Sari la conținut
Forum Roportal
Blues

Ceva rapid si bun?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Azi chiar foarte rapid am facut Vinete Pane o vanata de 500 grame, tocmai descarcau din lazi si inca n-au fost udate si doar atunci cumpar anumite vegetabile, ciupercile sint la fel de sensibile la apa, dar nu-mi place sa stea in acea apa pe rafturi nimic.   Acasa repede le-am decojit, feliat de 1,5cm, sare-piper, faina, ou batut si in ulei la prajit.   Pofteam la ele, am intrat sa cumpar Thyme doar si am gasit 2 pachetele, dar vinetele mi-au sucit mintile.   Le-am scos din ulei pe o tava de sarma/grilaj care nu rugineste, e parte dintr-un vas de fiert tamale de mexicani ca sa nu intre apa-n ele doar aburii si le mancam, aproape totul ca erau asa de bune, dar timpul a luat prajitul.   Nimic nu merge repede in bucatarie  :chef: nici in restaurante elegante si scumpe unde se asteapta si 45 de minute pentru o friptura, ca garnitura se prepara intre timp si aperitivele.   

Din cealalta o sa fac salata dar mai cumpar 2 vinete ca altfel e pierdere de timp.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pun cartofi mai marunti la fiert cu oua ca vreau sa manac pe astea cu unt si diferite branzeturi si verdeturi dar si Avocado si Asparagus ca am si carne de pui de pe rotisor si Tartar Sauce.

Ce ramane din cartofi si oua fierte le voi folosi maine la ceva daca nu le manaca peste noapte omu' ca are obiceiul sa se mai cinsteasca din frigider si peste noapte.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

marhahús

Asta este foarte rapid de facut.   Se incinge o suprafata in care sau pe care se va prepara.    Grasimea/seul de pe marginea carnii se pune la topit pe suprafata fierbinte, urmeaza carnea, eu incep pe partile grase laterale, dupa acea pe o parte si pe alta cate 3 minute si e gata friptura.   Carnea buna n-are nevoie nici de sare, insa eu prepar unt amestecat cu usturoi razuit or presat si patrunjel verde si fierbinte cum l-am pus pe farfuria tot bine incalzita, adaug cateva felii din acel unt aromat.  Sare si piper dupa gust, se poate manca si doar cu o bucata de paine si muraturi daca nu-i timp de facut o salata din frunze verzi.   Se poate coace ardei gras sau iute pe suprafata de gatit, dar si dovlecei, vinete, ciuperci, asparagus, ceapa, usturoi, etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×