Sari la conținut
Forum Roportal
Floare de Mai

Cat de mult ne lăsăm influenţaţi in iubire?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Ba tocmai ca au. Situatiile de genul asta pot face un cuplu sa se destrame. Cand partenerii asculta si se lasa condusi de parerile ce vin din exterior, e foarte posibil ca la un moment dat ceva sa scartaie.

 

Ba dimpotriva, situatiile de genul asta pot face cuplul sa-si reevalueze posibilitatile si in functie de ele sa-si modeleze asteptarile.

 

pt ca oamenii sunt slabi si nu vor sa-si asume respaonsabilitati. e mai usor sa mergi pe ideea ca ai dat gres facand cum a sugerat X sau Y decat sa ai boase si sa dai cu capul de perete zicand 'ce bou am fost!'

DE cele mai multe ori oamenii isi supraestimeaza puterile sau isi exagereaza necesitatile, asa ca este nevoie de interactionarea cu alte per5soane care sa le readuca la realitate sau care sa le ajute sa reflecteze si sa vada "proiectele" si din alte puncte de vedere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

DE cele mai multe ori oamenii isi supraestimeaza puterile sau isi exagereaza necesitatile, asa ca este nevoie de interactionarea cu alte per5soane care sa le readuca la realitate sau care sa le ajute sa reflecteze si sa vada "proiectele" si din alte puncte de vedere.

 

sunt de acord cu situatia ta doar daca individul in cauza este minor si este sub intretinerea financiara a parintilor. ATAT!

 

m-as duce dracu' invartindu-ma daca as stii ca al meu pleaca urechea mai mult la ce zice ma-sa decat la ce zic eu.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

sunt de acord cu situatia ta doar daca individul in cauza este minor si este sub intretinerea financiara a parintilor. ATAT!

 

m-as duce dracu' invartindu-ma daca as stii ca al meu pleaca urechea mai mult la ce zice ma-sa decat la ce zic eu.

Pai poate plecatul urechii la ce zice ma-sa e doar un pretext.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi-am dat cu parerea in cupluri, nici macar cand m-i s-a cerut si nici nu am primit pareri, cand eram cu cineva. Nu este intotdeauna ceva bun, ar putea fi niste chestii rele, pe care tu nu le vezi pentru ca esti indragostit dar totusi trebuie sa te gandesti ca fiecare vede lucrurile prin prisma propriilor interese sau opinii care nu pot fi aplicabile unui cuplu,pentru ca nu sunt in el.

Atat timp cat esti intr-o relatie, ea va fi deasupra anturajului sau a neamurilor, nu sa te certi cu ei la cutite dar nici sa te modeleze ca pe coca de cozonac. Iei in considerare o parere dar nu o aplici fara sa te consulti cu "jumatatea". Cat am fost implicat in relatii, parerile anturajului le-am ignorat complet iar pe ale parintilor le-am analizat foarte atent, inainte sa fac vre-o miscare si niciodata inainte sa ma pun de acord cu perechea.

Repet, anturajul cand iti va da sfaturi, nu o va face gandindu-se ca tu sa fii fericit/a cu perechea, ci gandindu-se ca tu sa fii cu el. Daca chiar vrei liniste in relatie, trebuie sa tii la respect toate persoanele care incearca sa te influenteze. Daca nu poti fi mai mult decat o portavoce a anturajului, mai bine ramai cu el si nu mai incurca lumea degeaba.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ce nu inteleg eu, in primul si-n primul rand, de ce si-ar trambita cineva planurile pe toate drumurile? De ce trebuie sa stie mamica, vecina, prietenii, colegii... ce planuri am eu cu partenerul meu? Daca planul este deja facut, dupa ce am cazut amandoi de acord, la ce as mai avea nevoie sa cer si altora pareri?

Pentru ca vor sa fie apreciati, laudati, etc. Este o nevoie psihologica a acelui individ, asta. Sunt destui asa.

 

Sunt luate in considerare probabil de oamenii usor influentabili si instabili emotional.Un om care stie ce simte ,cu siguranta ca nu o sa ceara parerea nimanui.

Nu neaparat. A cere parerea si a actiona in consecinta sunt doua lucruri diferite. Daca ceri cuiva parerea, nu inseamna ca vei face ca el, daca afirmatia lui este contradictorie cu initiativa ta.

 

 

pt ca oamenii sunt slabi si nu vor sa-si asume respaonsabilitati. e mai usor sa mergi pe ideea ca ai dat gres facand cum a sugerat X sau Y decat sa ai boase si sa dai cu capul de perete zicand 'ce bou am fost!'

Sunt si oameni care isi povestesc toate planurile si trecutul, pentru a demonstra celorlalti ca ei sunt mai sus ca ei.

Cunosc pe cineva care, in mare parte face doar impotriva a ceea ce ii spun alti sa nu faca. Din dorinta (psihologica) de a demonstra celor din jur, ca el poate face ce ei spun ca nu se poate.

 

In rest, eu am o vorba pe care le-o spun tuturor : cand nu stii ce vrei, faci ce vor altii!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am primit si eu sfaturi in legatura cu relatia si casnicia mea. Ce mi-a placut insa a fost faptul ca la ceva timp dupa, persoana respectiva m-a sunat sa-mi spuna ca ii pare rau, ca s-a gandit ea mai bine si a ajuns la concluzia ca nu a procedat bine si ca nu vrea sa-mi creeze probleme in casnicie cu sfaturile ei. Si-a dat seama ca poate privim lucrurile din perspective diferite, ca nu toti parteneriui sunt la fel, ca dinamicile casniciilor difera si ele de la o persoana la alta si ca nimeni nu-mi cunoaste partenerul mai bine ca mine.

Se temea ca am sa dau fuga sa divortez si ca o sa ma aiba pe constiinta. :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Naeema,eu consider ca un sfat e binevenit si acceptat doar daca il ceri tu,daca el vine fara ca tu sa-l soliciti...cel putin eu nu prea l-as lua in considerare,dar eu sunt mai rea asa si fac doar ce gandesc eu si asta nu ca m-as crede buricul pamantului,ci ca stiu ca doar eu as cunoaste exact ce vreau,insa e bine sa avem oamenii care ne iubesc si ne vor binele aproape .Exemplul dat de tine e destul de graitor in ceea ce priveste evaluarea unei situatii a cuiva dinafara..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×