Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

10 minutes ago, Enki said:

Teddy, l-am văzut pe hovind deocamdata pana la o ora si 13.minute. Scrie aici dovada pe care o consideri tu cea mai tare din film si o discutam. Pentru ca eu nu am vazut dovezi, am vazut doar erori de logică. 

tu nu vrei sa vezi, ai valul pe ochi... Lasa ca vad altii care vor sa vada. Cu tine nu am ce sa vorbesc, doar pentru ca iti raspund tie, nu inseamna ca raspund pentru tine, eu raspund pentru cei care chiar pot avea intrebarile pe care le pui tu cateodata. Multumesc ca existi aici  :smile:

Sfânta Evanghelie după Matei (13: 14-15)

''Şi se împlineşte cu ei proorocia lui Isaia, care zice: "Cu urechile veţi auzi, dar nu veţi înţelege, şi cu ochii vă veţi uita, dar nu veţi vedea". 

Căci inima acestui popor s-a învârtoşat şi cu urechile aude greu şi ochii lui s-au închis, ca nu cumva să vadă cu ochii şi să audă cu urechile şi cu inima să înţeleagă şi să se întoarcă, şi Eu să-i tămăduiesc pe ei.''
Editat de Teddy ''-''

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai tare dovada din film, Teddy,  ca sa o discutam , ca de asta suntem pe un forum.  Dacă refuzi sa discuti filmul pe care chiar tu l-ai postat , ii fac raport postarii tale cu el, sa il șteargă, pentru ca contravine regulamentului forumului. 

CU PLĂCERE 

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 minutes ago, Enki said:

Cea mai tare dovada din film, Teddy,  ca sa o discutam , ca de asta suntem pe un forum.  Dacă refuzi sa discuti filmul pe care chiar tu l-ai postat , ii fac raport postarii tale cu el, sa il șteargă, pentru ca contravine regulamentului forumului. 

CU PLĂCERE 

pai fa raport, eu nu l-am pus ca sa iti spun eu ce e inauntru. Il vedem impreuna si pe urma vorbim despre el cam ce a spus Hovind si nu corespunde... :biggrin: Pe urma vorbim, CU PLACERE

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nimic din ce a spus Hovind nu corespunde,  Teddy,  asta e si ideea din spatele erorii de logică numita strawman  Din ce ai urmărit tu in film,  care ti se pare cea mai tare dovada?

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
10 minutes ago, Enki said:

Nimic din ce a spus Hovind nu corespunde,  Teddy,  asta e si ideea din spatele erorii de logică numita strada. Din ce ai urmărit tu in film,  care ti se pare cea mai tare dovada?

tu spui ca ''nimic'' cand defapt tu nu ai vazut tot. Vezi? Degeaba vrei sa te lupti fara sa fii informata. Am citit undeva ceva despre comportamentul asta anticrestin. Eu vad de unde va faceti voi temele. ''

''În cazul grupurilor și forumurilor creștine, dă un copy/paste. Puțini creștini citesc biblia cu adevărat. Arată incertitudine, neliniște, dezamăgire, etc., pentru a crea dezordine în comunitățile creștine. În multe cazuri este mai bine dacă dai un copy/paste la fragmente sau articole de pe Creștinismul Expus (sau din alte locuri care aduc dovezi bune împotriva creștinismului); adesea, oamenii tind să citească ceea ce au în față. Cu toate acestea, ambele variante sunt efective (copy/paste sau link).

Blestemă-l pe inamic necontenit și fără milă! Blestemă-le conducătorii! Fii precum un berbec ațâțat. Nu te opri deloc până când aceștia sunt distruși în mod complet și cu desăvârșire. Blestemele noastre au avut și au efect. Lucrările au nevoie de timp pentru a se manifesta și trebuie repetate. Multele blesteme și ritualuri făcute împotriva acestui program odios, au trezit și au pus în mișcare forțe puternice. Fii răbdător! Creștinismul este un monstru de proporții uriașe care deține averi și putere imensă. Nu va cădea într-o zi, ci în timp. Unde-s doi puterea crește. În același fel, o singură furnică nu reprezintă o amenințare pentru nimeni, însă o armată de furnici îți poate pustii o livadă într-o perioadă scurtă de timp.''

 

Si inca ceva, nu poti sa ma intrebi '' care ti se pare cea mai tare dovada? '' La fel cum nu poti intreba ''care e cea mai tare piesa a unei masini?'' Toate piesele compun acea masina.

Editat de Teddy ''-''

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
52 minutes ago, Teddy ''-'' said:

toti care se impotrivesc noii ordini mondiale, fac puscarie. Mai ales vedetele, Michael Jackson, DMX, lista e lunga, ori ajung in puscarii ori ajung morti. Cumva Hovind trebuia redus la tacere, asa ca l-au bagat in puscarie. Nu mai credeti tot ce va serveste mass-media, cea mai mare manipulare este in mass-media si va serveste cu lingurita si cu babetica. Iar voi...savurati.

 

Să avem pardon! Hovind nu a făcut închisoare pentru că s-a împotrivit noii ordini mondiale, ci pentru chestii mult mai lumești, să spunem așa. Gen evaziuni fiscale, mărturii mincinoase etc. Nu știu în ce măsură pedeapsa a fost prea aspră, însă e clar că el a încălcat legea. Dar să trecem peste...

Zi-mi și mie, te rog, de ce-l crezi când afirmă  că Pământul și universul au fost create acum 6000 de ani? Sau că oamenii și dinozaurii au fost contemporani undeva în perioada 4000 BC  până în aproxim. 2200 BC? Care sunt dovezile științifice ale unor astfel de afirmații? Ai putea să aduci măcar una, mititică? :laugh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun. Încep eu cu prima minciună a lui Hovind. Hovind zice ca oamenii de știință susțin că universul are 20 miliarde de ani. Ori minte cu buna stiinta, ori nu stie nimic. Care din astea două sa fie, Teddy?

Conform analogiei tale cu piesele unei mașini, din start masina lui Hovind are un defect 

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
42 minutes ago, Vriies said:

Să avem pardon!

1. ''Să avem pardon! Hovind nu a făcut închisoare pentru că s-a împotrivit noii ordini mondiale, ci pentru chestii mult mai lumești, să spunem așa. Gen evaziuni fiscale, mărturii mincinoase etc. Nu știu în ce măsură pedeapsa a fost prea aspră, însă e clar că el a încălcat legea. Dar să trecem peste...''

-Sa nu trecem peste. A promova crestinismul, este impotriva Noii Ordin Mondiale. Hovind asta face. Demonteaza evolutionismul, e contrar satanistilor. Noua Ordine Mondiala, inseamna satanism. Acea Noua Ordine Mondiala vrea sa distruga crestinismul si sa infiinteze o singura religie...a lor. In ce priveste incalcarea legii...las-o mai moale. Legile tot de ei sunt facute si manipulate. Daca eu detin arma crimei care reprezinta un cutit si pe urma ti-l imprumut sa iti faci un sandvish. Tu iti faci sandvish si mi-l inapoiezi, eu il iau de varf si ii curat varful dupa care il arunc in curte la politie, care defapt e o instituie care face afaceri politice. Ei ''dupa legea satanistilor'' te baga la inchisoare ca au gasit ei ''dovada'' plantata. Si tu habar nu ai cine a murit. Esti naiv sa crezi de-astea frate. Azi se fabrica ''dovezile'' pe banda rulanta. Pe ei nu ii intereseaza ce ai facut sau ca ai facut. ''Dovada'' e dovada pentru ei. Sunt multi care intra nevinovati si pe urma se descopera ca au facut puscarie 15 ani degeaba. Ca asa au vazut ei niste ''dovezi''.

2. Zi-mi și mie, te rog, de ce-l crezi când afirmă  că Pământul și universul au fost create acum 6000 de ani? Sau că oamenii și dinozaurii au fost contemporani undeva în perioada 4000 BC  până în aproxim. 2200 BC? Care sunt dovezile științifice ale unor astfel de afirmații? Ai putea să aduci măcar una, mititică? :laugh:

Nu il cred ca are 6000 de ani, ci in jur de 7500. Dar e mai aproape de adevar decat miliarde de ani. Voi nu intelegeti ca mass-media va manipuleaza sa credeti asa ceva. Pana si in jocuri, in filme se mentioneaza ''cu miliarde de ani in urma''. Da, ma joc Mortal Kombat X si cand incepe imi spune ''cu miliarde de ani in urma''. Deschid tv-ul, incepe un film ''cu miliarde de ani in urma''. Pana si manualele de istori undeori sunt modificate de ei. Chiar Michael Jackson afirma asta. Si inainte sa dispara, ne spune ca e o conspiratie si se teme sa vorbeasca despre ea ca ar putea sa-i faca rau. Si pana l-a urma, l-au ascuns. Daca urmaresti filmul pana la capat, vezi dovezile. Filmul acesta este primul din 7.

Editat de Teddy ''-''

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 minutes ago, Teddy ''-'' said:

 

-Sa nu trecem peste. A promova crestinismul, este impotriva Noii Ordin Mondiale. Hovind asta face. Demonteaza evolutionismul, e contrar satanistilor. Noua Ordine Mondiala, inseamna satanism. Acea Noua Ordine Mondiala vrea sa distruga crestinismul si sa infiinteze o singura religie...a lor.

In ce priveste incalcarea legii...las-o mai moale. Legile tot de ei sunt facute si manipulate.  

 

 Fals ce spui, anume că a promova creștinismul este împotriva noii ordini mondiale. Creștinismul este promovat bine mersi și actualmente este religia cea mai importantă din punct de vedere numeric, peste 2,4 miliarde de adepți.  

Cu privire la încălcarea legii, las-o tu mai moale! A încercat să escamoteze tazele și impozitele, a încercat să inducă în eroare și a plătit pentru asta. Nici un fel de conspirație. L-au prins pe Capone, l-au prins și pe Hovind. :laugh: A încălcat legea și cu asta basta! Se pot găsi oriunde pe net detalii în legătură cu asta. De exeplu, pentru detalii, aruncă un ochi aici:

 

19 minutes ago, Teddy ''-'' said:

 

Nu il cred ca are 6000 de ani, ci in jur de 7500. Dar e mai aproape de adevar decat miliarde de ani.

Voi nu intelegeti ca mass-media va manipuleaza sa credeti asa ceva. Pana si in jocuri, in filme se mentioneaza ''cu miliarde de ani in urma''. 

 Daca urmaresti filmul pana la capat, vezi dovezile. Filmul acesta este primul din 7.

Asta că nu crezi că are 6000 de ani, ci în jur de 7500 e bună rău! :laugh: 

În ceea ce privește estimarea vârstei Pământului, cât și a oricăror vestigii arheologice, nu e vorba de manipulare ci de aplicarea unor metode și rezultate științifice care s-au dezvoltat în timp. 

Am urmărit filmul și nu există absolut nici cea mai mică dovadă în sprijinul acestei aserținuni. Arată-mi unde aduce vreo dovadă sau măcar un raționament coerent în acest sens. 

Și cu dinozaurii cum rămâne? Se alergau cu oamenii cam prin 2500 BC? :laugh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
11 minutes ago, Vriies said:

 Fals ce spui, anume că a promova creștinismul este împotriva noii ordini mondiale. Creștinismul este promovat bine mersi și actualmente este religia cea mai importantă din punct de vedere numeric, peste 2,4 miliarde de adepți.  

Asta la ora actuala. Dar vor sa distruga crestinismul, care parte nu ai inteles-o? Ei sunt impotriva crestinismului si vor sa il elimine. Asta face papa de la vatican in prim plan. Nici macar catolicismul nu va mai fi. Religia universala pe tot globul impusa de ei va fi ''New Age'', crestinismul va fi sters. Asta vor sa faca. Si daca l-au prin pe Capone si pe Hovind ia ca l-au prins si pe asta ca a incercat sa ce? Esti naiv...  https://stiri.md/article/international/suma-despagubirii-unui-barbat-care-a-stat-nevinovat-25-de-ani-inchis

Editat de Teddy ''-''

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×