Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Norvegia ... copiii romanilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am pus aici cateva mici probleme care apar in aceste cazuri din acest link, unde ati putea citi si cateva comentarii.

http://www.newsinenglish.no/2015/05/15/child-welfare-agency-under-more-fire/

Newspaper Aftenposten reported on Friday that around 3,000 children of non-Norwegian parents are currently in the custody of barnevernet.

Fully 40 percent of children now under the care of barnevernet in Oslo have immigrant background, according to statistics gathered by Aftenposten. Only 20 percent of their foster homes are non-Norwegian.

Immigrant children nonetheless remain overrepresented in the statistics for foster care.

One of the biggest problems at present is barnevernet’s habit of placing children who’ve been taken away from their parents in foster homes with Norwegian families, instead of moving the children in with families of their own nationality. The practice means many small children quickly lose their native language, because they communicate in Norwegian both at local day care centers and at home with Norwegian foster families.

 

Si un alt link, dar nu stiu cat de credibile sunt afirmatiile lui Maya Kasayeva:

http://www.tnp.no/norway/panorama/2704-an-unfinished-debate-on-barnevernet

One of these news stories featured a Russian citizen, who lives in Norway, whose name is Maya Kasayeva. Her shocking staments took many newspapers’ front pages: "During the court hearings, the judge told me: ’We give you residence permit, and you give us your son.’ I refused, and then the repressions started."

Editat de adal*
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

revoltatii de romani uita foarte repede de copiii lor. normal, e simplu sa dai din taste si din gura la televizor despre ce fac altii in tara lor cu legile lor pe care culmea le si respecta.

 

un articol care ar trebui citit pe toate posturile tv la ora de maxima audienta

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Olivia ca mi-ai spus. Sa stii ca nu am stiut ca sotii Bodnariu isi trimiteau copiii la cersit.

Imi cer scuze ca am indraznit sa scriu prostii pe topicul asta.

Editat de adal*
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu isi trimiteau copiii la cersit. reciteste articolul...nu exista copii la cersit aici, au fost in trecut niste tigani romanio care ii plasau la cersit si acum copiii sunt luati de insitutia asta, dati catre familii, educati, iar cine ii trimitea la cersit sunt in spatele gratiilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Olivia ca mi-ai spus. Sa stii ca nu am stiut ca sotii Bodnariu isi trimiteau copiii la cersit.

Imi cer scuze ca am indraznit sa scriu prostii pe topicul asta.

asa se inflameaza lumea cand citeste un rand si sare trei. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu isi trimiteau copiii la cersit. reciteste articolul...nu exista copii la cersit aici, au fost in trecut niste tigani romanio care ii plasau la cersit si acum copiii sunt luati de insitutia asta, dati catre familii, educati, iar cine ii trimitea la cersit sunt in spatele gratiilor.

Niciodata nu am inteles cum naiba sunt luat in serios, atunci cand incerc si eu sa fiu ironic.:)

 

Ampera, in nici un caz nu vreau sa te supar. Ironia era indreptata catre Olivia. Am sa ma opresc aici.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Olivia ca mi-ai spus. Sa stii ca nu am stiut ca sotii Bodnariu isi trimiteau copiii la cersit.

Imi cer scuze ca am indraznit sa scriu prostii pe topicul asta.

 

Dar probabil ai citit/auzit ca "doua-trei palme". Daca nici pe parinti nu i crezi cand afirma asta... 

Astea sunt legile. Nu poti fi "norvegian" doar cand iti pica bine. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg, Olivia, noi ca romani nu avem dreptul la opinie in acest caz. Si in cate cazuri or mai fi. Am sa tin cont de ce mi-ai spus.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

romanul victima atunci cand trebuie sa respecte legile celorlalti

romanul leu atunci cand nu si le respecta pe ale sale


Inteleg, Olivia, noi ca romani nu avem dreptul la opinie in acest caz. Si in cate cazuri or mai fi. Am sa tin cont de ce mi-ai spus.

intelegi gresit

noi ca romani avem dreptul la opinie la fel ca orice alt cetatean al acestei planete. 

tu nu ai inteles ca noi ca romani nu suntem in stare sa ne facem ordine la noi in curte dar ridicam pretentii mari de la altii. asta pentru ca noi ca romani ne simtim in permanenta persecutati, furati si inselati de ceilalti. 

noi ca romani ne tratam copii ca pe niste scalvi si nu concepem ca un alt stat sa-si apere proprii copii. pentru ca despre asta e vorba: statul norvegian isi apara proprii copii de abuzurile unor parinti si doar intamplarea face ca unul dintre parinti sa fie roman

Editat de -olivia-
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×