Sari la conținut
Forum Roportal
Ovidiu Bufnila

Topic Science Fiction

Postări Recomandate

Fara suparare dar m-ai omorat cu Octupus si Terraria si Atlanticus.....recunosc dupa ce am citit denumirile am inceput sa ma indoiesc si de calitatea continutului, o sa incerc sa il citesc pana la capat si o sa imi cer scuze daca textul se dovedeste a fi mai original decat toponimele si hidronimele folosite:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Clauds, oare in ce fel ne modifica ideile, sentimentele, actiunile o povestire? In ce fel actioneaza asupra Imaginarului nostru un fictorial? In ce fel comunica oare corpurile noastre unele cu alte fara ca noi sa o stim? Ce fel de Imagine avem despre noi insine? Vom gasi oare raspunsul in povestirile scrise de noi? Vom afla cate ceva din fictiunile pe care mintea noastra le pune la cale in fiecare clipa? Si care e oare intelesul marketingului? Dar ce e eronat in advertising? Ce e nasol in NLP? Dar in viata de toate zilele? Cine e de fapt Comunicatorul? Cine comunica? Si cu cine?

Ovidiu Bufnila

consilier de imagine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Impotriva limitei, Marius Ungureanu aresteaza Gardienii punand Imperiul sub semnul intrebarii

 

In fictionalul sau, VIS, aflator in acest camp digital, Marius Ungureanu se revolta impotriva limitei arestand Gardienii banuiti intr-un camp matriceal construit cu subtilitate si eleganta. Visul este nu doar o stare ci un corp al Imaginarului pe care Marius Ungureanu il umple de sens, pe care il incarca initiind instructiuni insurgente. Visul nu este apartinator delasarii, nu este un lenes, nu este o renuntare. Visul pare mai mult o strategica, o invaluire a sensului institutionalizat de actiunea imperiala. Imperiul este si el nu o forma de guvernare ci finitul, limita, acceptiunea sa ca termen fiind largita si imbogatita. Impotriva limitei, Marius Ungureanu vorbeste despre dilatare dincolo de corp ca si cum corpul s-ar depasi pe sine, sinele fiind al visului nu ca si corp constituit prin visare ci ca descoperire. Visul este constructul realului nehotarat in limitele sale, aflat in cautarea unor noi spatialitati si temporalitati. Visul este ne-starea insurgentului hotarat in lucrarea sa impotriva imperiului care ar fi totalitatea atotcuprinzatoare, singurul reflexiv acceptat. Imperiul este insasi reflexia, el este tot ceea ce poate fi admis sau controlat. Imperiul este starea de beligeranta latenta sau, dimpotriva, agresiva. Visul, spune Marius Ungureanu nu este un Opus al imperiului ci Calea. Fiintele isi pot implini eliberarea prin Vis nu ca si cum ar aluneca sau ar glisa intr-o alta stare. A aluneca e propriu corpului iar glisarea este un propriu al fiintei, distinge Marius Ungureanu in acest fictional elegant si plin de inselatoare intelesuri. Dilatarea corpului pare a fi Ultimul Sens al corpului tratat ca fiinta in timp ce fiinta, dilatandu-se, atinge transcendenta, se desfasoara implicit si explicit intr-un continuum spatio-temporal pe care si-l asuma. Constructia Universului este, potrivit structurilor narative folosite de Marius Ungureanu tributara nu unui pachet de legitati fixe constrans intr-o aporie a limitei. In intregul sau acest fictional permite un elan interpretativ remarcabil, obliga lectorul nu a la urma un fir narativ ci la a excela intr-un puseu interpretativ in inima reflexiei. Imperiul este tocmai al lectorului impotriva caruia Marius Ungureanu construieste un asalt, o revolutie textuala.

 

 

Ovidiu Bufnila

consilier de imagine

 

Marius Ungureanu

VIS

http://www.atsf.ro/LITERA/PAGINI/vis.htm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce mult am cautat pana sa dau de voi!

Am 61 ani si citesc(nu scriu) din 1955 cand a aparut nr.1 din CPSF.

Din pacate vechea casa a fost demolata in 1977 si s-au pierdut 474 de numere.

Apoi la alta mutare la bloc in 1980 au disparut si almanahurile.

In'' epoca de aur''erau singurele carti care ne mai puteau abate gandurile de la cotidian.

Acum am cautat sa-mi refac biblioteca cu ajutorul editurii Nemira si cred ca in mare parte am reusit.

Dar SF a evoluat si sunt curios sa vad cum si in ce mod,daca mai pot sa tin pasul.

Cu stima,Dan-Gabriel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×