Sari la conținut
Forum Roportal
impresie

Cedare de prioritate de trecere

Postări Recomandate

Amicul tau s-a apropiat de intersectie, a incetinit, l-a vazut pe a1 ca vine, a redus si mai mult viteza, asteptand ca a1 sa treaca, timp in care a1 a intrat in el. Asta trebuie sa fie povestea. 

Sa consulte un avocat zic.

 

De unde sa stim ca asa a fost ... eu m-as fi oprit si mereu asa procedez ca am timp mai mult decat viata sau bani de judecata si din astea.

 

Daca A2 statea pe loc si A1 intra cu viteza era altceva daca se poate demonstra ... si eu cred ca asa ceva s-a intimplat.

 

Nici aici nu vine politia daca nu sint raniti, nu este blocat circulatia si nu se poate fara echipament special sau alte probleme majore.

A1 nu avea nevoie de nici o prioritate!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Luni il va suna pe avocat. Va contesta hotararea politistului, ca i-a fost retinut permisul pentru neacordare de prioritate, fara sa fie cazul. Vor vedea care sunt procedurile. 

El a facut poze dupa accident. A1 este pozitionat pe strada, aproape ca acea masina parcata pe colt. Destul de clar cat sa reflecte ca A1 intra pe strada si ca nu a avut nicio intentie de viraj la stanga sau deplasare inainte. Mai mult soferul a raspuns sigur pe el, doar de fata cu noi si cu ai lui, ca a semnalizat dreapta. :)

Are poze si cu partile avariate ale celor doua autoturisme. 

 

Nu sunt alti martori, decat sotia lui, iar din partea celuilalt sofer, una sau doua persoane.

 

Pana acum doar trei persoane i-au spus ca nu era cazul de acordare de prioritate. In timp ce, mult mai multi soferi, doi instructori si politistul de la sectie, dupa vizualizarea pozelor, au declarat ca trebuia sa acorde prioritate. :stars: .. 

 

Problema se va pune cine a fost vinovat, fie pentru viteza, fie pentru neincadrare corespunzatoare. Cine isi va repara autoturismul pe banii lui, si cine pe asigurarea celuilalt. Cine va fi amendat pentru accident. Cum si daca va mai fi posibil ca A2 sa anuleze asigurarea pe care deja i-a dat-o celuilalt sofer. 

 

Cam asta e. Voi reveni cand lucrurile vor fi clare.

 

 

 

 

De anul trecut sau de doi ani, pe latura paralela cu strada (in lungul gardului din fata autoturismului), aproape de acel colt, au facut loc de parcare. :)

Asta e o idiotenie.

 

Il va intreba pe avocat, daca politistii au obligatia de a se deplasa la astfel de accidente. Se pare ca totul consta in ceea ce scrie fiecare sofer in declaratii. :ermm:  In loc sa existe un echipaj al Politiei rutiere, care sa constate situatia si sa intocmeasca documentatia la fata locului. Ca oricum mai mult de 10 minute nu dureaza... cateva fotografii si doua, trei procese completate.

Editat de Recent

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu au, nu atât timp cât nu sunt victime.

Nu trebuie sa fii la fața locului ca să vezi cum sunt lovite mașinile.

Dacă sunt martori cu atât mai bine.

Părerea mea e ca amicul tău nu are câștig de cauză, dar oricum, permisul îl primește înapoi până se pronunță instanța.

Apoi dacă e nefavorabil, ori stă 3 luni ori da examen... sau both, nu mai știu exact cum e.

Viteza nu se ia in calcul, dacă nu e radar, pot sa merg cu 200, dacă iese unul și nu imi da prioritate, el rămâne fără permis, eu iau maxim amendă.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Părerea mea e ca amicul tău nu are câștig de cauză, dar oricum, permisul îl primește înapoi până se pronunță instanța.

 

 

Asa tind sa deduc si eu. Va pierde pe seama neasigurarii la intersectia cu un drum public, fata de care era conditionat sa acorde prioritate. Chiar daca acel sofer a avut o viteza mare si "i-a aparut" in roata lui. Eu tind sa deduc ca nici nu s-a mai uitat in stanga. :( .. Il voi mai intreba zilele urmatoare ce a facut.

Editat de Recent
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu au, nu atât timp cât nu sunt victime.

Nu trebuie sa fii la fața locului ca să vezi cum sunt lovite mașinile.

 

 

Si totusi daca ar exista regula ca un echipaj de politie sa fie prezent la fiecare accident rutier, s-ar evita din prima situatii din astea nu crezi ? Ca de aia sunt platiti, sa-si faca meseria nu sa stea la sectie si sa vina oamenii la ei cu formulare si desene si explicatii si minciuni si complicatii. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dacă ar exista echipaj la fiecare tamponare ușoară, poate un sfert din noi am lucra la rutiera.

Nu văd necesitatea la accidente ușoare.

Noi avem și înțelegere amiabilă, dar evident ei n-au ales asa ceva.

Poti să minți cât vrei, e ușor de judecat de fapt.

Vezi ce semne sunt acolo, apoi vezi cum sunt lovite mașinile.

La asta se uita ei când fac pv.

E cam greu sa minți când ai mașina lovită intr-un fel, dacă mai există și martori...

Dacă veneau la fața locului făceau același lucru.

Măsurători nu face nimeni când nu sunt victime, ar fi și stupid să facă.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai si aici exista optiunea de intelegere amabila. Nu e lege ca musai vine automat politia la locul accidentului in cazuri de tamponari usoare, dar daca macar unul din cei implicati in accident doreste sa stea locului si sa cheme politia, acestia sunt obligati sa vina. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Accidentul a avut loc sub linia de intersectie a celor doua drumuri, cam pana intr-un metru. Lucru vizibil in pozele facute cu telefonul mobil. :)  .. Ramane ca din poze sa reiasa care dintre ei nu a circulat pe banda sa, tinand seama ca nu este un marcaj care sa delimiteze nici sensurile, nici sa incadreze drumul.

Editat de Recent

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar nu au de ce sa vină, ce fac la secție ar face și la fața locului.

Adică s-ar uita la cine are cedează și cine are prioritate, la cum sunt lovite mașinile si ar face pv.

Ar fi risipă de bani și timp.

Accidentul a avut loc sub linia de intersectie a celor doua drumuri, cam pana intr-un metru. Lucru vizibil in pozele facute cu telefonul mobil. :)  .. Ramane ca din poze sa reiasa care dintre ei nu a circulat pe banda sa, tinand seama ca nu este un marcaj care sa delimiteze nici sensurile, nici sa incadreze drumul.

Nu contează, majoritatea drumurilor nu au marcaj, asta nu înseamnă că nu ai un ax de care sa ții cont.

Dacă era vorba de un drum cu linie continua era sigur marcat.

Asta e oricum alee, în mod normal aleea aia trebuia făcută cu sens unic, ca strada din stânga, dar unde nu-i cap la drumuri...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai risipa de timp si bani este si daca se ajunge in instanta pentru cazuri si neintelegeri din astea. De fapt mai mult timp si mai multi bani, ca bugetarii din tribunale sunt platiti mai bine ca politia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×