Sari la conținut
Forum Roportal
impresie

Cedare de prioritate de trecere

Postări Recomandate

Dacă era ceva parcat pe dreapta si asta a ocupat o parte din cealaltă bandă, nu s-a uitat niciunul...si s-au pupat.

Pai asta am zis si eu - strada e cum e dar parcarile astea de cacat complica totul si mai mult.

 

Accident patit de mine cu un amic - adevarat, eram rupti de beti.

 

Veneam din drumul din dreapta sus. Viteza cam cat poti sa ai de la basarab pana la nord. Am intrat fix in auto2 din schema taman pentru ca o masina era parcat ca un cu* pe partea noastra. Am plonjat prin parbriz ca-n filme - n-am avut nici pa dracu...absolut nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe strada de jos nu este banda care separa sensurile. Este ingusta cat sa treaca doua autoturisme la o palma de oglinda. Indicatorul Cedeaza Trecerea este cam la o lungime de autoturism mai jos decat strada cu prioritate. Astfel ca vizibilitate ai abia cand ajungi la nivel cu strada cu prioritate. 

Tamponarea a fost cand deja Auto1 virase la dreapta si a apucat sa intre pe strada cu partea din fata a masinii. In poze se vede ca Auto1 a luat virajul cam larg. Apoi, nu este exclus, ca si Auto2 sa fi fost putin pe contrasens, desi in poze, dupa impact,  apare jumatate pe banda sa, jumatate pe bordura (eu scrisesem ca a intrat pe contrasens cu 1/3 din latime, apreciind ca asa se cam circula pe acolo).

Luni se va ocupa de situatie. Ramane ca politistii care se vor ocupa sa faca masuratorile. 

 

Auto2 are roata din stanga fata total avariata, si sters pana aproape de roata din spate. A fost remorcat. Auto1 are zona farului stang avariata, poate circula.

 

 

Permisul s-a luat pentru neacordare de prioritate nu pentru ca a circulat pe contrasens.

 

Da. Au luat permisul pentru neacordare de prioritate.

 

Intre timp iesisem pe afara, iar el a intrebat doi instructori auto, pe care i-a adus la fata locului, iar aia au spus ca el trebuia sa acorde prioritate de trecere. ... Instructorii si alti soferi de la fata locului trateaza situatia ca si cand ar fi fost indicator pentru Sens cu prioritate, si nu indicator Cedeaza Trecerea. Hmmm.


Asta e ceea ce cred si eu. Iar militia a analizat dupa felul cum sunt lovite masinile, cel mai probabil.

 

Politia nu a venit la fata locului, pentru ca nu au fost victime umane.

Editat de Recent

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A1 avea prioritate daca mergea inainte sau daca vira stanga. Din moment ce a virat dreapta, i s-a dus dracu prioritatea. Ce neacordare a retinut politistul? A semnalizat intentia de avira dreapta, amicul si-a continuat drumul ( pt ca nu avea Stop -nu era obligat sa opreasca), iar a1 a virat ca tractorul. Despre asta este vorba. Unde scrie ca trebuie sa ramai pe loc pana trece ala pe langa tine?

Amicul sa demonstreze ca era incadrat pe banda lui, in timp ce ala a luat larg virajul. Simplu.

Dupa mine, dinamica accidentulului exact asta arata: a1 a crezut ca vireaza cu TIR-ul.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vederi google de pe strazi. In toamna lui 2012 nu era indicator Cedeaza trecerea. Eu nu am bagat de seama ca nu am autoturism, iar cu motocicleta m-am dat pana in acel an. 

 

In cerculetul albastru este zona cu tamponarea. In a 2-a poza nu este marcat prea bine, din cauza perspectivei.

 

Ce vedea Auto2, am marcat eu locul indicatorului din prezent.

 

m9e5zi76.jpg

 

 

 

Si ce vedea Auto1 :

 

dbc9tnkf.jpg

 

Codul rutier:  e-drpciv.ro/legislatie/codul-rutier/

 

Art.6

- pct.1 : acordare a prioritatii – obligatia oricarui participant la trafic de a nu-si continua deplasarea sau de a nu efectua orice alta manevra, daca prin acestea îi obliga pe ceilalti participanti la trafic care au prioritate de trecere sa-si modifice brusc directia sau viteza de deplasare ori sa opreasca

 

- pct.26 : prioritate de trecere – dreptul unui participant la trafic de a trece înaintea celorlalti participanti la trafic cu care se intersecteaza, în conformitate cu prevederile legale privind circulatia pe drumurile publice;

 

Iar Auto2 nu era in aceste cazuri.

 

 

 

 

Da. Cu asta i-am tot insistat. Nu stiu de ce el a fost cam zapacit. Daca nu-i dadea politistului permisul, ce putea sa-i faca politistul? Ca nu avea dovezi, iar altul era cazul pentru care i l-ar fi putut lua legal.

Ramane de vazut daca se va ocupa cineva serios de situatie. 

 

Mai rau este ca amicul i-a dat asigurarea rca celuilalt sofer. A1 foarte probabil nu a adaptat viteza la viraj de 90 de grade, si tind sa cred ca nici amicul nu era in totalitate pe banda sa. Caz in care tot A1 este vinovat.

Editat de Recent

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu conteaza ca i-a dat permisul, oricum era obligat sa mearga sa il predea, daca sanctiunea asta a hotarat sa dea militianul.

 


Auto2 are roata din stanga fata total avariata, si sters pana aproape de roata din spate. A fost remorcat. Auto1 are zona farului stang avariata, poate circula.

 

 

 

Eu as merge in instanta si as cere expertiza, dar as face rost si de  martori. Iti spun si de ce: Este foarte importanta dinamica loviturii, dar mai ales locul in care masinile s-au lovit. A1 poate sustine ca a virat brusc dreapta, pt ca a2 era iesit in intersectie si  astfel a vrut sa evite lovitura frontala.( un fel de am tras brusc de volan, sa il evit ) Daca accidentul a avut loc acolo unde ai aratat tu, este bine ca amicul tau sa poata demonstra asta. Iar acest lucru se poate numai cu martori.

 

Am inteles ca ala venea de pe un drum cu sens unic, deci avea destula banda pt mers inainte sau pt viraj stanga. Nu avea ce cauta peste amicul tau,doar daca vira dreapta. Situatie in care isi pierde prioritatea.

 

Amicul tau s-a apropiat de intersectie, a incetinit, l-a vazut pe a1 ca vine, a redus si mai mult viteza, asteptand ca a1 sa treaca, timp in care a1 a intrat in el. Asta trebuie sa fie povestea. 

Sa consulte un avocat zic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe "strazi" din alea intre blocuri si parcuri eu abia ma tiresc cu masina cu 3 km/h ca este extrem de periculos intre harababura ce vad eu acolo pe poze!!!

 

E legal de parcat in curba sa opreasca vizibilitatea??? SUV-ul ala ca si masinuta gri ... as incepe cu aia cu amendarea si pe urma la tamponari din prostie 

 

personala.   Cand stradutele nu sint despartite in mijloc ca si strada mea ca este rezidentiala, trece unu ... pe urma si cel de pe sens invers dar lasam loc

 

unu la altu, prioritatea se pierde ca se aplica legea nord spre sud are liber, pana ce pe sensul invers se opreste pe dreapta pana trece masina.

 

Politistul a judecat bine situatia, din pacate trebuie sa va acomodati si la conditia asta.  


Nu este nici trotoar, iar in aceste conditii trebuie stopat mereu pentru a evita tamponarea. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×