Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

) si daca are ceva de ascuns, sa aiba timp sa o faca. Nu tin neaparat sa aflu lucruri care m-ar putea rani.

 

Preferi sa traiesti in minciuna, decat sa suferi din cauza unui adevar?

Dar oricum, nu ma refeream la acest lucru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde cum i le prezinti celuilalt, Salvie. Un moft prezentat frumos, poate fi acceptat, iar o pretentie ce se cere satisfacuta pe un ton malitios sau poruncitor, desi poate fi indreptatita si vitala pt. emitent, merita sa fie refuzata.

 

Depinde cum i le prezinti celuilalt, Salvie. Un moft prezentat frumos, poate fi acceptat, iar o pretentie ce se cere satisfacuta pe un ton malitios sau poruncitor, desi poate fi indreptatita si vitala pt. emitent, merita sa fie refuzata.

asta ziceam, nu poti baga totul la pretentii.....nu iti oti exprima o dorinta urland....aia nu mai e dorinta....in momentul cand percepi dorinta, rugamintea celuilalt ca pe o pretentie ar fi bine sa te intrebi ce mama naibii cauti acolo....dar astea se stiu , se simt de toata lumea....mi-e tare somn,....eu sunt mai atenta la ce pretentii am eu de la mine....discutie fructuoasa....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Preferi sa traiesti in minciuna, decat sa suferi din cauza unui adevar?

Dar oricum, nu ma refeream la acest lucru.

 

a nu spune absolut tot despre viata ta nu inseamna a minti, inseamna a nu povesti tot. nici macar ascuns nu se numeste in viziunea mea. pt mine este absolut necesar sa am parte de info pe care numai eu le stiu, info ce ma privesc pe mine doar si nu privesc relatia actuala.

 

nu tin neaparat ca blondul sa stie absolut tot despre mine, nu ma face sa ma simt mai putin apreciata si nici el mai putin iubit, vice-versa se aplica.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hadeti sa vedem ce anume este acceptabil ca un barbat sa ii impuna unei femei si viceversa.

 

Cred ca fiecare ne impunem sa nu facem anumite lucruri care l-ar leza pe partener, din momentul in care intram intr-o relatie.

Daca mie imi place sa vorbesc despre fostele mele relatii, dar partenerului ii displace asta, fireste ca nu mai vorbesc. Insa, daca lui ii displace X prietena a mea, nu rup relatia cu prietena, dar nici nu ma supar pe el pentru ce simte.

Problema intervine in momentul in care partenerul mi-ar impune sa nu fac X lucru sau sa nu vorbesc cu Y persoana. Inteleg motivele lui dar, daca nu sunt SI motivele mele, avem o problema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

a nu spune absolut tot despre viata ta nu inseamna a minti

A nu spune pentru ca nu simti nevoia, e ok, atata timp cat esti constienta ca pe iubitul tau nu l-ar interesa...dar a ascunde in mod voit si tacit un lucru care stii ca l-ar interesa direct..nu stiu cat mai e de ok...

 

 

Problema intervine in momentul in care partenerul mi-ar impune sa nu fac X lucru sau sa nu vorbesc cu Y persoana. Inteleg motivele lui dar, daca nu sunt SI motivele mele, avem o problema.

Dar de fapt, nu poate sa impuna nimeni nimanui nimic....de aia am continuat cu un termen mai 'soft' - pretentie.

Dupa cum spunea Ampera, ea nu impune.

Dar asta nu inseamna ca uneori nu mai apeleaza la santaj emotional...e si asta o forma de presiune...si chiar daca nu e violenta sau autoritara - tot o forma de a impune ramane.

De aceasta forma se plange majoritatea de fapt, majoritatea care au o relatie de lunga durata si in care exista iubire.

Dar ce cred eu e ca - majoritatea asta percepe aceasta forma ca pe un afront personal la intimitatea individuala..si nu mi se pare sanatos, dar nici corect.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar de fapt, nu poate sa impuna nimeni nimanui nimic....de aia am continuat cu un termen mai 'soft'.

Dupa cum spunea Ampera, ea nu impune.

Dar asta nu inseamna ca uneori nu mai apeleaza la santaj emotional...e si asta o forma de presiune...si chiar daca nu e violenta sau autoritara - tot o forma de a impune ramane.

 

ma repet, nu impun, fac in asa fel incat sa se faca voia mea, fac in asa fel incat si el sa isi doreasca ceea ce doresc eu.

 

cand impun spun 'my way or the high way' si asta nu da mereu rezultate + pt mine, nu risc aiurea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adica manipulezi, pehehe.

exact.

tot o forma de a impune, prin presiune.

 

 

 

dar e o forma mai soft si mai usor de recunoscut : 'fac in asa fel incat sa vrea si el/ea ca mine'.

Deci, cum e?

Cu totii impunem stuff celuilalt, nu e asa?

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

adica da...

 

daca te fac sa doresti sa tragi un fum ilegal nu inseamna ca ti-am impus sa te apuci de fumat ganja

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca Ampera a glumit, stu. Majoritatea femeilor apeleaza la chestii care le fac dragalase in ochii barbatilor atunci cand isi doresc ceva. Iar ei nu-s cretini, le stiu foarte bine destinatia. Nu as numi asa ceva santaj, ci o incercare de a atinge coarda sensibila a cuiva. Bine, daca situatiile astea sunt prea dese, devin enervante.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×