Sari la conținut
Forum Roportal
Limetime

Stari proaste..

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua , pai i am aratat mamei ce mi ati scris si a zis ca ma duce la psiholog , dar ea crede ca toate starile astea mi le impun uneori si cred ca , cam asa e . Si i-am aratat ce mi a scris un psiholog pe un alt site , pot sa l postez?

In rest ma simt bine doar ca uneori am frica aia ca intru intr-o stare , dar incerc sa nu dau atentie

Editat de Limetime

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gaseste-ti preocupari care sa te incite, ca la varsta ta ai mult timp liber. Daca ti-l petreci pe internet, nu cred sa gasesti rezolvare. Socializeaza cu gagici de varsta ta sau mai mari, ca iti pun ele mintea la treaba, de ramai lat. Sa vezi ce le poate capul la varsta asta...o dai in alte boale.

Las-o pe mami, si pe psiholog sa someze.

Editat de @5 IP
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua , pai i am aratat mamei ce mi ati scris si a zis ca ma duce la psiholog , dar ea crede ca toate starile astea mi le impun uneori si cred ca , cam asa e . Si i-am aratat ce mi a scris un psiholog pe un alt site , pot sa l postez?

In rest ma simt bine doar ca uneori am frica aia ca intru intr-o stare , dar incerc sa nu dau atentie

Eu cred ca ar trebui sa ii amintesti mamei tale ca ea are profesia ei, care nu e o profesie de psiholog. Poate sa aiba inclinatiile unui psiholog, dar nu are antrenamentul unuia in aceasta stiinta. Ea este mama ta, nu este psiholog insa. In plus, fiind mama ta si apropiata afectiv de tine, riscul de a privi subiectiv situatia -este foarte mare!

 

Caci si psihologia este o pseudostiinta, reala. Bazata foarte mult pe statistica.

Sa vezi ce le poate capul la varsta asta...o dai in alte boale.

 

Poate da de una care dupa o saptamana il lasa pentru altul care are ifone mai bengos sau un profil mai cul pe facebook. fingers.gif

Sa vezi atunci la situatia de acum, daca se mai adauga si aceasta posibilitate - sa vezi atunci tu cum da in 'boale'.

 

De ce sa-i lase pe mama si pe psiholog in pace? Ca asa te-ai gandit, fara sa argumentezi macar?

Daca psihologul considera ca nu va fi nevoie de sedinte pe viitor, i-o va spune, i-o va argumenta atat lui cat si mamei si cu siguranta mi se pare mai matura si mai responsabila aceasta abordare.

 

Si i-am aratat ce mi a scris un psiholog pe un alt site , pot sa l postez?

In rest ma simt bine doar ca uneori am frica aia ca intru intr-o stare , dar incerc sa nu dau atentie

Chiar te rog, daca dai si sursa (Adica linkul unde e postat) - nu vad de ce sa nu poti sa-l postezi si aici.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, mi se pare un psiholog decent.

Toutusi, eu in locul mamei tale as face o vizita la un psiholog chiar daca numai ca sa va explice ca ce simti e normal la varsta ta si sa te sfatuiasca cum sa gestionezi aceste stari mai bine, fara sa iti mai afecteze viata asa cum se pare ca o fac acum.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Poate da de una care dupa o saptamana il lasa pentru altul care are ifone mai bengos sau un profil mai cul pe facebook. fingers.gif

Sa vezi atunci la situatia de acum, daca se mai adauga si aceasta posibilitate - sa vezi atunci tu cum da in 'boale'.

 

De ce sa-i lase pe mama si pe psiholog in pace? Ca asa te-ai gandit, fara sa argumentezi macar?

Daca psihologul considera ca nu va fi nevoie de sedinte pe viitor, i-o va spune, i-o va argumenta atat lui cat si mamei si cu siguranta mi se pare mai matura si mai responsabila aceasta abordare.

 

Mi se pare un punct de vedere superficial sau extrem de sarac in explicatie ce ai scris tu.

 

Nu de sfaturi de la mamica sau psiholog are nevoie. Are 16 ani. De responsabilizare si actiune are nevoie.

Auzi la tine... "daca de de una care-l lasa..." pai asa se incepe o actiune...cu "daca"...."daca pica drobu' de sare..."

Copiii astia raman copii fiindca mamica sta cu grisu' dupa ei, pt. ca psihologul e la un click distanta, dand sfaturi care mai de care mai stupide, folosind limbaj de lemn, sau...si mai rau...direct pastile.Pt. ca in loc sa fie intr-un grup de prieteni, glumind si razand, cauta consolare pe net. De-aia!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pt. ca in loc sa fie intr-un grup de prieteni, glumind si razand, cauta consolare pe net. De-aia!

Cand un copil-adolescent inca nu considera ca e in echilibru, nicidecum nu il trimiti la fetite ca si solutionare.

 

Tu ai citit ca el singur spune ca are prieteni?

Ei, se pare ca nu e suficient in cazul de fata.

 

Si asta cu 'psihologul' e la un singur click, ma scuzi, dar ai si tu o profesie...daca vine cineva si iti spune ca poate singur sa isi rezolve problemele pe care in general le face unul de profesia ta..ce sa zic. Consideri ca e un om intelept in actiunea sa, pesemne.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Baiatul asta nu are semne de afectiuni psihice, ci de plictiseala teribila. E alintat si psihologii stiu de minune sa speculeze starile astea.

Eu il trimit la gagici nu la "fetite". Adica sa socializeze cu fete. Asta-i trebuie unui baiat cu varsta de 16 ani, nu psiholog si nici fusta mamii, ca sprijin moral.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Baiatul asta nu are semne de afectiuni psihice.

La psiholog nu te duci cand crezi ca ai afectiuni psihice.

Este o diferenta intre problemele sau indiciile de nivel psihologic si cele de nivel psihic.

 

De alea psihice ajunge sa se ocupe psihiatrul, tot dupa o vizita la un psiholog (de regula). Cu trimitere de la psiholog.

 

Oricum, probabil ca ai licenta in psihologie daca esti tu atat de sigur de ce are sau nu nevoie acest baiat care in total nu a scris despre el mai mult de 50 de randuri. Nici atat, adica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La psiholog nu te duci cand crezi ca ai afectiuni psihice.

Este o diferenta intre problemele sau indiciile de nivel psihologic si cele de nivel psihic.

 

De alea psihice ajunge sa se ocupe psihiatrul, tot dupa o vizita la un psiholog (de regula). Cu trimitere de la psiholog.

 

Oricum, probabil ca ai licenta in psihologie daca esti tu atat de sigur de ce are sau nu nevoie acest baiat care in total nu a scris despre el mai mult de 50 de randuri. Nici atat, adica.

La psihiatru ajungi cand ai probleme grave. Psihologul se ocupa de cele usoare. El poate trata si nu e doar un indrumator de tip "informatii gara".

Nu am licenta, dar am tangenta. Si dupa cum ai observat eu n-am pus diagnostice de boala, ci dimpotriva, eu sugerez ca nu-i cazul. Tu faci opusul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×