Sari la conținut
Forum Roportal
Explorator7

Alegerea unei facultati !....Sfaturi...

Postări Recomandate

....mai am un an pana cand o sa trebuiasca sa`mi fac griji serioase in legatura cu admiterea....dar....toata povestea asta cu facultatea este deja un gand care...ma nelinisteste...:D...as vrea deci sa ma ajutati deci in luarea unei decizii...am observat ca parerile sunt impartite ceea ce este si foarte logic...am observat ca in general tinerii din ziua de astazi sunt indrumati catre facultati despre care cred ei ca sunt mai usoare....defapt....parca pluteste in aer ideea asta.."Eu nu am duc acolo ca e greu..."....eu nu vreau decat sa aleg o facultate care sa`mi asigure pt tot restul vietii o meserie pe care sa o fac cu placere indiferent cat de grea ar fi facultatea....mi`ar fi mai usor sa va cer un sfat in privinta alegerii unei facultati daca as sti cu adevarat ce imi place...defapt...cred ca in privinta asta as vrea sa ma ajutati sa imi dau seama ce`mi place,poate prin descrierea anumitor facultati....mi`am dat seama de`a lungul timpului ca kiar daca as fi vrut sa aleg o facultate nu as fi stiut cu ce o sa ma confrunt atunci cand odata terminata facultatea ar fi trebuit sa ma si angajez undeva....spre exemplu..daca as termina automatica....ce as putea sa fac apoi....ce avantaje si avantaje mi`ar putea oferi aceasta diploma de absolvent al facultatii de Automatica:).....ca sa`mi puteti da niste sfaturi...va pot spune ca....materiile la care ma pricep cel mai bine sunt informatica si matematica.....desi pe parcursul liceului a trebuit sa invat la toate materiile aproape in mod egal....asa se intampla cand ai de`a face cu profesori comunisti care nu inteleg ca pur si simplu nu vrei sa ai de`a face cu ei sau cu materia lor:)....deci....astept in raspuns:)...Help !!!:blink:.....my id...explorator7...daca puteti sa ma ajutati cu niste discutii mai amanuntie....va multumesc...

Editat de Explorator7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu esti singurul in situatia de a fi obligat sa inveti toate materiile nefolositoare. dar cand esti elev la un liceu de renume(nu-l nominalizez ca imi este jena) trebuie sa fii as in toate, altfel scade reputatia institutiei. imi place matematica si fizica, dar daca vreau ma descurc si la chimie. dau la constructii la UPT. incearca sa iti alegi facultatea in functie de cerintele pietei, meserii care sunt rare acelea fiind cautate, sau in domenii de actualitate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
....ce as putea sa fac apoi....ce avantaje si avantaje mi`ar putea oferi aceasta diploma de absolvent al facultatii de Automatica:).....

Cel mai important avantaj apare doar dacă te angajezi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×