Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Oameni certati cu realitatea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Ma tem ca esti departe de a intelege despre ce e vorba, nu are treaba cu jurnalismul, ci cu atras traficul pe site-uri, din care proprietarul site-urilor respective obtine castiguri materiale pe o perioada lunga, recuperandu-si investitia de n-spe ori, mai ales daca a investit 2 dolari in asta. Cel care ii furnizeaza materialul obtine o singura suma si din cate am inteles nimeni nu a avut vreodata pretentia sa isi ia apartament :crazy:, hai sa ne pastram totusi masura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Oare cum gandesc oamenii astia si cum relationeaza cu altii in vietile lor private, daca au asemenea asteptari de la niste straini?

 

 

 

Cred ca ii putem imparti in doua categorii.

1, Oameni care nu pun pret pe alti oameni.

2, Oameni care, desi au respect pt munca altora, nu au posibilitatea sa ii plateasca pe acestia la justa lor valoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Davi,cred ca in Romanica e valabila prima varianta,cat despre a doua...raritati ...Stii cum e romanul...iti respect munca ,te apreciez ,dar am un buzunar cu multe fermoare si pana ajung sa scot ceva din el e mai greu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mi se pare de prost gust sa stii ca produsul face 10 lei si tu sa oferi 2 lei

 

Totul se ”jongleaza” in functie de cerere si oferta. Daca cererea e mare, creste pretul, daca oferta e mare, scade pretul.

Stii cum e romanul...iti respect munca ,te apreciez ,dar am un buzunar cu multe fermoare si pana ajung sa scot ceva din el e mai greu...

 

In mod normal, ar trebui sa primeasca in momentul in care scoate din buzunar, dar romanul e credul de felul sau si da marfa inainte sa primeasca banii si uite asa traiesc bine teparii :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Black..tu confunzi marfa cu ambalajul...Eu m-am referit la cu totul altceva,dar cum unii vad totul ca pe o marfa e de inteles confuzia:)

Unde ai vazut tu roman credul???:)))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Peste tot! Daca n-ar exista, n-ar exista nici teparii si nici cei care dau vrabia din mana pentru cioara de pe gard. In plus, tot ceea ce este cuantificat prin bani este o marfa, inclusiv banul este o marfa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oare?? Sa inteleg ca din punctul tau de vedere,atata vreme cat munca omului e raportata binenteles la bani ca mod de plata a acesteia,omul poate fi calcat in picioare,poate fi si el la randul lui...marfa ...Piratule...iti jumulesc bandana....nu orice e marfa pe lumea asta ...binenteles ca putini sunt oamenii care inteleg asta si se respecta pe ei,respectand si pe cel care munceste...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oare?? Sa inteleg ca din punctul tau de vedere,atata vreme cat munca omului e raportata binenteles la bani ca mod de plata a acesteia,omul poate fi calcat in picioare,poate fi si el la randul lui...marfa ...Piratule...iti jumulesc bandana....nu orice e marfa pe lumea asta ...binenteles ca putini sunt oamenii care inteleg asta si se respecta pe ei,respectand si pe cel care munceste...

 

Jumuleste-ti tie basmaua cu care te duci la piata sa faci galagie pe acolo! Nick-ul meu este Black velvet, in cazul in care n-ai invatat inca sa citesti, si cum nu te-ai tras de sireturi cu mine iti recomand sa nu mai faci aluzii de doua parale!!! Pricepusi???

 

Tot ceea ce se vinde este marfa, inclusiv munca, ca de aceea exista piata muncii! Cel ce nu stie sa-si valorifice munca este calcat in picioare, ca asta-i societatea in care traim, cel ce munceste bine si stie sa-si negocieze bine munca ajunge sa urce pe scara valorilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai,daca as purta basma mai ca mi-as jumuli-o,dar ...la piata nu ma duc ca se duce sotul si nu obisnuieste sa tipe ca e om cu bun simt...Cat despre sireturi...n-am ,asa ca ma tem ca nu avem de ce ne trage ca nu te poti trage de ceva ce nu exista...Asa ca...teapa!Aluzii...pai virtualul e facut din aluzii,impresii,banuieli...mai putin realitati:)))asa ca....nu pricepusi ce vrei sa spui....

Tu poti sa ramai comerciant in principii,adica asa comerciant de munca,de idei,de suflete,ca pana la urma asta e piata muncii,nu? Asta cu cine isi valorifica mai bine munca ajunge...fii cuminte...ia-o usor ca te impiedici..in nepotisme,relatii si...comercianti de ...tepe!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Tu poti sa ramai comerciant in principii,adica asa comerciant de munca,de idei,de suflete,ca pana la urma asta e piata muncii,nu? Asta cu cine isi valorifica mai bine munca ajunge...fii cuminte...ia-o usor ca te impiedici..in nepotisme,relatii si...comercianti de ...tepe!

 

Eu nu vorbesc despre mine aici! Deci, nu am cum sa raman comerciant pentru ca nu am comercializat niciodata asa ceva! Eu doar observ ceea ce se intampla in lume, nu numai in Ro.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×