Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Norvegia ... copiii romanilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

unde am exprimat eu opinia asta?

iar citesti pe sarite?

Adevarat. Tu nu ai avut nicio opinie. Decat ca romanii nu trebuie sa comenteze cazul Bodnariu, lasand sa se inteleaga ca : bine le-au facut.

Dar nu ai dus-o nici pe asta pana la capat. :)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

decat ca romanii nu trebuie sa comenteze cazul Botnariu atat timp cat nu se cunosc toate detaliile, cat timp romanii ignora ca statul norvegian are niste legi pe care familia Botnariu trebuie sa le respecte,

ca acei copii sunt cetateni norvegieni,

ca toti cei care contesta masurile autoritatilor norvegiene o fac doar dintr-un spirit de patriotism si nationalism care in acest caz nu-si are rostul,

ca multi au tras concluzia indusa de familia respectiva ca ar fi un caz de intoleranta religioasa,

ca peste 60 la suta dintre romani considera ca bataia este o unealta de educare a copilului si o folosesc ca atare

 

si nu las sa se inteleaga ca bine le-au facut, las sa se inteleaga ca pana nu e finalizata ancheta vorbim vorbe si ne inflamam degeaba. 

 

si mai spun ca atat timp cat la noi sistemul de protectie a drepturilor copilului nu functioneaza si comentatorii din social media, presa scrisa si tv au pareri atat de pertinente despre un sistem care intr-adevar apara drepturile copiilor norvegieni ar fi bine sa incercam sa ne inflamam mai putin si sa vedem cum facem sa nu mai vedem copii cersind si murind de frig si de foame pe strazi sau batuti si tinuti in lant in cusca cainelui de catre parinti. pentru ca pun pariu ca in romania sunt mai multe astfel de cazuri decat in norvegia. astept sa ma contrazici si aici.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu nu ai avut nicio opinie.

 

cunosti bine cazul stii despre ce-i vorba acolo, ai informatii complete?

 

faptul ca-i vorba de niste cetateni români nu-nseamna automat ca trebuie sa ne zbârlim cu steagul ridicat.

 

eu nu cunosc cazul in detaliu (de asta nici nu-mi dau cu parerea despre el),

stiu doar ca si in Germania ti se pot lua copiii, daca Jugendamt-ul (institutia de resort) are informatii si mai ales probe ca respectivii copii sunt maltratati de parinti,

exista paragrafe de lege care stabileste asta cu exactitate.

 

exista asadar institutia asta, care apara dreptul copilului, nu doar pe hârtie, daca e cazul.

presupun ca si-n Norvegia e la fel. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema se pune putin altfel.

Stiau parintii ca, palmuindu-si copiii, incalca legea in tara care i-a adoptat?

 

Ca daca nu stiau, poate e un semnal de alarma pt autoritatile care ar trebui sa insiste mai mult asupra cunoasterii legilor de catre cei mutati in tara lor, cetateni care provin din culturi mult diferite fata de a lor.

 

Trebuie sa intelegem ca, pt copiii romani i palma nu e ceva extraordinar, ci o scapare a parintelui. Nu il scuza asta, categiric..dar multi parinti regreta palma si copilul o simte. O percepe ca pe o pedeapsa de multe ori.

 

Un copil norvegean o percepe ca pe un abuz si incalcare de drepturi, caci e educat de mic sa inteleaga impactul unei palme.

 

Astfel ca, un copil roman iubit ( si nu batut ) de niste parinti imperfecti, care da, ii gresesc cand il palmuiesc - nu va percepe actul statului ca pe un act de salvare - ci ca pe un act de abuz, rapindu-i parintii.

 

Schimbarea in mentalitate nu se face de pe o zi pe alta, iar aplicarea la rece a unor astfel de legi, fara sa tiba cont de ce am scris mai sus - poate avea repercursiuni groaznice asupra psihicului copilului.

 

Da, Norvegia trebuie sa le dea copiii inapoi, asigurandu-se ca mai ales copiii au inteles de ce au fost ridicati de la domiciliu..iar daca fapta se repeta, atunci statul va fi indreptatit in fata copiiilor, ca asta e cel mai important, sa ii ia de acasa.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ea e norvegianca, trebuia sa stie in ce mediu traieste si cat de acceptat este asemenea comportament. au trait aici impreuna mai multi ani si au facut mai multi copii, nu trec chestiile astea pe langa tine. nici sa nu Aud ca 'nu stia ca nu are voie sa loveasca copiii' fol ca o scuza.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu totii stim ca nu e ok sa palmuiesti un copil.

Erau insa ei cinstienti ca incalca legea in asa masura, incat sa le fie luati copiii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nici nu ma intereseaza daca stiau ca nu e legal sa-ti bati copilul. nu e legal nici sa-l violezi si pot continua. loviturile au fost repetate, nu s-a actionat in urma unui singur episod.

 

mi-e imposibil sa cred ca mama copiilor, norvegianca get beget, nu stie ca nu e legal. da-ma naiba! stiu eu care nu-s de aici si nu stiu astia de aici? bullshit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am intrebat, nu am afirmat, in caz ca nu ai fost atenta la ce am vrut sa spun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Necunoasterea legii nu inlatura raspunderea. Niciunde! 

Cu totii stim ca nu e ok sa palmuiesti un copil.

Erau insa ei cinstienti ca incalca legea in asa masura, incat sa le fie luati copiii?

 

Copiii nu ii bati, pt ca nu ii bati. NU pt ca incalci legea. 

 Cum vine asta, le faci ceva mai la limita asa, ceva doar de avertisment, nu de luat din casa? 

Intrebarea ta e aiurea. Rau.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Explica-le asta unor copiii luati de acasa, care, sa fim cinstiti, numai violati nu au fost.

 

 

Eu nu le-as lua interviu parintilor, ci copiilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×