Sari la conținut
Forum Roportal
Pag Inusara

Cum ar fi viata daca nu ar exista moartea? ( exercitiu de imaginatie)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ar fi lipsita de angoasa asta si a neputintelor batranetii tarzii.

 

Nu toti batranii sint la fel de neputinciosi chiar la o varsta inaintata.   Cei in cauza nu se simt asa. 

Ca viata are alte forme si aspecte, asta la fiecare treapta de varsta se observa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca n-ar mai exista moarte ...hmm, probabil ca in prima faza oamenii ar fi in culmea fericirii.

Insa, probabil ca in timp lucrurile s-ar schimba. Nu vad cum ai mai putea avea satisfactia de a trai si de a te bucura de un lucru intr-o lume in care totul nu ar mai fi atat de fragil, neprevazut, limitat.

Ma gandesc ca la un moment dat oamenii ar lua-o razna si ar ajunge sa faca lucruri oribile (mult mai oribile decat au facut pana acum).

 

Are si moartea rolul ei. :) Desi, daca stam sa discutam despre asta, depinde ce intelegem prin moarte. Noi suntem reprezentati de constiinta, iar constiinta noastra nu moare niciodata fiindca nu reprezinta ceva material. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu toti murim la acelas varsta, unii mor chiar foarte tineri.   Chiar si cei care mor la 100 de ani si peste, doar slabesc cu realitatea pentru o vreme, nu se moare definitiv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi functionarea motorului de la aspirator (mi-)a murit. :idea:

Asta-i ca nuca-n perete!

Conștiința n-are nicio treabă cu funcționarea motorului tău de la aspirator.

Cum ai explica, în termeni simpli, conștiința?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum ai explica, în termeni simpli, conștiința?

 

Beau constient toata sticla de vin, dar zic la popa ca am baut doar otet fermentat in apa cu bicarbonat ... si nu-mi pare rau!!!  ca el face la fel  :haha:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Beau constient toata sticla de vin, dar zic la popa ca am baut doar otet fermentat in apa cu bicarbonat ... si nu-mi pare rau!!!  ca el face la fel  :haha:

 

:lol: Mortal, Olga ! Pai, daca bei toata sticla de vin, deodata, atunci poti sa patesti un mare bai ! Nu stiu cum ar putea, in aceste conditii, ca Viata sa ramana "Viata fara de Moarte" ! :lol:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vinul e leacul vietii lungi, acum ascult la TV un program si ne spune ca mai exista vre-o cateva mii de Pamanturi in Cosmos, exact acest cuvant a fost folosit si ca trebuie sa mai rezistam putin si ne vom intalni cu altii.   De aceea beau cu sticla, dar niciodata pe stomacul gol.   Vreau sa rezist inca un secol sau doua ... 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Functie 

 

f(x) => M  :)

 

unde:

M = Lumea materială

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×