intretinut de traditii sociale, nu e ceva natural instinctual speciei umane care prin natura ei nu este monogama nici dpdv social si nici sexual. Doar 3% -5 % din aprox. 5000 de specii mamifere sunt monogame. Specia umana nu se incadreaza in procentajul ala.

 

casatoria te ajuta sa urci cateva trepte pe scara sociala.

un om casatorit si cu familie este mai respectat in societate

doamnele le privesc usor de sus pe domnişoare.

un om casatorit are sanse mult mai mari de a primi un credit/imprumut de la o banca decat unul cu statut de single.

cei care ajung sa nu se casatoareasca la o varsta inaintata sunt priviti ca ciudati, sunt evitati..

femeile singure trecute de 40 de ani ajung sa innebunească.

 

Antichitatile astea de unde le-ai scos ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

The one este pina iti dai seama ca nu este ce este . Povesti cu casatoria pina la adinci batraneti in fericire deplina le gasesti in carti sau telenovele. Potriviri sunt cite vrei pe diferite planuri , impliniri sunt spre zero. Nici un om nu va fi implinit de altul. Unirea de care vorbesti este la un nivel atit de profund si implica atit de multa autocunoastere incat nimeni nu isi da interesul si nu face efortul asta inainte de casatorie si dezastrele apar , dupa care apar lamentarile exterioare .Singuratatea este singura modalitate de a deveni ceea ce esti , ca iti aloci timpul pentru a te descoperi si multi fug de ea ca e mai usor sa te prefaci , decit sa fii.

Editat de YYK

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de unde pana unde ai dedus tu ca nu am cunoscut iubirea?

Te-ai unit pe viata ? Nu! Deci, gata, nu stii! :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te-ai unit pe viata ? Nu! Deci, gata, nu stii! laugh.png

 

te bat pana te lesin! apoi arunc apa rece pe tine ca sa-ti fie mai bine.stii c-am fost casatorita. deci lasa-ma cu cacatu' de unit pe viata, uniti suntem cat ne e bine, ca nu suntem imbecili si idioati sa stam nefericiti o viata daca nu ne e bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

te bat pana te lesin! apoi arunc apa rece pe tine ca sa-ti fie mai bine.stii c-am fost casatorita. deci lasa-ma cu cacatu' de unit pe viata, uniti suntem cat ne e bine, ca nu suntem imbecili si idioati sa stam nefericiti o viata daca nu ne e bine.

Nu se poate sa fie apa calda ? Zic si io asa, ca o sugestie. :pardon:

:crazy: Io cautam sa demonstrez ce a zis el, atat. :tease:

Si pana la urma cat se mai da dar la nunta, in Romania? Dupa ce am citit pe aici sunt verde de ciuda, mai bine faceam nunta acolo, acilea nu am scos bani nici cat sa achit restaurantul, bine, nici nu asteptam, stiam cat merge darul. 20 euro de familie, nu conteaza ca in familie sunt 2 persoane sau 5 persoane. Parintii dau intre 50-100 euro, maxim.

Deci, merita sa trag o nunta si-n Romania? Sa stiu daca-mi fac planuri de concediu in Caraibe, sau nu laugh.png

A, ba da. S-ar merita.

 

Aici ai da ca dar cam 100 - 150 de euro de pereche, sa zic asa. Sau ai incasa, daca ai face nunta.

Meniul cam 35-50 de euro /persoana. Tocmai de aia e asa. Dar este si de 25 de euroi.

Dar, daca pui ca mai da si nasu, si parinti, ti-ai scoate ceva bani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×