Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

3 hours ago, Sherlock said:

Revelatia din interior nu e revelatie.

 

și nu că aș fi fost în cea mai bună zi de grație

dar avusăi pe loc, așa, o mică revelație...

iar lumea, acum, îmi pare că este 

desprinsă parcă dintr-o poveste!

:smile:

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 12 minute, adal* a spus:

Viata in grup, comunitati, civilizatie, tocmai pe asta s-a bazat, pe controlul mintilor. Un control acceptat, fara de care traiul in grup nu ar fi fost posibil.
 Omul a fost mereu nemultumit de asta, dar pe de alta parte a inteles ca fara asta nu poate supravietui.
Care este alternativa ta? Fiecare om sa gandeasca si sa actioneze cum vrea el?
Sau "unii" s-au gandit sa se erijeze ei in controlori de minti? Teoria conspiratiei? Nu. Pur si simplu, fiecare om  crede, in egoismul lui, ca ar putea fi unul dintre cei ce ar putea sa faca asta.
Care este miza? Simplu. Vor sa fie ei in locul lui Dzeu.
S-ar putea sa razi acum, citind asta, dar nu este deloc de ras.

Nu inteleg ce vrei sa spui. Ai insirat posibilitati, si peste asta, posibilitatea ca eu sa rad de postarea ta. De fapt, care e concluzia, ca nu inteleg? Zi-mi varianta mai concisa, daca poti. Fara ce face ala sau alalalt sau ce ar putea sa le treaca unora prin unele minti....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze daca nu am reusit sa ma fac inteles. Poate ca asta este tot ce imi pot permite din punct de vedere intelectual. Recunosc cu jena ca nu pot sa extrag varianta concisa.

Eram curios daca nu intelegi asa, in general, ce am scris, sau ceva anume, dar lasa.

Editat de adal*
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 hours ago, Enki said:

Abia atunci cand o sa privesti in interiorul tau o sa intelegi adevarata revelatie cosmico-universalo-crestino-spirituala care provine de la divinitatea suprema unica si adevarata care inseamna energie, lumina si viata si care iti va ridica constiinta la un nivel spiritual de amploare galactica prin purificarea ei si unificarea ei cu universul acesta si toate universurile vazute si nevazute. Asa, ca Lucia.

 

Întrebare: Faci sarmale de Crăciun? :smile::laugh:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 27 minute, adal* a spus:

Imi cer scuze daca nu am reusit sa ma fac inteles. Poate ca asta este tot ce imi pot permite din punct de vedere intelectual. Recunosc cu jena ca nu pot sa extrag varianta concisa.

Eram curios daca nu intelegi asa, in general, ce am scris, sau ceva anume, dar lasa.

Penultima ta postare. Parea ca vrei sa iti spui o parere, dar te-ai pierdut prea tare in amanunte. Care era ideea? Daca nu imi zici, nu o sa pot dormi la noapte. :sad:

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tot mai vrei sa intelegi? Why? Las-o asa, sau insisti sa imi spui ca scriu prostii? Am inteles, nu trebuie sa exagerezi.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 ore, adal* a spus:

Viata in grup, comunitati, civilizatie, tocmai pe asta s-a bazat, pe controlul mintilor. Un control acceptat, fara de care traiul in grup nu ar fi fost posibil.
 Omul a fost mereu nemultumit de asta, dar pe de alta parte a inteles ca fara asta nu poate supravietui.
Care este alternativa ta? Fiecare om sa gandeasca si sa actioneze cum vrea el?
Sau "unii" s-au gandit sa se erijeze ei in controlori de minti? Teoria conspiratiei? Nu. Pur si simplu, fiecare om  crede, in egoismul lui, ca ar putea fi unul dintre cei ce ar putea sa faca asta.
Care este miza? Simplu. Vor sa fie ei in locul lui Dzeu.
S-ar putea sa razi acum, citind asta, dar nu este deloc de ras.

Te-am înțeles eu, Adal :)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 minute, Stu' a spus:

Te-am înțeles eu, Adal :)

zi si mie

macar tu ...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adal spune că pe lume exista oameni care acceptă că alții știu mai bine decât ei și le dau ,,follow''. Iar cei care cred că știu mai bine, insistă să spună ce cred - și o fac tot mai convingător - crezând că așa și fac mai bine, că altfel ar fi mai rău si oamenii ar ajunge sa se mănânce intre ei și specia nu ar mai supraviețui. Iar cei din urmă, practic, atei fiind ( că așa este metafora, asta ascunde) - se comporta astfel ca niște Dumnezei de drept.

Editat de Stu'
  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 17 minute, Stu' a spus:

Adal spune că pe lume exista oameni care acceptă că alții știu mai bine decât ei și le dau ,,follow''. Iar cei care cred că știu mai bine, insistă să spună ce cred - și o fac tot mai convingător - crezând că așa și fac mai bine, că altfel ar fi mai rău si oamenii ar ajunge sa se mănânce intre ei și specia nu ar mai supraviețui. Iar cei din urmă, practic, atei fiind ( că așa este metafora, asta ascunde) - se comporta astfel ca niște Dumnezei de drept.

Total de acord

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×