Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Norvegia ... copiii romanilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Explica-le asta unor copiii luati de acasa, care, sa fim cinstiti, numai violati nu au fost.

 

 

Pardon? Nu am inteles ce ai vrut sa spui.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pardon? Nu am inteles ce ai vrut sa spui.

Era apropo la ceea ce a spus Ampera, insirand in aceeasi schema violul cu palmuitul. Nu provoaca nici pe departe acelasi impact, avand in vedere perceptia actuala a acelor copii asupra palmei date de catre parinti.

 

Ideea e ca, desi binevoitoare, are Norvegia suficienta constiinta in ceea ce priveste reactia psihologica a copiiilor fata de ridicarea lor de acasa? ...sau pur si simplu respecta legea si cu asta basta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu totii stim ca nu e ok sa palmuiesti un copil.

 

 

La tine nu este ok, la ei este INTERZIS. Intelegi diferenta? Cred ca da. E, despre asta este vorba. 

 

Era apropo la ceea ce a spus Ampera, insirand in aceeasi schema violul cu palmuitul. Nu provoaca nici pe departe acelasi impact, avand in vedere perceptia actuala a acelor copii asupra palmei date de catre parinti.

 

Eu nu inteleg cate masuri ai, jur! Si inteleg multe pe lumea asta.

Cand unul isi bate copiii, nu ti se pare asa grav, dar daca altull isi insala nevasta... nu mai poti dormi noptile de grija. 

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu intelegi, pentru ca gandesti ca un adult, nu ca un copil educat in alt sistem de valori.

Normal ca e condamnabil sa ii palmuiesti, sa ii injuri sau sa ii pedepsesti nejustificat, din partea mea sa ii si bage la bulau pentru 2 luni - dar sa nu le ia copiii, pana ce acestia nu inteleg acest act de binefacere cu adevarat. Or, daca se dovedeste ca acesti copii nu au perceput actul parintilor ca pe un abuz real, sa li se mai dea o sansa. Una singura.

 

Nu mai discut celalalt subiect si aici, ca nu m-ai facut tu ca sa imi ceri socoteala. Nici mama nu o face.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te-ai trezit din somnul de frumusete?

 

Eu spun ce am de spus, nu e vorba ca tin socoteli. Si ca nota informativa, nu mai suntem prieteni, astfel incat, desi ii gresesc ei, macar nu o mai mint si eu pe fata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Or, daca se dovedeste ca acesti copii nu au perceput actul parintilor ca pe un abuz real, sa li se mai dea o sansa. Una singura.

 

 

Esti invers. Jur ca esti invers. Gandesti in sens contrar acelor de ceasornic. Mai am putin si cred ca mergi cu spatele.

Pai unii copii nici abuzul sexual nu ii percep ca pe un abuz. Sau orice alta forma de abuz. Despre ce perceptie vorbesti tu acolo? 

Nu mai discut celalalt subiect si aici, ca nu m-ai facut tu ca sa imi ceri socoteala. Nici mama nu o face.

 

Vezi ca e naspa? Desi eu Nu iti cer socoteala, doar constat si incerc sa inteleg. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

va dau exemple pt care se poate chema considera sunatul la Pc in NO, exemple vazute/stiute de mine: copil neingijit, murdar, haine vai mama lor -- rupte, nepotrivite cu anotimpul, pachetul de mancare precar, atentie 0 la aceste detalii. ridicatul tarziu repetat de la gradinita, evitarea contactului cu copilul, ignorarea acestuia, prioritarea unuia dintre frati/surori in defav. altuia si as putea continua. cand aceste chestii, banale si marunte pt multi, intervin in viata copilului, se autosesizeaza sist de educatie.

 

nu mi se par deloc trase de par, exagerate, stiu personal familii unde din cauza motivelor de mai sus au fost chemate la dialog. nu sa li se ia copiii, ci sa li se arate cum e bine si ca nu e bine cum fac ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×