Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Cel puţin patru specii de extratereştri au vizitat Pămantul

Postări Recomandate

 

Foarte interesante şi la obiect primele trei linkuri. Din nefericire n-aş putea spune acelaşi lucru şi despre acest din urmă link, ăsta de pe antena3. N-aş vrea să insist, însă în lipsa unei prezentări detaliate, articolul respectiv este cel puţin discutabil şi oricum n-are nicio legătură cu topicul.

Era o gluma :) Se intampla peste tot in lume, dar subiectii nu au memoria faptelor, doar traume, stres post traumatic (PSD).

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Era o gluma smile.png

 

Se intampla peste tot in lume, dar subiectii nu au memoria faptelor, doar traume, stres post traumatic (PSD).

M-am prins, dragă, stai liniştită smile.png.

 

Mai sunt şi cazuri în care unii au memoria faptelor. Însă, da, ai dreptate, per ansamblu aşa e cum spui tu.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai goange sau nu ,acu' spune tu ai vazut vreun omulet verde? L-ai intrebat de sanatate,alea ,alea?:)

Drăguţă glumiţa ta. Înainte de a te strădui să "dai bine" cu astfel de goange vecine cu sarcasmul, cum probabil crezuşi că despre asta ar fi vorba, trăgând cu ochiul la câţiva preopinenţi de-ai tăi, totuşi fi fost de dorit să arunci un ochi şi o ureche pe linkurile postate de MeerKat. Ai fi înţeles astfel că, cel puţin deocamdată, nu-şi fac veacul numai în Canada (spre exasperarea Naeemei), ci şi în SUA , Zimbabwe şi probabil or mai fi şi alte zone.


 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai goange sau nu ,acu' spune tu ai vazut vreun omulet verde? L-ai intrebat de sanatate,alea ,alea?smile.png

Hai să n-o dăm în derizoriu, pliiiz! Ai pretenţia că eşti fată educată, nu? Să ştii că nu tre să postezi pe orice topic, numa aşa, în dorul lelii, ca să-ţi iasă postările la număr. La fotbal te-am înţeles... Însă, pe bune, dacă n-ai nici în clin nici în mânecă cu un subiect, lasă-i soro pe alţii să-şi spargă capul şi bagă-te şi tu acolo unde crezi că poţi aduce vreo contribuţie!

Păi ce să-ţi spună nenea acum la astă remarcă a ta? :) Draga mea, aici noi punem probleme şi le dezbatem, însă încercăm s-o facem totuşi argumentând. Întrebarea ta e una de secolul trecut, în care se confunda întreaga problema extraterestră cu cea a omuleţilor verzi.

O întrebare pe măsură ar fi: Tu-l văzuşi dragă pe Iisus, căruia-i tot făcuşi apologia?

În fine, te rog, dacă mă iubeşti, te rog străduieşte-te să te informezi şi să spui ceva concret şi la obiect pe acest topic :). Dacă nu, asta e, o să încerc să nu mă dau cu capul de pereţi! Dar să ştii că o să te sancţionez!biggrin.png

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu pot crede in teorii despre Anunnaki,but then again, fie ca e spaghetti monster, fie ca e puternicul unicorn(care exista), Jesus(nu gradinarul mexican), Allah sau Budha, fiecare are dreptul sa creada in ce vrea.

Doar ca n-ar trebui sa o iei personal dpmdv, cand cineva posteaza asa, cred ca stiai ca vor fi postari si in genul asta.
Nu prea are cum sa contribuie o persoana care nu crede in asa ceva (aici ma includ si pe mine, ca am postat asemanator)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Păi, stai puţin, nu era vorba neapărat că la acest topic nu poate contribui o persoană care nu crede în aşa ceva. Îmi pare rău că ai înţeles aşa ceva. Dimpotrivă, e normal să avem păreri pro şi contra. Ce voiam eu să spun e că ar fi de dorit ca, atunci când susţinem o teză, în primul rând să încercăm să ne informăm (asta e o condiţie sine qua non), apoi să încercăm să dezbatem tema cu argumente, în aceeaşi măsură fiind atenţi la argumentele preopineţilor.

E prea mult sau cum?


Că n-o să fim de acord unii cu alţii, mai puţin contează. Important e să să ne străduim şi noi să intrăm în rândul lumii şi să încercăm să scoatem cât mai mult din "subiecte"biggrin.png

  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai să n-o dăm în derizoriu, pliiiz! Ai pretenţia că eşti fată educată, nu?

În fine, te rog, dacă mă iubeşti, te rog străduieşte-te să te informezi şi să spui ceva concret şi la obiect pe acest topic

Concret la un topic despre extraterestrii? :))) Mai,si eu am pretentia ca esti un barbat educat si cu discernamant...Cat despre iubire....ea exista pentru toti semenii mei:) Da' hai sa-ti spun un secret. Mie imi place topicul:))) ca la cat SF am citit si vazut...e perfect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Concret (trecând peste amănunte), am putea sintetiza afirmaţiile interviului de mai sus în felul următor:

1. Extratereştrii există.
E cea mai generală afirmaţie, fiind doar una subînţeleasă. Însă e bine să începem de aici, având în vedere că sunt foarte mulţi (în anul de graţie 2014) care cred că în vastitatea universului nu există civilizaţii extraterestre, că civilizaţia noastră asta de pe Pământ e singura care este, că Pământul a fost creat acum 6-8 mii de ani etc.

2. Extratereştrii au vizitat Pământul de mii de ani.
3. Există cel puţin patru specii de extratereştri care au vizitat Pământul în decurs de câteva mii de ani.
4. Nu numai că [unii] extratereştri au vizitat Pământul dar [unii] au şi sprijinit oamenii în realizarea unor progrese.

 

Într-o dezbatere ar fi interesant să venim cu opinii, discuţii şi argumente cu privire la aceste puncte.

 

Editat de Vriies
  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Concret (trecând peste amănunte), am putea sintetiza afirmaţiile interviului de mai sus în felul următor:

1. Extratereştrii există.

E cea mai generală afirmaţie, fiind doar una subînţeleasă. Însă e bine să începem de aici, având în vedere că sunt foarte mulţi (în anul de graţie 2014) care cred că în vastitatea universului nu există civilizaţii extraterestre, că civilizaţia noastră asta de pe Pământ e singura care este, că Pământul a fost creat acum 6-8 mii de ani, etc.

2. Extratereştrii au vizitat Pământul de mii de ani.

3. Există cel puţin patru specii de extratereştri au vizitat Pământul în decurs de câteva mii de ani.

4. Nu numai că [unii] extratereştri au vizitat Pământul dar [unii] au şi sprijinit oamenii în realizarea unor progrese.

 

Într-o dezbatere ar fi interesant să venim cu opinii, discuţii şi argumente cu privire la aceste puncte.

 

Punctul 3 poate fi admis doar daca privim problema din punct de vedere evolutionist. Teoria existentei speciilor extraterestre, a fost admisa si dezbatuta, la inceput, de oameni de stiinta care au luat in calcul si devieri de la cursul evolutiv terran. De exemplu, o specie extraterestra inteligenta nu trebuie neaparat sa aibe forma umana. Asa ca au luat exemple de la speciile de pe Terra si au admis, in teorie, ca extraterestri ar putea avea forma reptiliana, pentru ca reptilele sunt si inteligente si rezistente, sau insectiforma, pentru ca insectele sunt printre cele mai rezistente, sau forma umana, urmand tiparul de aici. De la niste teorii admise doar teoretic, a aparut si s-a dezvoltat literatura SF. Au aparut filme din ce in ce mai elaborate si mai F decat S in domeniu. Oamenii au inceput dejasa creasca, sa traiasca, sa fie influentati de ideile acestea. Asa au aparut asa zisele rapiri, si increngaturile reptiliene, si Aliens vs Predator si etc.

Parerea mea este ca daca exista, exista o singura specie extraterestra prezenta pe mai multe planete, specia umana. Admit posibilitatea ca in urma unei astfel de "rapiri", sa apara mici traume in urma caruia omul sa povesteasca evenimentul asa cum crede el ca s-a intamplat, sau asa cum ar fi vrut sa se intample. De exemplu, daca inainte de intalnirea de gradul paispe, omul credea ca extraterestrii sunt blonzi cu ochi albastri, ei pot sa arate ca Tony Blair sau ca Oprah Winfrey, omul nu va retine amanunte si va completa

spatiile goale cu ce stia dinainte fiind convins ca asa este.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×