Sari la conținut
Forum Roportal
impresie

Cedare de prioritate de trecere

Postări Recomandate

Azi, un amic a fost implicat intr-o tamponare dintre doua autoturisme. La putin timp dupa tamponare treceam si eu prin zona. Intersectia este cea din imaginea inserata. Amicul conducea Auto2. Cele doua autoturisme s-au tamponat cand Auto1 vira la dreapta, in timp ce Auto2 iesea de pe strada, pe care urma sa intre Auto2. (vezi poza)

 

dmd7s65b.jpg

 

Auto1 sustinea ca Auto2 nu a cedat prioritatea. Eu i-am spus amicului (Auto2) sa mearga la Politie, ca are castig de cauza. Odata ce Auto1 a semnalizat ca vireaza dreapta, atunci Auto2 iesea de sub incidenta cedarii prioritatii de trecere. Auto2 nu mai intretaia directia lui Auto1, incat Auto2 sa-i acorde prioritate.

Cei doi au plecat la Politie. Politistul l-a gasit vinovat pe Auto2, pentru ca nu a cedat prioritate de trecere lui Auto1, care vira la dreapta.  :hunter:  

Astfel lui Auto2 i-a ridicat permisul de conducere. I-a dat o dovada de circulatie de 15 zile, dupa care, fie va da un examen cu 12 intrebari, fie va astepta 3 luni, pentru a-si lua permisul inapoi.

 

Politia nu s-a deplasat la fata locului, pentru ca nu erau victime umane. Nici nu a fost analizata situatia. Politistul doar a citit declaratia lui Auto1, care a scris ca Auto2 nu a respectat semnul Cedeaza prioritatea de trecere. Urat!!

 

Analizati si voi si aveti mare grija.

Editat de Recent

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Auto 1 si-a "pierdut" prioritatea virând la dreapta,in sensul ca nu se mai intersecta cu auto 1,dar marlanetele a scris sigur în declarație că mergea înainte.

Și pe aia i-a durut undeva sa mai verifice.

Să conteste, își ia permisul înapoi până se pronunță instanța.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cate vad eu in desenul de mai sus, Auto 2 nu avea ce prioritate sa cedeze. Avand in vedere ca sunt doua benzi de circulatie in sens opus pe strada pe care circula Auto 2, se pare ca Auto 1 a luat virarea la dreapta prea larg si a intrat putin pe contrasens pe banda de unde venea Auto 2. Asa sa intamplat ?

Altfel nu-mi explic tamponarea cu Auto 2 care circula regulamentar pe banda lui.

 

Cum zice Pervy, sa contesteze decizia in instanta.

Editat de Naeema
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce ar fi trebuit de fapt sa se intample, este ca amandoi sa fi stat acolo si sa fi chemat politia la locul accidentului, nu sa plece de acolo si sa faca declaratii ulterioare. Nu asa se procedeaza de obicei in Romania ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, Auto1, care avea si bulina galbena de incepator, a abordat virajul cu viteza, iar Auto2 era pe sensul opus cu o treime din latimea masinii. Niciunul dintre ei nu s-a asigurat. Iar Auto1 nici nu semnalizase. Iar eu cand l-am intrebat pe Auto2 cu voce tare: A semnalizat dreapta Auto1?, atunci Auto1 de frica si nestiind ce face, a zis ca a semnalizat. Haha.

 

Strada este ingusta incat sa intre doua autoturisme aproape oglinda la oglinda.

Editat de Recent

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prioritate ar fi trebuit acordata doar daca Auto 1 nu semnaliza, ceea ce ar fi indicat ca vrea sa marga inainte. Odata ce a semnalizat spre dreapta nu mai avea ce prioritate sa-i fie acordata, asa ca si-a taiat craca singur prostalaul. Daca vroia sa minta ca lumea ar fi trebuit sa taca sau sa spuna ca nu a semnalizat si ca nu avea intentia sa vireze spre dreapta. :doh:

Si sa-mi fie cu iertare dar politistul care a gasit pe Auto 2 vinovat este cel mai mare incompetent. O fi invatat reguluile de circulatie in India.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca era pe sensul opus, trecut de ax (chiar si imaginar) la revedere, e vina lui.

Daca statea pe banda putea sa spuna ca a intrat dobitocul direct in el, ca nu stie sa vireze sau poate avea loc sa treaca.
E ca si cum te-ai baga in depasire si ai iesi cu un sfert de masina pe contrasens si te-ar lovi unu'... nu ai niciodata castig de cauza.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ei au facut si poze pe care le-au aratat politistului la sectie. Doar ca politistul nu avea chef de analize. .. Adevarul este ca Auto2 (amicul) era si el putin pe contrasens.  Fapt care oarecum se vede si in poze.

Istoricul locului face ca asa circula toti pe acea strada. Si Auto1 si Auto2 sunt locuitori din zona. Doar ca Auto1 era incepator. In timp ce Auto2 conduce de vreo 10 ani, fara incidente.


Am plecat sa-i arat desenul amicului. M-a sunat ca vrea sa faca o contestatie. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai de aia, nu mai are ce sa conteste, era pe contrasens.

Nu intereseaza pe nimeni ca erau masini parcate, ca nu poti sa folosesti toata banda, etc, iti zic simplu, ai banda blocata chiar si putin? Dai prioritate, astepti sa treaca aia care au banda libera daca nu aveti amandoi loc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×