Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

I-ai lăsat să creasca, i-ai fiert în apă cu bicarbonat first?

 

Crescut da, fiert nu. Am dat de o reteta in care tanti aia zicea ca ea nu-i mai fierbe si ii ies niste minunatii si fara fiert. Stiam eu ca ceva e necurat pentru ca mai toate retetele spuneau de fiert. doh.gif Mda, lenea e cucoana mare.

 

Apropo fratilor, eu am mereu probleme cand fac produse de patiserie dupa retete care dau cantitatile in grame. Spre exemplu unele retete spuneau 35 g de drojdie uscata. Apoi ce pana corbului, ma apuc eu sa cantaresc drojdie uscata la gramaj ?

Aici vin la pliculete si cantitatea in fiecare pliculet e standard. Daca o reteta zice 3 pliculitele, pai atata pun. La faina, daca reteta zice 3 cups of flour pai 3 cani standard pun. Ma omoara cu zile cand vad 372 g de faina sau 280 ml de lapte. Are you F serious ?

 

Asadar pentru retete in engleza de aici, am ustensilele mele standard de masurat. Cups, quart, tbs, tsp, samd. Pentru cele europene mi-am cumparat cantar de bucatarie din ala mic si digital, de zici ca-s drug dealer. Ieri cantaream drojdie la gramaj asa cu grija de parca faceam o bomba. rotflmao.gif

Editat de Naeema
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pune două feluri de ciocolată, amaruie şi cu lapte, cam 280-300 de grame la 180 de unt nesarat neapărat şi cacao 40 de grame.

3 ouă, 100 de grame de făină si 240 de zahăr

Dacă vrei reţetă completă, îmi zici.

Crescut da, fiert nu. Am dat de o reteta in care tanti aia zicea ca ea nu-i mai fierbe si ii ies niste minunatii si fara fiert. Stiam eu ca ceva e necurat pentru ca mai toate retetele spuneau de fiert. :doh: Mda, lenea e cucoana mare.

 

Trebuie fierţi cam 20 de secunde or s-o, altfel sunt tari.

Loool, 8-10 grame de drojdie uscată, ce faci, covrigi pentru toată Canada?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

povestea cu drojdia uscata e simpla: la 500 g faina iti trebuie intre 5-7 g drojdie adica un plic smile.png

pe mine ma dispera cups-urile, unciile si restul unitatilor non Kg/ L. ma chinuri sa fac conversii, sa caut echivalentul unei cups de orez in grame. mor ! ca am inteles eu bine ca o "cana" de orez nu-i tot una cu una de faina stars.gif


Pune două feluri de ciocolată, amaruie şi cu lapte, cam 280-300 de grame la 180 de unt nesarat neapărat şi cacao 40 de grame.
3 ouă, 100 de grame de făină si 240 de zahăr
Dacă vrei reţetă completă, îmi zici.

asa am folosit cioco amaruie, cu lapte si putina alba.

as aprecia o reteta completa, poate ma va chinui talentul. si daca in reteta ta se exista si niste magiun/ dulceata/ gem as aprecia si mai mult. sa-mi spui ce vrei la schimb smile.png

Editat de -olivia-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu vazusem la Nigela o negresa de brownie faina, pe Paprika, dar nu am scris-o :( Era super usoara si era asa cu cup-suri cum ii plac Naeemei :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

pe mine ma dispera cups-urile, unciile si restul unitatilor non Kg/ L. ma chinuri sa fac conversii, sa caut echivalentul unei cups de orez in grame. mor ! ca am inteles eu bine ca o "cana" de orez nu-i tot una cu una de faina stars.gif

 

Pai tehnic nu e, dar nu conteaza. Daca reteta spune 2 cups of rice, atunci atat pui si nu trebuie sa-ti faci griji. Reteta este in baza acelei masuratori. Logic. Si cand spun cups nu ma refer la cani pe care le are fiecare in bucatarie. Nu toate canile au acelasi volum. Dar cup-ul standard are un volum de 250 ml. Pe de alta parte daca o tanti scrie o reteta si spune sa pui 2 cani de orez, de unde stii tu ce cana foloseste ea ? Eu am cani de tot felul spre exemplu, ca noi aici bem cafeaua cu cana (mug) nu la ceasca. laugh.png In unele intra mai mult, in altele mai putin. Sau cand vezi vreo reteta unde scrie sa pui un pahar de apa. Ce pahar, mare mic, mijlociu, cat volum sa aiba ? Ca doar paharele nu vin standard.

 

Unciile ma oftica si pe mine. Si eu trebuie sa convertesc, ca in Canada e sistem metric. Aia in US sunt cu uncii, feet, mile, grade Fahrenheit, samd. suicide.gif

Dar eu convertesc la linguri nu la grame. Spre exemplu 1 unci are aprox. 30 g ceea ce e egal cu 2 linguri. Unitatea de masura tbsp (lingura de masa) are greutatea standard de 15 grame. Deci daca reteta spune 2 uncii de zahar, pun 4 linguri in loc sa stau sa cantaresc 60 g de zahar pe cantar.

 

220px-Simple_Measuring_Cup.jpg

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Drug cartel Medelin Colombia . Cantar electronic ai , masura pentru pungi mai mari ai , the job is yours .

 

Hahaha .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu stiu ce spui tu Naeema. eu nu mi-am luat cups pentru ca am crezut ca ma descurc cu conversia in sistem litru/ kg. ideea e ca daca un cups de faina are 236 de grame - 263 grame de orez nu inseamna un cups de orez.

cu primul drum la Ikea am trecut pe lista sa-mi cumpar biggrin2.gif macar stiu ca daca nu iese reteta nu e din vina masuratorii ci din vina nepriceperii sau neatentiei biggrin2.gif

Editat de -olivia-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×