Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

La 14.12.2018 la 18:20, adal* a spus:

Viata in grup, comunitati, civilizatie, tocmai pe asta s-a bazat, pe controlul mintilor. Un control acceptat, fara de care traiul in grup nu ar fi fost posibil.
 Omul a fost mereu nemultumit de asta, dar pe de alta parte a inteles ca fara asta nu poate supravietui.
Care este alternativa ta? Fiecare om sa gandeasca si sa actioneze cum vrea el?
Sau "unii" s-au gandit sa se erijeze ei in controlori de minti? Teoria conspiratiei? Nu. Pur si simplu, fiecare om  crede, in egoismul lui, ca ar putea fi unul dintre cei ce ar putea sa faca asta.
Care este miza? Simplu. Vor sa fie ei in locul lui Dzeu.
S-ar putea sa razi acum, citind asta, dar nu este deloc de ras.

Citindu-ti postarea, mi-am amintit de filmul " The book of Eli".   :smile:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 12/14/2018 at 1:32 PM, Sherlock said:

Revelatia din interior nu e revelatie.

Un ateu respinge revelatia exterioara, pentru ca ateul se bazeaza doar pe fortele, puterea mintii umane si nu crede in ajutoare exterioare/divine.

Presupun ca prin revelatia naturala, Lucia se refera la "cei care n-au vazut si au crezut".  Asta nu am inteles-o niciodata. Primii crestini, au fost cei care au avut parte de asa zisa revelatie supernaturala. De ce li se cere celorlalti crestini sa creada fara sa vada? De ce e elitismul asta peste tot?

asta pentru ca ateul nu are destule studii.

 

Editat de Teddy ''-''

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Teddy, esti dragut sa faci un rezumat IN SCRIS al filmuletului postat? Doua ore de Kent Hovind eu nu urmaresc, pune tu argumentele lui din filmulet aici, tastate de tine personal, si discutam filmuletul.

Editat de Enki
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 hours ago, Enki said:

Teddy, esti dragut sa faci un rezumat IN SCRIS al filmuletului postat? Doua ore de Kent Hovind eu nu urmaresc, pune tu argumentele lui din filmulet aici, tastate de tine personal, si discutam filmuletul.

Îi ceri prea mult lui Teddy. Ce argumente să găsească, bre, acel Hovind, pentru atâtea nonsensuri debitate? Printre care, că Pământul și universul au fost create acum 6000 de ani! Sau că oamenii și dinozaurii au fost contemporani undeva în perioada 4000 BC - 2200 BC! :laugh: Și multe altele, pe care nu le mai comentez aici.

Am căutat și eu oleacă pe net după individul în speță, adică acest Hovind. Tipul e un fundamentalist religios, care face reale deservicii oricărui om care are o atitudine de bun-simț față de o anume credință religioasă (fie ea creștinism, iudaism, islam, budism etc.). Cât despre pregătirea lui științifică și morală...e situat undeva foarte jos. Și-a obținut niște diplome, cu bani, de la câteva universități neomologate. Apoi, a încercat să faulteze sistemul (că, deh, gura lui tre să mănânce), drept pentru care a făcut pușcărie vreo 8 sau 9 ani, nu mai știu.

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
14 hours ago, Teddy ''-'' said:

asta pentru ca ateul nu are destule studii.

 

Ăsta-i maestrul tău, Kent Hovind? Știai că a făcut pușcărie? De ce credeți voi că Pământul și universul au fost create acum vreo 6000 de ani și contestați orice raționament și dovadă științifică?

Editat de Vriies
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok, Teddy.

Deci, pana la minutul 35 nenea hovind duce o lupta colosala cu un om de paie.

Adica pe intelesul tau.

Asta este Hovind intr-ale stiintei.

image.thumb.png.113177f4716a29649f3b618f1ce3488e.png

Care vrea sa darame teorii stiintifice precum Big Bangul, Nucleosinteza, Teoria Evolutiei

Reprezentate aici

image.thumb.png.2c252612e52f55cf2a0a6604ca7e9465.png

Intrebarea care se pune este, poate Kent Hovind cel din prima poza sa faca ceva impotriva acestor teorii, reprezentate de a doua poza? Nope. Clar. Nicio sansa. Asa ca, ce face Kent Hovind mai departe? Isi face un om de paie.

image.thumb.png.562655f331cf3f10e6fec54f8f6e9743.png

Pe care evident ca il bate de-i curg mucii, ca e de paie, de carton. Nu e cel adevarat.

asta se intampla in filmuletul tau, Teddy. Daca nu ai inteles ce este un strawman/om de paie, pot sa iti explic mai detaliat, cu exemple fix din filmulet. Dar poti sa cauti si singur la ce se refera aceasta eroare de logica.

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 4/6/2019 at 1:33 PM, Vriies said:

Ăsta-i maestrul tău, Kent Hovind? Știai că a făcut pușcărie? De ce credeți voi că Pământul și universul au fost create acum vreo 6000 de ani și contestați orice raționament și dovadă științifică?

toti care se impotrivesc noii ordini mondiale, fac puscarie. Mai ales vedetele, Michael Jackson, DMX, lista e lunga, ori ajung in puscarii ori ajung morti. Cumva Hovind trebuia redus la tacere, asa ca l-au bagat in puscarie. Nu mai credeti tot ce va serveste mass-media, cea mai mare manipulare este in mass-media si va serveste cu lingurita si cu babetica. Iar voi...savurati.

 

Editat de Teddy ''-''

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bai, eu sunt de acord. Vreau si eu sa ma împotrivesc noii ordini mondiale si sa nu mai plătesc taxe, asa ca Hovind. Gata. Anarhieee! Jos sistemul! Următoarele postari le voi face din celulă.

Ideea e, Teddy, nu ca a intrat la închisoare omul, pentru mine nu are nicio importanță, important e ce spune în filmuleț.  De ce ai postat filmulețul,  Teddy? Ce voiai sa ne arati de acolo?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
5 minutes ago, Enki said:

Bai, eu sunt de acord. Vreau si eu sa ma împotrivesc noii ordini mondiale si sa nu mai plătesc taxe, asa ca Hovind. Gata. Anarhieee! Jos sistemul! Următoarele postari le voi face din celulă.

Ideea e, Teddy, nu ca a intrat la închisoare omul, pentru mine nu are nicio importanță, important e ce spune în filmuleț.  De ce ai postat filmulețul,  Teddy? Ce voiai sa ne arati de acolo?

Dupa ce il vezi pana la capat, vei vedea dovezile care demasca aceasta teorie a ''evolutionistilor'' care defapt sunt niste satanisti mincinosi. Omul pana la finalul filmului prezinta niste dovezi. Iar mai sus Sisu demasca aceasta manipulare pe care o serviti voi. Eu stiu si vad ca tu esti pregatita sa respingi orice idee care nu corespunde cu ratacirile tale...dar ceea ce pun eu aici, nu pun pentru tine ci pentru vizitatorii care vor veni pe aici. Chiar daca aparent se pare ca incerc sa iti raspund tie...  :biggrin: Defapt raspund majoritatii cu ajutorul tau... Pentru ca tu pui aici niste probleme care ne macina publicul... Multumesc ca faci parte din forum. E nevoie de cei ca tine aici ca sa stim cum ii combatem. :)

Editat de Teddy ''-''

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Teddy, l-am văzut pe hovind deocamdata pana la o ora si 13.minute. Scrie aici dovada pe care o consideri tu cea mai tare din film si o discutam. Pentru ca eu nu am vazut dovezi, am vazut doar erori de logică. 

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×