Sari la conținut
Forum Roportal
Blues

Ceva rapid si bun?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

La mancurarile astea rapide si bune eu am dubii. Ori sunt semipreparate decongelate, reancalzite, ori inca mai misca ceva p”acolo”. Nici cartofii prajiti nu se fac repede daca n-ai curatitor, robot cu disc taietaor, friptoeoza, maseoza etc.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Taitei facuti din ou si faina (atat), piept de cocos (nu pui d”ala moale), fript si condimentat cu putin cu cury +piper (adica piper mai mult, ca e si-n cury). Sos de soia si garnitura de ; taitei (am zis deja), porumb, naut, ciuperci (astea merg decongelate, dar atat). Insist pe taitei...ou si faina...masina de taitei si pricepere. Pastele (fie ele si de firma), n-au sanse de concurenta.

Si daca esti gen ”sex on the beach”, adaugi ananas si portocale.(conserva, daca nu-i proaspat).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salata de vinete?

Intra tot in categoria de rapiditati??? la mine merge mai incet treaba in bucatarie ... le las sa se scurga ore lungi in frigider

de acea zeama vascoasa si amara doar pe urma-l prepar cu ceapa tocata fin, ulei, otet, piper, sare, fara maioneza sau oua.

 

@ blues: - Cum sint ciorbele albe sau care sint???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Noi pe aici avem obiceiul sa coacem mai multe si sa le congelam, probabil de asta am spus ca se fac rapid, ma gandeam la cele congelate. Daca sunt proaspete, e drept, dureaza mai mult. Eu pun maoineza, le da un gust mai bun.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salata de vinete? N-am mai vazut in alta parte. Nu ca as fi umblat chiar atat de mult.

Salata de vinete se mananca in toata zona marii mediteraniene cu mici diferente plus sau minus si are alte denumiri dar e prezent

pe masa arabilor, al grecilor, turcilor fara exceptie toata lumea se rasfatza cu bunatatea asta.

Si eu cateodata o mai transform in altceva ca mai amestec ceva in salata sa devina mai oriental sau picant ca la americani nu prea le place daca n-are un gust de ardei iute sau ceva senzational, si cum sotul duce mereu la munca ceva de gustat cu colegii, trebuiesa fie pe placul tuturor: irlandezi, UK-isti, nemti, mexicani, sud americani, asiatici, etc.

Ciorba de burta, de "ciocanele", radauteana.

Nu stiam la ce sa ma gandesc, doar ca nu de la smantina devin albe ... ca in farfuria mea orice zeama aproape!!!  

 

Nici aici nu se foloseste supa necunoscut de marele public, cea de burta nu e deloc pe lista de menu, doar in locuri mexicane sint reclamate sambata sub denumirea de Menudo din chestii de porc si vita amestecat, se vinde in pungi mari material de pus la fiert

special pentru acest fel de mancare dar inca nu l-am vazut cum arata, ce culoare are??? stiu ca pun la ardei iute uscat si proaspatin oala cu chilu, rosii, cilantro, etc.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La mancurarile astea rapide si bune eu am dubii. Ori sunt semipreparate decongelate, reancalzite, ori inca mai misca ceva p”acolo”. Nici cartofii prajiti nu se fac repede daca n-ai curatitor, robot cu disc taietaor, friptoeoza, maseoza etc.

 

Pui pariu cu mine ca-ti fac cartofi prajiti in maxim 20 de minute, fara robot taietor sau friteoza ? Curatati si taiati de mana si prajiti in tigaie normala. Si-ti fac portie buna nu doar 2-3 cartofi. Si daca ma enervez iti mai trag si un snitzel de pui pe langa cartofii aia, ca in timp ce se prajesc ei, imediat  bat un piept cu ciocanelul, l-am dat repede prin faina, ou si pesmet si l-am bagat si pe el la prajit.  :o:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Noi pe aici avem obiceiul sa coacem mai multe si sa le congelam, probabil de asta am spus ca se fac rapid, ma gandeam la cele congelate. Daca sunt proaspete, e drept, dureaza mai mult. Eu pun maoineza, le da un gust mai bun.

 

Fiica mea nu mananca maioneza, nu le da nici nepoteilor mei, asa ca, uneori pune smantana in vinete (asta mai mult in cele congelate).

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pui pariu cu mine ca-ti fac cartofi prajiti in maxim 20 de minute,

In tinerete se intimpla totul foarte repede, energia respectiva insa ispare cu timpul ... acum 20 de minute nici n-ajung

sa ma hotaresc ce as manca!!! Nefiind pretentioasa, paine cu unt e o manacre pentru mine si un fruct.

Acum iar stau cu frigiderul deshis si n-am chef de nimic de mancat de acolo ... imi fac o supa de salata!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O sa prepar Mamaliga si Spanac dar deloc nu ma grabesc sa ma trezesc cu careva din cratite pe jos cum a patit o cunostinta si i-au spart si tilele de pe jos si paguba grabirii a devenit de mii de dolari.   Desi i-am spus sa scoata ea pe cele vechi si ciobite, voia sa dovedeasca muncitorilor ca ea e doamna mare pentru 2000 de dolari, ca spatiul era foarte mare si unde se depunea gunoi din asta nu era gratuit.  Daca stia sa citeasca engleza sau intreba si asculta de sfaturi, afla ca este gratuit daca suna un numar si le da in mana ultima factura de apa  :bb: pe care scrie in engleza si mexicana ca s-a platit si pentru gunoi industrial din casa, ca se mai inlocuiesc lucrurile chiar daca nu sint sparte/ciobite!!!

Mamaliga se face singur, ul pun intr-un castron de fonta foarte greu 4 unitati de apa la fiert cu sare si ceva unt, cand clocoteste, presar 1 unitate cu aceasi masura de malai si-l amestec cu tel-ul pana apa este absorbit, care se intampla foarte repede.  Il acopar si las pe foc mic, numarul 2 din 10 pe buton.   Ma mai uit odata acolo cand il intorc pe partea cealalta, ca-mi place putin tare cu o coaja lipt de margine, dar pe o farfurie scot prin intoarcere ca este flexibil din cauza untului.

Spanacul dureaza pana-l aleg fir cu frunza ... il spal in multe ape in strecuratori, scot apele din robinet in diferite vase mari sa nu mai pierd timpul.   Calesc niste ceapa taiat fin in lungime doar si cozi de usturoi verde,  ieri am adunat de la o vecina ca-i e frica sa nu se congeleze ca ea nu prea gateste.  Le tai ca pentru stufat ca-s lungi dar foarte aromate, mai adaug un ardei gras rosu taiat pe jumate ca sa-i scot pielita care-i parca din metal, adaug si cateva rosii mici intregi tot pentru a scoate pielita usor, am deja facut mujdeiul din vreo 20 de catei mari ca am nevoie si in alta parte de ei si arunc spanacul bine scurs de apa peste boia si-l amestec repede.  Incerc ardeii si rosiile, le scot si le curat, le tai si le pun inapoi cu marar verde tocat si e gata ca nu le fierb pana-si schimba culoarea.  Totul trebuie sa fie pregatit dinainte cand se prepara spanac!!!        

Eu ador combinatia asta, daca vreau pun si smantana pe deasupra, sau si branza razuita pe mamaliga, oricum este delicoasa :eat:     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×