Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Norvegia ... copiii romanilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ipocrito.

Sfantule.

nu mi se par deloc trase de par, exagerate, stiu personal familii unde din cauza motivelor de mai sus au fost chemate la dialog. nu sa li se ia copiii, ci sa li se arate cum e bine si ca nu e bine cum fac ei.

Ah, chemate la dialog

 

Aceasta era intrebarea.

Familia in cauza a fost chemata la dialog?

Pai unii copii nici abuzul sexual nu ii percep ca pe un abuz. Sau orice alta forma de abuz. Despre ce perceptie vorbesti tu acolo?

 

 

Vezi ca faci si tu ca si Ampera si in loc sa justifici contraargumentul, bagi efectul wow de impact - violul ?

Dar nici nu se compara, intreaba orice psiholog.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Marius si Ruth Bodnariu locuiesc in Norvegia de zece ani. Familia are 5 copii: Eliana (9 ani), Naomi (7 ani), Matei (5 ani), Ioan (2 ani) si Ezekiel (4 luni), care, potrivit unei informari MAE si declaratiilor fratelui lui Marius Bodnariu pentru HotNews.ro, au cetatenie norvegiana si romana. Marius (IT-ist) este angajat al primariei Redal din regiunea Naustdal, iar Ruth este asistenta medicala de specialitate pediatrica la spitalul din orasul Forde.

 

"in Norvegia este interzisa aplicarea de pedepse fizice, inclusiv cele in scop educational. In cazuri unde se dovedeste ca un copil a fost expus unui tratament violent, primul pas este pentru schimbarea comportamentului parintilor prin masuri voluntare. Totusi, in anumite cazuri actele de violenta sint atit de brutale, incit este obligatorie preluarea copilului in custodie. Aceeasi masura se aplica daca masurile voluntare nu dau rezultate. Motivul este ca pedepsele fizice sau psihice asupra copiilor sint interzise prin lege in Norvegia. Cei care isi expun copiii la violenta risca pedepse cu inchisoarea".

 

Parintii au admis ca le-au aplicat copiilor "disciplina fizica". Marius si Ruth Bodnariu au spus ca este vorba despre "masuri de corectie" de mica intensitate:"Am luat de ureche, am dat o palma la fund". Cum au justificat parintii aceste acte:

  • Marius Bodnariu: "Mai ales ca sotia a crescut aici, cunoastem ca nu sint acceptate astfel de masuri de corectie in educarea copiilor in Norvegia. Am incercat sa evitam, dar apar situatii in anumite conditii in care se ajunge si la masuri de genul asta".
  • Ruth Bodnariu: "In situatii de stres, cind se cearta copiii, cind tin un copil in brate si mincarea e pe foc si doi se cearta... In Romania nu e considerata violenta. In Norvegia din pacate asta e caz penal". 

DECI, TOATE ACESTEA LE FACEAU IN CUNOSTINTA DE CAUZA. 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

familiile sunt chemate la dialog pt situatiile de mai sus, pt lovit de copil nu sunt chekmate la dialog, se duce asistenta Direct peste ei fara sa se stea la cafele si se constata ce si cum

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok.

F nasol pt ei atunci.

 

Dar parca totusi ei nu au fost chemati la dialog pt a se schimba 'prin masuri voluntare'.

Si nu cred ca greseala lor se incadra in regim de act de violenta 'extrem de brutal' , incat preluarea in custodie sa fie imediata, fara un dialog initial.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Mama copiilor, asistenta medicala, a lucrat inclusiv in cadrul un serviciu de asistenta pentru copii care au fost luati in custodie de la familiile lor, a declarat pentru HotNews.ro fratele lui Marius Bodnariu, Daniel Bodnariu.

Marius Bodnariu este responsabil al comitetului de parinti atat la scoala, cat si la gradinita, a declarat Daniel Bodnariu pentru HotNews.ro.

Marius si Ruth s-au cunoscut in Romania, potrivit declaratiilor lui Daniel Bodnariu. Marius (fost angajat al ROMATSA) a lucrat ca profesor de informatica la Fundatia Ajutorarea Copiilor Strazii, o fundatie cu sponsori din Norvegia si Suedia. Ruth venise voluntar la aceasta Fundatie, si ulterior i-a devenit sotie."

 

Nu au nici o scuza. Daca nu aveau educatie, daca aveau probleme cu alcoolul sau alte vicii care le putea afecta judecata, mai ziceam. Dar asa? Pai daca oamenii educati isi bat copii, stiind ca pot raspunde penal pt asta, stiind ca pot fi despartiti de copii iar acestia din urma pot fi traumatizati din cauza asta, ce dracu pretentii sa mai avem de la altii! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea personala a cuiva nu conteaza intr-un astfel de caz. De la prea multe pareri personale exprimate public in necunostinta de cauza avem acest caz viral.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu au nicio scuza nici cei care, dupa cum spunea Ampera, isi trimit copiii cu haine rupte la scoala..etc. Dar, repet.

De dialog au avut parte sau s-a facut abuz la lege?

Unii sustin ca in acest caz s-a trecut chiar peste lege, ridicand copiii fara un dialog, in lipsa clara de violenta extrema.

Stai sa caut si eu link

https://www.rt.com/news/263625-norway-children-welfare-protest/

 

Just a hinch on the matter, btw :

 

The Child Welfare Services must base its actions on the best interests of the child. Sometimes the child’s best interests conflict with those of the parents. The Child Welfare Services’ first duty is to provide help and support to the parents, so they can take good care of their children'

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aceasta era intrebarea.

Familia in cauza a fost chemata la dialog?

 

 

Ba pui in carca institutiei, ba in cea a copiilor. Intelege ca niste parinti constienti de ceea ce faceau, au facut ca acea institutie sa le ia copii. Perfect constienti ca se poate ajunge aici, nu s-au corectat si nu s-au abtinut de la violenta. Violanta aia mica in ochii unora, dar extrem de condamnabila acolo. 

Nu erau niste oameni fara scoala, nu traiau izolati de aceste informatii. Conosteau foarte bine consecintele. 

Sigur ca acei copii sufera acum, dar singuri si-au pus copiii in situatia in care sunt acum. 

Parerea personala a cuiva nu conteaza intr-un astfel de caz. De la prea multe pareri personale exprimate public in necunostinta de cauza avem acest caz viral.

 

Ba eu cred ca alta este cauza: 

Copiii sunt educati cu bataia in 6 din 10 familii, in Romania. Care sunt consecintele violentei asupra copiilor - Studiu

 

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20480712-copiii-sunt-educati-bataia-6-din-10-familii-romania-care-sunt-consecintele-violentei-asupra-copiilor-studiu.htm

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

99% din acele cazuri de ADHD vor fi in diferite institutii ca nu sint capabili de nimic din pacate.   Sa amintesc ca sint si copiii celori din Romania intre ei si inca multi la numar!!!

Chestia asta cu adhd a fost inventata pentru copiii care nu pot fi disciplinati. Astfel de copii exista din toate timpurile si acum se inventeaza asa zisa boala adhd, pentru ca da, exista si astfel de copii care trebuie disciplinati "altfel", nu cum se spune pe aici, fara sa-l atingi nici cu un deget.

Intelegeti acum? Dar nu, noi suntem civilizati, iar acesti copii inseamna ca sunt bolnavi, nu? Cum adica? Cateodata trebuie sa-i dai o palma la fund sa inteleaga ceva? Nu se poate asa ceva. Eu nu-mi bat copilul, dar accept ca este bolnav, doar ca sa nu imi stric feng shui-ul.

Si uite asa rezolva "oamenii civilizati" problema. Simplu, nu?

  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×