Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Cine a fost Roland Garros??? ... omul care dă numele turneului de Mare Șlem de la Paris.

Intrebare la care nu numai Simona Halep sau Maria Sharapova au căzut la testul de cultură generală legat de ... istora turneului. 

Gasesc inutil aceste intrebari de baraj cand foarte putini cunosc asta chiar si din Franta!!!   Oare Serena Williams ce ar fi raspuns??? 

 

Viitoarea adversară a lui Halep, Andrea Petkovic,  SE TEME de româncă: „Simona e fantastică!”

 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Roland Garros a fost un brav pilot francez care a stabilid recorduri de altitudine și în timpul Primului Război Mondial a mușcat crunt din dușmani! A murit la datorie, cu o lună înainte de sfârșitul războiului. Dar de unde să știe fetele chestiile astea, că pe ele nu le interesează răzbelurile și violența ci, mai degrabă, iubirea și filosofia. Dacă întrebarea era „Cât de mult a iubit-o Tristan pe Isolda?” sau „Cine a fost Socrate”, precis știau! :laugh:

Mihaela face furori la Roland Garros! O bate pe Svitolina (nașa Simonei!) în două seturi și se califică în optimi, acolo unde o va întâlni pe Madison Keys, încercând să mai dea încă o gaură-n cer! 

Editat de Vriies
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu n-am stiut dupa cine au botezat acea arena desi inca de pe vremea cand Ilie Nastase si Ion Tiriac au jucat am auzit de acest nume dar nu ne-a fost explicat nici de MARELE comentator Cristian Ţopescu si nici colegii de scoala baietii n-au stiut ca altfel m-ar fi examinat ca nu intelegeam deloc termenii tehnici in nici o limba la nici un sport ... ce inseamna scor sau 2-0 pentru care echipa sau cine a facut ceva bun sau rau pe teren.  Se amuzau cu mine dar in limita decentei, si decand cu InterNet, nu mi-a venit in cap sa ma uit dar nu stiu nici dupa cine a fost numit un teren in Bucuresti, mai apre cateodata, parca-i Maniu ceva ... cat am fost acolo n-am auzit de acest nume. 

Sint de parere ca nu este profesional sa intrebe altceva decat ceea ce produc ele/ei pe teren.   Pariez in orice ca nici Ilie Nastase nu stia sau altii din tenis sau alte sporturi. 

L-as trimite la plimbare reportera aia.    Eu nu am canalele pe care s-ar transmite aceste evenimente si nu le mai comand ca data trecuta era cu fotbal si am comandat pentru tot parcursul campionatului iar a doua zi mi-a transmis alte bazaconii si am avut probleme mereu ca aici altceva este important mereu.   

Azi de exemplu trebuia sa fie serialul Picasso si pentru a 2-a saptamana nu ne transmit ca-l inlocuiesc cu niste interview-uri  cu un cap de mafiot al drogurilor din America de Sud, ba ceva cu Schwarzenegger, cu un raper ucis si fara sa ne anunte, practic ieri toata ziua anuntau ca vom avea azi pe ecrane pictorul spaniol.   A devenit si TV-ul doar o cutie goala la un pret rusinos.   

  

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Irina n-a avut șansă în partida cu Garcia, pierzând clar în două seturi.

Simona merge și ea în optimi, câștigând în două seturi meciul cu Andreea Petkovic.

Bun, în optimi, printe altele, la fete vom avea două meciuri interesante, aș zice, pentru simplul fapt că vor evolua două jucătoare de-ale noastre: Halep - Mertens și Buzărnescu - Keys.

Dar sigur că și celelalte meciuri din optimi vor fi la fel de interesante.

Mai avem și ceva rezultate notabile, cel puțin până acum, anume Kvitova pierde cu Kontaveit și Karolina Pliskova pierde fără drept de apel partida cu Sharapova.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Merg pe Serena. In meciul cu Sharapova, desigur. Pare ca tratamentul pe care-l tine acum a facut-o sa-si reaminteasca forta loviturilor....

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu aș merge, în final, pe Djokovic și Halep. Dar sigur că greșesc...Globul meu s-ar părea că e oleacă defect! :laugh:

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, Rodica` a spus:

 Pare ca tratamentul pe care-l tine acum a facut-o sa-si reaminteasca forta loviturilor....

Da, au mai fost dezvaluirile facute de hackerul rus din care reiesea ca ea si sora ei au beneficiat de retete cu substante interzise. In mod sigur asa este si acum, plus ca are echipamentul acela "aerodinamic".:smile:

Editat de adal*
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce s-a intamplat azi pe terenul de tenis in Paris, dar am vazut pe ecran ca o femeie care comenteaza sau apreciaza greselile, era langa plasa/net si explica ceva uneia dintre jucatoare, dupa care nu s-a mai jucat.  A fost scris in engleza pe ecran ca blonda razand smechereste a promis ca revine si-o termina a doua zi pe bruneta trista cu lacrimi in ochi. 

Mi s-a parut ca blonda e aia care a batut-o pe Simona in Australia, dar nu sint sigura ca n-am avut timp sa rastorn computerul si la stiri nu s-a spus nimic.

Sotul schimba canalele pe TV si asa ne-am oprit la scena respectiva.   Fiind un canal in spaniola, n-am inteles nimic decat cele scrise pe ecran.  L-a si sunat imediat firma la care sintem abonati, insa ei habar n-aveau de nimic, de ce avem doar in spaniola acest sport pe un canal in engleza in conditii normale, la fel nu stiau de existenta Campionatului Mondial de Fotbal din Rusia.  L-au confundat cu ceva fotbal din 17 Septembrie, ca voiam sa-l si comandam de azi, dar va fi intr-o zi lucratoare negocierea cand lucreaza si sefi  :sad: care mai stie cate ceva.  

Incidentul a fost dupa primul set atit am reusit sa observ ca repede au incheiat socotelile si au trecut la alt program pe televizor.  Eram surprins ca vad tenis, ca ieri la fel a sunat sotul si ne-au spus ca in pachetul de programe la care noi sintem abonati doar anumite evenimente sportive se arata dintre care multe nimicuri in spaniola desi nu ne uitam niciodata ca nu intelegem.

Era dupa miezul noptii actiunea, ora romaniei. 

Dez_1e8UwAASLfu.jpg

Kasatkina led Wozniacki 7-6(5) 3-3 when their match was suspended for the night. Will the 21-year-old finish the job tomorrow? 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Simona Halep s-a calificat Luni în „sferturile” de la Roland Garros, după ce a zdrobit-o pe belgianca Elise Mertens scor in doua seturi la 6-2, 6-1.

Lidera ierarhiei mondiale a reușit un meci perfect în optimile de finală de la Roland Garros."  :balloon:

evz  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×