Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Oameni certati cu realitatea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Davi,cred ca in Romanica e valabila prima varianta,cat despre a doua...raritati ...Stii cum e romanul...iti respect munca ,te apreciez ,dar am un buzunar cu multe fermoare si pana ajung sa scot ceva din el e mai greu...

 

Cand aud/citesc, Romanica, mi se face rau. Daca noi pocim numele, ce pretentii sa mai avem de la altii. In fine, nu asta este subiectul discutiei.

 

Nu stiu cum e in lumea ta, dar in lumea mea este asa cum am spus. Nu am obiceiul de a minimiliza, de a reduce pana la nesemnificativ ceea ce e bun si demn de urmat.

....nu orice e marfa pe lumea asta ...

 

Totul este marfa pe lumea asta. Doar "pretul" difera.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu eu il pocesc acest nume Davi,cu toate ca spre rusinea mea sunt un om care isi iubeste tara,ci cei care au facut din aceasta tara o marfa ...

In lumea mea ,care se pare ca tu crezi ca ar fi diferita de lumea ta demnitatea si omenia nu au pret,iar daca ma revolta superficialitatea cu care se trateaza partea nevazuta a societatii romanesti ,ca e plina de coruptie si munca omului a ajuns fara valoar ,ca e tratata ca o marfa de cea mai joasa speta,atunci rusine sa imi fie.

Imi pare rau daca din punctul meu de vedere nu orice are un pret pe lumea asta,pentru ca nu orice e marfa...In naivitatea mea exista lucruri carora nu se poate pune un pret,pentru simplul motiv ca nu sunt de vanzare.Daca am ofensat pe cineva ,chiar imi cer scuze.

Si inca ceva..,,in lumea mea,, am reusit ca sa pun in ordine ce are pret si ce nu:P

Editat de sturlubeata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau daca din punctul meu de vedere nu orice are un pret pe lumea asta,pentru ca nu orice e marfa...

 

Daca citeai cu atentie, nu mai era necesar sa faci aceste precizari. Deoarece s-a spus clar ca, orice poate fi cuantificat in bani este o marfa! Deci la astea ne referim, iar munca este cuantificata in bani prin intermediul salariului. Daca unii isi vand si alte lucruri, necuantificate de obicei in bani, asta nu-i vina noastra, noi nu comentam despre noi, ci despre cei care o fac si in scopul de a intelege cum gandesc sau poate cum nu gandesc respectivii. A observa un lucru nu inseamna si a fi vinovat de ceea ce ai observat, dar atragand atentia poate folosi unora, cel putin celor care stiu sa invete din greselile altora.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu eu il pocesc acest nume Davi,cu toate ca spre rusinea mea sunt un om care isi iubeste tara,ci cei care au facut din aceasta tara o marfa ...

In lumea mea ,care se pare ca tu crezi ca ar fi diferita de lumea ta demnitatea si omenia nu au pret,iar daca ma revolta superficialitatea cu care se trateaza partea nevazuta a societatii romanesti ,ca e plina de coruptie si munca omului a ajuns fara valoar ,ca e tratata ca o marfa de cea mai joasa speta,atunci rusine sa imi fie.

Imi pare rau daca din punctul meu de vedere nu orice are un pret pe lumea asta,pentru ca nu orice e marfa...In naivitatea mea exista lucruri carora nu se poate pune un pret,pentru simplul motiv ca nu sunt de vanzare.Daca am ofensat pe cineva ,chiar imi cer scuze.

Si inca ceva..,,in lumea mea,, am reusit ca sa pun in ordine ce are pret si ce nu:P

 

Nu mai stiu ce politician a spus " voi fi un om corect, si nu va voi conduce mai bine de cat meritati" Am citat din memorie. Deci, nu aia au facut, ci noi am facut.

Faptul ca suntem platiti prost, este doar efectul. Cauza e mult mai profunda. Din N motive angajatul poate accepta un salariu mic si din alte N motive, angajatorul poate oferi acel salatriu mic.

Primul poate accepta stiind ca e slab pregatit, sau pt ca pur si simplu nu are alt venit, iar celalalt, fie pt ca este un mojic profitor si nesimtit, fie pt ca nu ii merge afacerea si atat poate oferi.

 

Cand iti spun ca totul este marfa si totul are un "pret", sa crezi.

Nici lui D-zeu nu ii oferim iubie neconditionata - vezi milioanele de acatiste, in care fiecare cerem cate ceva.

Atata timp cat vrei sa obtii ceva la schimb, se numeste vanzare/troc.

Ce nu s-a vandut pana acum, nu s-a vandut pt ca inca nu s-a gasit pretul corect. Ca "pretul meu" difera de "pretul tau", asta nu ma face sa fiu mai putin "de vanzare". E de neconceput ca o mama sa isi vanda copilul, si totusi asta se intampla. E de neconceput sa faci o crima pt a dobandi un bun, dar si asta se intampla. E de neconceput sa iti "vinzi" familia pt o noua iubire, dar si asta se intampla.

Cum asezam toate astea in constiinta noastra, depinde de la om la om.

Daca tu "nu ai in magazin", astea nu inseamna ca in altele nu se gaseste.

Asta e realitatea.

 

In alta ordine de idei, nu inteleg de ce iti tot ceri scuze.

Si inca ceva..,,in lumea mea,, am reusit ca sa pun in ordine ce are pret si ce nu:P

 

:) In lumea ta, da. Si eu in lumea mea am facut la fel, si altul in lumea lui...

Ai inteles acum despre ce vorbesc? Sper sa.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt situatii in care n-ai decat sa accepti. Odata, cand eram in Spania, ramasesem fara bani. Am pus un anunt pe un forum dedicat romanilor din UK. Am zis ca de, romanii cu romani or fi mai solidari. M-a contactat cineva care traia in Londra, mi se pare, pentru cinci articole. Eu aveam un pret standard de 5 lire (mic intrucat majoritatea in UK cer 7-8 ). Mi-a oferit 3. Initial am vrut sa spun nu, i-am zis ca mi se pare putin (mai ales ca traia in UK si stia care e valoarea banilor in afara Romaniei; in Londra cu 3 lire... mai ziceam). Dar trebuia sa cumpar mancare pentru familie asa ca nu am avut de ales. Mi-a luat toata ziua sa le scriu. In final, desi stia ca pretul mi se pare mic, nu a platit nici macar transferul PayPal, asa ca au mai luat si aia doua lire si ceva. Deci am muncit o zi intreaga pe mai putin de 13 lire. Pe astia ii faceam in Aberdeen in 2 ore si jumatate de spalat scari de bloc.

 

Deci sunt situatii si situatii. Nu ma indoiesc ca cei care accepta sa lucreze pe un dolar sunt in circumstante asemanatoare. Nu e vina lor. Globalizarea, deh. smile.png

Editat de Rory*
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu mai stiu ce politician a spus " voi fi un om corect, si nu va voi conduce mai bine de cat meritati" Am citat din memorie. Deci, nu aia au facut, ci noi am facut.

Faptul ca suntem platiti prost, este doar efectul. Cauza e mult mai profunda. Din N motive angajatul poate accepta un salariu mic si din alte N motive, angajatorul poate oferi acel salatriu mic.

Primul poate accepta stiind ca e slab pregatit, sau pt ca pur si simplu nu are alt venit, iar celalalt, fie pt ca este un mojic profitor si nesimtit, fie pt ca nu ii merge afacerea si atat poate oferi.

 

Cand iti spun ca totul este marfa si totul are un "pret", sa crezi.

Nici lui D-zeu nu ii oferim iubie neconditionata - vezi milioanele de acatiste, in care fiecare cerem cate ceva.

Atata timp cat vrei sa obtii ceva la schimb, se numeste vanzare/troc.

Ce nu s-a vandut pana acum, nu s-a vandut pt ca inca nu s-a gasit pretul corect. Ca "pretul meu" difera de "pretul tau", asta nu ma face sa fiu mai putin "de vanzare". E de neconceput ca o mama sa isi vanda copilul, si totusi asta se intampla. E de neconceput sa faci o crima pt a dobandi un bun, dar si asta se intampla. E de neconceput sa iti "vinzi" familia pt o noua iubire, dar si asta se intampla.

Cum asezam toate astea in constiinta noastra, depinde de la om la om.

Daca tu "nu ai in magazin", astea nu inseamna ca in altele nu se gaseste.

Asta e realitatea.

 

In alta ordine de idei, nu inteleg de ce iti tot ceri scuze.

 

smile.png In lumea ta, da. Si eu in lumea mea am facut la fel, si altul in lumea lui...

Ai inteles acum despre ce vorbesc? Sper sa.

 

Draga mea,in biata mea naivitate inca mai cred ca lumea poate fi un loc minunat si ca banul nu ar trebui sa fie considerat religie ,cu toate ca se pare ca lumea il face din ce in ce mai mult asa ceva.Ca am inteles eu semnificatia valorii unei munci calitative si deci remunerate ca atare intr-o lume guvernata de coruptie,cred ca nici nu mai conteaza.Ca totusi sunt oameni care stiu sa isi pastreze demnitatea si sa fie recompensati dupa valoarea muncii lor,imi place sa cred ca inca se mai poate ,chiar si intr-o Romanica bantuita de spectrul saraciei si a umilintei.Restul din ce as baigiui pe aici e doar teorie,...ca si multe dintre actiunile romanilor..ca romanul e bun la teorie,dar practica il omoara ,de aceea practica o face pe alte meleaguri unde macar stie pe ce munceste...Iti doresc o duminica placuta,Davi!

 

Daca citeai cu atentie, nu mai era necesar sa faci aceste precizari. Deoarece s-a spus clar ca, orice poate fi cuantificat in bani este o marfa! Deci la astea ne referim, iar munca este cuantificata in bani prin intermediul salariului. Daca unii isi vand si alte lucruri, necuantificate de obicei in bani, asta nu-i vina noastra, noi nu comentam despre noi, ci despre cei care o fac si in scopul de a intelege cum gandesc sau poate cum nu gandesc respectivii. A observa un lucru nu inseamna si a fi vinovat de ceea ce ai observat, dar atragand atentia poate folosi unora, cel putin celor care stiu sa invete din greselile altora.

Piratule,cum am mai spus ...sunt o biata naiva care traieste intr-o lume a teoriilor frumosambalate si a realitatii unde banul face legea,iar valorile adevarate sunt...piratate...Totusi nu imi pierd speranta ca intr-o zi nu se va rezuma totul la marfa-pret.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Sunt talibani. Nu-i duce capu' mai mult. Si se-nmultesc ai dracu' ca viermii in cadavre. Iar am inceput sa ma gandesc la "

The Day the Earth Stood Still". Poate ar trebui sa-l revad...

 

 

L-am vazut si eu ieri si e un film care merita atat vazut cat si revazut. :ok:

 

Totusi nu imi pierd speranta ca intr-o zi nu se va rezuma totul la marfa-pret.

 

Da, speranta moare ultima ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Totusi nu imi pierd speranta ca intr-o zi nu se va rezuma totul la marfa-pret.

 

am eu un feeling ca esti trecuta bine de prima tinerete, cum poti sa fii atat de naiva?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Totusi nu imi pierd speranta ca intr-o zi nu se va rezuma totul la marfa-pret.

 

Cand interactionezi cu altii strict in sensul asta, nu vad nimic in neregula.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×