Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ideea e ca daca un cups de faina are 236 de grame - 263 grame de orez nu inseamna un cups de orez.

 

 

Normal, pentru ca fiecare aliment are alta densitate. Daca reteta spune sa pui 263 de grame de orez atunci esti nevoita sa canteresti orezul, nu te apuci si torni un cup de orez. Dar daca reteta e alcatuita in baza masuratorii in cups direct, e mult mai usor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

imi plac omletele si cand am vazut chestia asta am sarit de bucurie. sunt mare fun gadgets si pt mine forma de Silicon sa faci omleta la micro e geniala. amestec direct in ea orice vreau in omleta sau frittata si bag la micro. fara foc, ulei, grasimi :D

 

http://www.ebay.com/itm/Lekue-Silicone-Microwave-Spanish-Omelette-Frittata-Maker-/301118856288?pt=Bakeware&hash=item461c151c60

 

 

 

 

 

oooooooooooooooohhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh

 

ce-am gasit!!! Naemma, io-te!!!!

 

 

http://www.ebay.com/itm/Kitchen-Perfect-Magic-Roll-Easy-DIY-Sushi-Maker-Roller-Cutter-Machine-Gadgets-/171250622183?pt=Kitchen_Tools_Gadgets&hash=item27df551ee7

 

 

tre sa pun mana pe un aparat ca asta, trebuie!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Wow, mersi de idee Ampera. Pe bune. O sa-mi iau si eu unul ca ma gandeam deunazi cum dracul o sa rulez eu maki, ca la alea trebuie grija si precizie ca sa iasa ok. Unii nu pot rula bine nici cu doua maini dapoi cu una.

 

Apropo de mancare facuta la microunde, renunta la cuptorul ala. Stiu ca e convenient dar nu e benefic pentru mancare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dude io nu pot sa rulez cu covoras din ala. Io abia pot rula sarmale si ma chinui vreo ora jumate sa rulez douaj de sarmale. Bine asta si pentru sunt perfectionista si tre sa fie toate aproape la fel in grosime, lungime si tensiune (nici prea stranse nici prea moi).rotflmao.gif

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Păi bre, asta pentru că ai rula câte o bucată.

Ia fă-l tu ca pe salamul de biscuiţi şi abia apoi portioneaza.

Pat de alge lat, aproape cât covorasul, orez la fel, avocado transversal pe mijloc şi peşte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dude, folosiţi covoras de bambus ca să rulaţi.

Sunt cum sunt stergarele de masă, pui folie alimentară peste, apoi algele, orezul, avocado şi peşte şi rulezi.

am, dude. cu ala rulez, insa dau gres pt ca daca nu am 'mana formata' pun mult orez si kkturi si incarc de nu pot rula. apoi tre sa scot din umplutura si etc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Păi bre, asta pentru că ai rula câte o bucată.

Ia fă-l tu ca pe salamul de biscuiţi şi abia apoi portioneaza.

Pat de alge lat, aproape cât covorasul, orez la fel, avocado transversal pe mijloc şi peşte.

 

O sa incerc prima data cu covoras din ala. I like a good challenge. grin.gif

Am mutat io mobila de una singura prin casa, mi-am agatat perdelele la geamuri singura, cos cu o mana (printre alte activitati la care se pot face co mana laugh.png ) si nu oi fi eu in stare sa rulez o foaie de alge. Yes I can...barack+obama.png

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am, dude. cu ala rulez, insa dau gres pt ca daca nu am 'mana formata' pun mult orez si kkturi si incarc de nu pot rula. apoi tre sa scot din umplutura si etc...

Păi formeaz-o, dar dacă stratul de orez nu e egal peste tot, nu iti iese.

Therefore, întinde stratul de orez egal peste patul de alge.

Ca şi grosime zic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×