Sari la conținut
Forum Roportal
Pag Inusara

Cum ar fi viata daca nu ar exista moartea? ( exercitiu de imaginatie)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De fapt, învățăm numai și numai din propriile noastre greșeli. Numai că ritmul e foarte lent și, datorită personalității noastre, care s-a dezvoltat într-un anumit fel, e clar că nu putem învăța mare lucru într-o singură viață de om.

Exista un proverb,  nu mi-l amintesc in intregime, insa stiu ca in el se regasea faptul ca inteleptii invata din greșelile altora, chiar e posibil asta. Asa cum e posibil si sa nu mai repeti aceleași greseli, daca rațiunea iti spune ca respectivele greseli te costa prea mult.

@Olga

Poate se vor inventa pe viitor masinile pe care sa le poti conduce stand in picioare. :lol:

Eu stiam ca mersul pe jos in ritm alert prelungeste viata, iar starul în picioare pe perioade lungi chiar face rau, gândește -te numai la varice.

Editat de Fiero
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista un proverb,  nu mi-l amintesc in intregime, insa stiu ca in el se regasea faptul ca inteleptii invata din greșelile altora, chiar e posibil asta. Asa cum e posibil si sa nu mai repeti aceleași greseli, daca rațiunea iti spune ca respectivele greseli te costa prea mult.

 

Da, ăsta e un proverb frumos. însă e mai degrabă un deziderat.

În practică, însă, învățăm cu adevărat ceva doar prin metoda bâlbâielilor succesive, adică, doar din propriile noastre încercări și greșeli. Algoritmul e cam așa: În anumite situații similare din viața noastră facem o anumită alegere, o dată sau de mai multe ori. La un moment dat, în funcție de feedback-ul situației, ajungem să discernem dacă alegerea noastră a fost benefică sau nu. Această experiență trăită este înregistrată în subconștient, va constitui un răspuns automatic din partea noastră la o situație similară. Și mergem mai departe către alte experiențe pe care viața ni le oferă din plin.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Omul poate experimenta orice, insa nu toate-i sunt necesare caii optime, pe care-o are de parcurs.

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Omul poate experimenta orice, insa nu toate-i sunt necesare caii optime, pe care-o are de parcurs.

Era vorba strict de experiența unui om și nu a omenirii în general. Un om nu poate experimenta chiar orice, în viața micuță pe care o are. Are și el parte, doar de o gamă micuță de experiențe, corespunzător naturii lui. Crezi că poți experimenta cum se vede Pământul dintr-o stație orbitală, cum meditează călugării în Tibet, cum trăiesc unele triburi din jungla amazoniană și cum e fauna și viața în Antarctica?

În fine, era vorba despre faptul că indiferent de experiențe, învățăm în primul rând din experiențele trăite, din propriile noastre experiențe, oricare ar fi acestea.

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Era vorba strict de experiența unui om și nu a omenirii în general. Un om nu poate experimenta chiar orice, în viața micuță pe care o are. Are și el parte, doar de o gamă micuță de experiențe, corespunzător naturii lui. Crezi că poți experimenta cum se vede Pământul dintr-o stație orbitală, cum meditează călugării în Tibet, cum trăiesc unele triburi din jungla amazoniană și cum e fauna și viața în Antarctica?

În fine, era vorba despre faptul că indiferent de experiențe, învățăm în primul rând din experiențele trăite, din propriile noastre experiențe, oricare ar fi acestea.

 

Hai ca esti dragut !  :lol: Pai ce ziceam ? ca nu toate-ti sunt necesare si de folos pe calea "optima".  Poti sa te indeletnicesti cu intelepciunea celor care experimenteaza ceea ce ziceai, fara a mai trece tu prin acea experienta. 

Stii vorba aia: "Invata din experienta altora" .

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca esti dragut !  

Poi, sunt!  :lol:

Hai ca esti dragut !  :lol: Pai ce ziceam ? ca nu toate-ti sunt necesare si de folos pe calea "optima".  

Ziceai că 

Omul poate experimenta orice, 

Și ți-am dat câteva exemple, că nu poate experimenta chiar orice :)

Ah, mai departe, că nu toate îi sunt necesare „pe calea optimă",  se pune, dar asta e altă discuție :) 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Viata fara moarte, e posibil.

Moarte fara viata, nu e posibil.

 

Unu la zero pentru viata.

  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum ajunge un om, o persoană, să afle și să decidă care-i „calea optimă” ?


Viata fara moarte, e posibil.

Moarte fara viata, nu e posibil.

 

Unu la zero pentru viață

 

 

Chiar 15-0, obținut printr-un  As!  :lol:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Omul poate experimenta orice, insa nu toate-i sunt necesare caii optime, pe care-o are de parcurs.

La ce te referi atunci cand spui ca are o cale optima de parcurs?

Da, ăsta e un proverb frumos. însă e mai degrabă un deziderat.

În practică, însă, învățăm cu adevărat ceva doar prin metoda bâlbâielilor succesive, adică, doar din propriile noastre încercări și greșeli. Algoritmul e cam așa: În anumite situații similare din viața noastră facem o anumită alegere, o dată sau de mai multe ori. La un moment dat, în funcție de feedback-ul situației, ajungem să discernem dacă alegerea noastră a fost benefică sau nu. Această experiență trăită este înregistrată în subconștient, va constitui un răspuns automatic din partea noastră la o situație similară. Și mergem mai departe către alte experiențe pe care viața ni le oferă din plin.

Nu cred ca-i un deziderat pt toti, depinde de caracterul si personalitatea fiecaruia sa fie asa sau nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu cred ca-i un deziderat pt toti, depinde de caracterul si personalitatea fiecaruia sa fie asa sau nu.

E un deziderat, în sensul că așa ceva ar fi de dorit să se întâmple. Sigur că ar fi ideal să învățăm din greșelile altora, fără ca noi să mai facem greșeli. În realitate, însă, viața ne arată că învățăm numai din propriile geșeli sau experiențe. 

 

Dar ok, n-are rost s-o mai lungim, asta este numai părerea mea. :)

La ce te referi atunci cand spui ca are o cale optima de parcurs?

 

 

Poi, asta am întrebat-o și eu mai sus. Cum ajunge un om să afle cu ceritudine și să decidă care-i „calea  optimă” ?

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×