Sari la conținut
Forum Roportal
Limetime

Stari proaste..

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Faza cu filmele si stirile nu..la calculator pierd mult timp..nush in rest sunt o persoana fericita adica nu sunt gen emmo sau asa..si mai am tendinta de a ma culca tarziu..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faza cu filmele si stirile nu..la calculator pierd mult timp..nush in rest sunt o persoana fericita adica nu sunt gen emmo sau asa..si mai am tendinta de a ma culca tarziu..

incepe prin a dormi noaptea. cel mai odihnitor somn e intre 11 si 1 noaptea.

pt un psihic cat mai sanatos, sfatul meu e sa dormi inainte de 11 si macar 8-9 ore, pt tine, ca elev.

 

incearca sa reduci orele de stat pe calculator si iesi mai mult la aer.

incearca sa comunici mai mult cu parintii si fa-i sa inteleaga ca vorbesti serios cand 'te plangi''.

 

poate ti-ar fi mai usor sa le scrii pe o foaie ce simti, ca sa nu te intrerupa si sa iti pierzi curajul sau avantul confesiunii...apoi, dezbateti problemele.

Eu cred ca parintii tai te pot intelege si ajuta mai mult decat iti imaginezi, daca faci putin efort si le tragi semnalul la modul f serios.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unii adolescenti nu se pot multumi deloc cu felul in care se presupune ca ar trebui sa-si traiasca viata.Scoala e o plictiseala si o corvoada,care nu doar ca nu le starneste interesul,ci ii face apatici -cum esti si tu.Parintii traiesc in alta paradigma,si nu ii inteleg,chiar daca le vor binele...

 

In ce priveste teama ta aparent nejustificata de oameni,faptul ca te uiti in spate,sa nu fi urmarit,agresat...toate astea pot sa isi aiba sursa intr-un eveniment traumatizant emotional,cand ai fost agresat,ori in mai multe asemenea evenimente,chiar daca minore,cand te-ai simtit perecutat.

Nu e cu adevarat paranoya -si eu cel putin vad asta,pentru ca iti dai seama ca aceste temeri nu sunt justificate,spre deosebire de un paranoic autentic,care construieste povesti elaborate in care e victima cine stie carui complot.(si care are un comportament de persecutor)

 

Eu iti recomand sa incerci EFT,pentru ca am gasit foarte multe marturii ale unor oameni care si-au depasit in cateva minute chiar,fobii pe care nu le depasisera in ani de psihoterapie. http://www.roportal.ro/discutii/topic/107860-terapia-prin-ciocanituri-tapping-therapy-sau-eft/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok..dar faza asta cu varsta e cam exclusa ,nu?

Nu stiu ce sa spun, dar din moment ce iti afecteaza viata si ai astfel de intrebari, ar fi bine sa vorbesti cu ai tai si sa mergi sa discuti cu un psiholog. el isi va da seama mai bine si te va lamuri.

Altfel, acest 'bau bau' poate sa creasca in timp.

Cel mai bine e sa iei taurul de coarne si sa nu stai sa lancezesti in nesiguranta si intrebari de acest gen.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut,am 16 si de vreun an ma confrunt cu diferite stari proaste.. in sensul ca ma simt plictisit uneori , n am chef sa fac un anumit lucru , sunt si putin paranoic..si cam la o perioada de timp ma trezesc cu diferite stari..sau mi se intampla sa ma simt ok si dintr-o data sa intru intr-o stare naspa care imi piere chefu' de orice..am si zile cand ma simt mai bine dar tot nu ma simt cum vreau eu.. si mereu am o teama ca intru in starea aia si deja a inceput sa mi fie frica ca nu o sa mai scap .. multi imi spun ca e de la varsta.. dar cand ma uit la prietenii mei parca vad ca nu au nimic..si doar eu sunt cel lovit...poate stie cineva o solutie sa pot scapa intr-un fel sau altu' sau sa ma linistesc..mersi frumos !

enjoy today

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum mai esti?

Ai povestit cu parintii tai?...

 

..te astept sa ne povesesti cum esti..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×