Sari la conținut
Forum Roportal
Floare de Mai

Cat de mult ne lăsăm influenţaţi in iubire?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Noi avem compromisuri la alte chestii precum ar fi reparatiile casnice. Daca-i cer sa repare ceva, ma costa pe mine...si nu in bani sau cadouri. Numai eu stiu cata "datorie" am la el acumulata pana acum. Cred ca s-a strans si dobanda. rotflmao.gif

Vezi, ce-ti spuneam? E cumplit sa reprezinti sexul opus. Mai ales cand esti obosit. Acum ca barbat zic, sa-l intelegi si tu pe el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu, in locul lui...o executam silit pentru datorie. :))))

Sau, faceam o mediere ca sa platesca esalonat si la date fixe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu, in locul lui...o executam silit pentru datorie. smile.png)))

Sau, faceam o mediere ca sa platesca esalonat si la date fixe.

eu, uneori ma multumesc sa scap, sa ma cotesc. Dar ma gaseste si-n gaura de sarpe.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aoleoo, in cazul tau e si mai grav. Te-a dat si in urmarire. :))))

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu, in locul lui...o executam silit pentru datorie. smile.png)))

Sau, faceam o mediere ca sa platesca esalonat si la date fixe.

 

Nu mah, el stie targuiala ca doar e arab nu ? Daca vede ca trece timpul nu platesc zice asa:

- Fi atenta, daca platesti in seara asta iti fac reducere la datorie. De la 10 BJ's scadem la 5 si anulam si dobanda. Ca atare la sfarsitul serii, ramai doar cu 4.

 

rotflmao.gif

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai e o situatie aparte, bazata pe o atitudine care in engleza se numeste ''confirmation bias'' (nu stiu cum sa traduc exact). Pe scurt, cand ai ajuns la o concluzie sau ai o banuiala puternica pentru care cauti confirmarea de la altii, o vei gasi intr-un mediu sau altul.

 

Cand ne despartim de cineva, de pilda, mintea poate reactiona in doua moduri (din cate am observat eu; poate in realitate sunt mai multe) : cel bazat pe optimism si instinctul de supravietuire, sau caderea in depresie, confuzie etc. In primul tip de reactie, creierul aplica metode de aparare, colaboreaza cu decizia pe care ai luat-o, actioneaza ca o masinarie pentru a sustine tonusul psihic. O metoda comuna e de a face un inventar cu toate trasaturile negative ale fostului partener, toate intamplarile de cacao (mai ales cele nelamurite, care au stat si au dospit undeva in beciurile mintii), pentru a ajunge la concluzia ca acel om nu era potrivit pentru tine oricum.

 

Cand discuti despre ele cu alte persoane, evident crezand ce spui, e foarte usor sa le convingi (pentru a te convinge pe tine definitiv in realitate) ca portretul respectiv e cel real, desi daca o iei logic, o insiruire a defectelor si greselilor proprii ar arata la fel in ochii altora. Nici nu e nevoie sa minti, ci doar sa fii selectiv. Vei gasi mereu persoane care sa iti confirme ca au trecut prin situatia X sau Y si au resimtit-o foarte serios. E o confirmare pe bucati, mai bine zis, a perspectivei tale de moment asupra intregii experiente. Persoanele respective incearca sa iti acorde sprijin,poverstindu-ti propriile trairi, nicidecum sa te influenteze negativ, dar rezultatul te poate duce in directia gresita din cauza propriei gandiri eronate. Trebuie luat in calcul intotdeauna ca fiecare vorbeste despre alt om si alte circumstante.

 

E util sa poti analiza mecanismul asta dupa ce ai depasit situatia, pentru a intelege propriile reactii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu mah, el stie targuiala ca doar e arab nu ? Daca vede ca trece timpul nu platesc zice asa:

- Fi atenta, daca platesti in seara asta iti fac reducere la datorie. De la 10 BJ's scadem la 5 si anulam si dobanda. Ca atare la sfarsitul serii, ramai doar cu 4.

 

rotflmao.gif

Si nu si-a dat seama de strategia ta, cu taraganatul ? Sau, lasa de la el, ca tu esti sexul slab.:)))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai da. Raman la varianta cu executatul silit.:lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce dreaq tot tastati in latina, bå fratilor? e limba de circulatie?`e sa ne dam destepti sau ce? io si multi altii ca mine nu pricep latina, ce dreaq?! tre sa dau cu copy paste sa vad ce inseamna...

 

 

hai ca nu va mai citesc, dåsteptilor care esteti

Editat de Ampera

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×