Sari la conținut
Forum Roportal
Blues

Vreau sa ma ingras!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dar ce consumi in general? Cum arata meniurile tale saptamanale?


O dieta cu mai multe proteine si carbohidrati decat consumi ar trebui sa ajute.

Ar trebui sa faci antrenament zilnic cu greutati.

Un aparat multifunctional de camera, care permite lucrarea mai multor tipuri de muschi, e super. Poti vedea serialele preferate pe TV/laptop in timp ce pui masa musculara (nu grasime).

 

Ai consultat vreodata un endocrinolog in problema asta?


Se pot face schimbari in alimentatie. Poti lua suplimente proteice, miere, oua, ton, seminte, orez integral, paste integrale, unt, fasole, branzeturi cremoase, banane, smochine, curmale, struguri, ananas, mango, nuci, alune, cartofi, smantana.

 

Depinde si ce mananci, poate ai preferinte de la care nu te abati, si fara sa iti dai seama neglijezi unele tipuri de alimente bogate in proteine.


E posibil sa fii stresata, si sa faci parte din categoria oamenilor care slabesc daca sunt stresati (unii, din contra, se ingrasa).

E bine sa fie mesele luate incet, intr-o ambianta placuta, nu pe fuga.


Bauturile dulci nu sunt bune, din cauza zaharului. Dar exista cocktail-uri de fructe proaspete care au un continut caloric ridicat, si merg bine cu antrenamentul de forta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ca sa se inteleaga, in unele perioade din batalie, ajunsesem sa cantaresc si 38-40 kg. Cu greu am ajuns la 48, iar asta cam intr-un an. Greutatea mea normala a fost mereu 49

Putem sa facem o legatura intre tratamentu anti-stafilococ si scaderea in greutate.

Eu cred ca tratamentul prelungit (ai luat intre altele si antibiotice, asa-i?) a dezechilibrat flora microbiana intestinala.

Tu mananci cum si cat esti tu obisnuita, insa nu mai asimilezi la fel de multi nutrienti din mancare. Elimini prea mult.

De aceea mergi mai degraba spre slabire, decat spre ingrasare.

 

Flora microbiana intestinala este un echilibru fragil intre sute de specii. Cand unele sunt eliminate sau decimate de medicamente, cateva pot prolifera prea mult.

 

 

Flora intestinala sintetizeaza vitamina K, B6, B12, niacina si acidul folic, si ajuta la asimilarea calciului si a vitaminei D, la mentinerea PH-ului, si multe alte functii.

 

Fumatul, cofeina, zaharul, alcoolul destabilizeaza si ele flora intestinala.

La fel stresul (iar a fi bolnav multa vreme e un mare stres in sine). Cat timp a durat tratamentul? 

 

Se spune ca dupa o cura de antibiotice de doar 10 zile e nevoie de 6 luni pentru refacerea florei intestinale.

De aceea e bine sa faci o cura de probiotice.

Iaurturi.

Insa atentie la iaurturile de market, multe sunt falsificate, sunt "moarte" dpdv biotic. Cu tot felul de subtituenti care inseala gustul.

Poti sa-ti faci iaurt de casa, din lapte de casa cumparat de la o ferma (daca ai posibilitatea).

Citeam pe net undeva cum sa tii in frigider cheag pentru transformarea laptelui in iaurt.

 

Daca n-ai timp, cauta un magazin Bio serios.

Poti lua si suplimente de probiotice.

Sunt increzator ca va da rezultate.

De asemenea clorul din apa tratata de robinet afecteaza flora intestinala. E bine sa se bea apa de izvor, de munte. Eu folosesc si la supe, ceaiuri, etc.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am o amica farmacista, cu care ma consult din cand in cand despre tratamente care chiar ajuta (am alergie la tratamente overrated bagate pe gat prin marketing agresiv). Am s-o intreb si voi reveni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Solutia este Statele Unite!!! ... aici toata lumea se ingrasa, vrea-nu-vrea!!! ... nu-i scapare!!!  pe urma e loc destul de mers pe jos pe diferite terenuri de la sala la coaste stancoase ca sa se mai aseze mancarea irezistibila!!!

 

Am avut un tanar din  Elvetia in vizita cu logodnica acum 21 de ani, el slab ca un ogar, in toata Confederatia Helvetica n-au gasit leac sa-l ingrase un pic sa nu poarte Hosenträger de la 25 de ani.

 

Au stat la noi 3 luni, mai plecau sa viziteze locuri dar tot aici reveneau si au gustat de toate peste tot in localurile All You Can Eat si cand a coborit din avion, maica sa nu l-a recunoscut, era bine facut proportionat a pus ceva pe el, arata tocmai un tanar de casatorit.  

Ma sunau medicii lui sa le spun ce i-am dat de mancare, dar si maica sa imi cerea retete americane care erau maghiare la origine ... insa ingredientele locale au facut miracolul.   

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu mananci dulciuri nu ai nici o sansa. :pardon:

Patiseriile dulci, covrigii, cornurile, cozonacul, prajiturile, placintele, baclavalele, briosele, pandispanele, torturile, savarinele, papanasii, cuiburile de viespi cu nuci si stafide,.... pa, ca deja mi-e pofta iar eu nu mai vreau sa ma ingras... :cry:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar nu inteleg, Blues..te simti prea slaba in puteri, sau tine strict de aspect?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×