Sari la conținut
Forum Roportal
Clear Light

Starea Primordiala a Individului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

 

Ce ne poti spune despre motivul desprinderii omului din starea primordiala si la ce ii serveste constiinta, din ce a aparut ea?

Motivul intrarii in existenta este un moment singular de ignoranta.Modelul care explica acest proces vorbeste despre cum in interiorul naturii primordiale , din sunetul primordial se nasc cele cinci lumini colorate.Daca aceste lumini sau aparente inerente starii primordiale nu sunt recunoascute ca fiind insasi natura primordiala se produce un moment de ignoranta care scindeaza acel proces in subiect si obiect.Astfel se naste dualitatea si cele cinci lumini incep sa se solidifice sub forma celor cinci elemente fizice.

Acel moment de ignoranta mai poate fi numit si constiinta , constiinta care separa starea primordiala in obiect si subiect creand dualitatea.

 

Pentru a intelege mai usor acest proces putem sa ne gandim la un exemplu unde o sursa produce o holograma in spatiu.Acea sursa daca crede pentru un moment ca holograma este separata de ea se va produce o ruptura iar natura unica a sursei + holograma se va scinda in subiect si obiect.

Aceasta conduce la o situatie in care, sursa nerceunoscandu-si proiectia , creaza o intreaga drama cu suferinte si bucurii despre falsa aparenta externa a hologramei.Sursa traieste astfel intr-o perpetua stare de iluzionare neantelegand natura unica a situatiei.

 

 

Este posibil ca omul sa fi evoluat din starea primordiala, si sa doreasca sa se intoarca la ea din cu totul alte motive? Adica mai armonios, in urma cunoasterii pe care a acumulat-o.

 

Din starea primordiala se paote doar intra in ignoranta prin nerecunoasterea displayului starii ca fiind insasi starea primordiala.

Cunoasterea care am acumulat-o nu serveste la nimic caci ea este o cunoastere bazata pe conceptualitate iar cu aceasta nu se poate face nimic pentru ca ea trebuie depasita.Aici ma refer la diversele intelesuri pe care omul le produce in urma demersurilor de natura conceptuala .

 

 

Chögyal Namkhai Norbu nu-i cel care a fost recunoscut ca reîncarnarea marelui maestru dzogchen Adzom Drugpa?

 

 

 

Da asa este.

Unchiul lui CNN a fost un discipol de-al lui Adzom Drugpa.

Astfel ca unchiul lui a continuat sa se bucure de prezenta maestrului sau , acum renascut sub forma lui CNN

Editat de Jnanadakini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Da asa este.

Unchiul lui CNN a fost un discipol de-al lui Adzom Drugpa.

Astfel ca unchiul lui a continuat sa se bucure de prezenta maestrului sau , acum renascut sub forma lui CNN

Iote ce-mi trecu prin minte şi sper să nu te superi pe mine. Da' promiţi că nu te superi? :)...

Buuun, dacă oi fi şi io reîncarnarea unui maestru dzogchen sau ceva pe acolo? Eh, ce zici, s-ar pune? Şi dacă nu, de ce? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Motivul intrarii in existenta este un moment singular de ignoranta.Modelul care explica acest proces vorbeste despre cum in interiorul naturii primordiale , din sunetul primordial se nasc cele cinci lumini colorate.Daca aceste lumini sau aparente inerente starii primordiale nu sunt recunoascute ca fiind insasi natura primordiala se produce un moment de ignoranta care scindeaza acel proces in subiect si obiect.Astfel se naste dualitatea si cele cinci lumini incep sa se solidifice sub forma celor cinci elemente fizice.

Acel moment de ignoranta mai poate fi numit si constiinta , constiinta care separa starea primordiala in obiect si subiect creand dualitatea.

 

Pentru a intelege mai usor acest proces putem sa ne gandim la un exemplu unde o sursa produce o holograma in spatiu.Acea sursa daca crede pentru un moment ca holograma este separata de ea se va produce o ruptura iar natura unica a sursei + holograma se va scinda in subiect si obiect.

Aceasta conduce la o situatie in care, sursa nerceunoscandu-si proiectia , creaza o intreaga drama cu suferinte si bucurii despre falsa aparenta externa a hologramei.Sursa traieste astfel intr-o perpetua stare de iluzionare neantelegand natura unica a situatiei.

 

Din starea primordiala se paote doar intra in ignoranta prin nerecunoasterea displayului starii ca fiind insasi starea primordiala.

Cunoasterea care am acumulat-o nu serveste la nimic caci ea este o cunoastere bazata pe conceptualitate iar cu aceasta nu se poate face nimic pentru ca ea trebuie depasita.Aici ma refer la diversele intelesuri pe care omul le produce in urma demersurilor de natura conceptuala .

 

Imi place cosmogonia asta, pentru ca se aseamana cu cea crestina, a dobandirii cunoasterii prin neascultare. Cele doua au in comun nasterea constiintei si odata cu ea, a vinei pe care o poarta. Dar dupa aceea lucrurile s-au mai indreptat intrucatva, si desi oamenii au boli si necazuri si o viata presarata cu neimpliniri, tristete si la final moarte, au si sansa salvarii tocmai prin intermediul constiintei care initial i-a condamnat. Pentru ca tot ea este puntea de legatura cu "starea primordiala". Bineinteles ca nu orice cunoastere se califica pentru aceasta evolutie, dar avem instrumentele care sunt constiinta si gandurile care sa ne dea posibilitatea de a reface legatura spirituala pierduta. Si cred ca aici si faptele au importanta lor, nu cea conceptuala, ci cea initiatica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iote ce-mi trecu prin minte şi sper să nu te superi pe mine. Da' promiţi că nu te superi? smile.png...

Buuun, dacă oi fi şi io reîncarnarea unui maestru dzogchen sau ceva pe acolo? Eh, ce zici, s-ar pune? Şi dacă nu, de ce? smile.png

Daca esti intr-adevar un maestru dzogchen vei putea sa tii degetul in flacara unei lumanari pe timp nedefinit fara ca degetul tau sa se consume si te vei integra cu elementul foc iar CNN o sa primeasca cu toata bucuria invataturi de la tine.

 

Imi place cosmogonia asta, pentru ca se aseamana cu cea crestina, a dobandirii cunoasterii prin neascultare. Cele doua au in comun nasterea constiintei si odata cu ea, a vinei pe care o poarta. Dar dupa aceea lucrurile s-au mai indreptat intrucatva, si desi oamenii au boli si necazuri si o viata presarata cu neimpliniri, tristete si la final moarte, au si sansa salvarii tocmai prin intermediul constiintei care initial i-a condamnat. Pentru ca tot ea este puntea de legatura cu "starea primordiala". Bineinteles ca nu orice cunoastere se califica pentru aceasta evolutie, dar avem instrumentele care sunt constiinta si gandurile care sa ne dea posibilitatea de a reface legatura spirituala pierduta. Si cred ca aici si faptele au importanta lor, nu cea conceptuala, ci cea initiatica.

Asa cred si io ca exista oarecari asemanari , dar hey....ce stiu io despre crestinism si despre mitul facerii din crestinism ?

Prea putin.Asa ca nu pot sa dezvolt prea mult ..

Editat de Jnanadakini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti intr-adevar un maestru dzogchen vei putea sa tii degetul in flacara unei lumanari pe timp nedefinit fara ca degetul tau sa se consume si te vei integra cu elementul foc iar CNN o sa primeasca cu toata bucuria invataturi de la tine.

Asa cred si io ca exista oarecari asemanari , dar hey....ce stiu io despre crestinism si despre mitul facerii din crestinism ?

Prea putin.Asa ca nu pot sa dezvolt prea mult ..

 

Stii cate ceva, mai multe decat stim noi despe dzogchenism in orice caz. Si asta ma face sa ma gandesc la alta similitudine. Crezi ca invataturile lui Iisus sunt menite a il transforma pe acesta in maestrul spiritual de care vorbesti tu, fara de care nu se poate dobandi spiritualitatea de catre individ singur? Fiindca si in crestinism nu se poate de unul singur, nesocotind pe maestru, ca sa zic asa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Stii cate ceva, mai multe decat stim noi despe dzogchenism in orice caz. Si asta ma face sa ma gandesc la alta similitudine. Crezi ca invataturile lui Iisus sunt menite a il transforma pe acesta in maestrul spiritual de care vorbesti tu, fara de care nu se poate dobandi spiritualitatea de catre individ singur? Fiindca si in crestinism nu se poate de unul singur, nesocotind pe maestru, ca sa zic asa.

 

Nu cunosc suficient de bine invataturile lui IIsus ca sa am o parere informata.

Dar asa cum presupui nici in dzogchen nu se paote de unul singur.Totul e sortit esecului fara sa ai un maestru care cunoaste faorte bine ce este starea de dzoghchen si care te poate ghida prin mlastina infinita a conceptelor si starilor de tot felul.

Si cu maestru e dificil caci din ce am vazut eu pana acum o mare parte din practicieni au mari probleme in a intelege ce este stare primordiala.Si eu am avut probleme ani de zile dar lucrurile s-au mai clarificat un pic.

 

Si daca noua astora care stam in contact cu un maestru, punem intebari, citim tone de texte si comentarii, practicam cat putem, ne e greu si ne trebuie ani de zile ca sa clarificam ce dracu e starea primordiala, ce sanse mai pot avea unii care nu au un ghid si nu stiu pe unde s-o apuce ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti intr-adevar un maestru dzogchen vei putea sa tii degetul in flacara unei lumanari pe timp nedefinit fara ca degetul tau sa se consume si te vei integra cu elementul foc iar CNN o sa primeasca cu toata bucuria invataturi de la tine.

 

Păi e musai să fac chestia asta? Din câte auzii şi io, asta-i treabă de antrenament şi sunt destui fachiri care fac altele şi mai şi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Păi e musai să fac chestia asta? Din câte auzii şi io, asta-i treabă de antrenament şi sunt destui fachiri care fac altele şi mai şi...

Ei....m-am dat si io mare :-) .

Ideea e ca pentru a ajunge sa fii un maestru e nevoie a fi in integrare cu starea naturala suficient de mult .Aceasta cu timpul conduce la controlul elemetelor si la integrarea cu esenta acestora.Ceea ce inseamna ca focul nu te arde, corpul nu mai lasa umbra,cand ti-e sete bei lumina alba, cand ti-e foame extragi esenta vitala din pamant, pietre, copaci, ai vise lucide tot timpul, calatoresti pe alte planete pt a obtine invataturi de la alte fiinte...si tot asa...

Acestea par chestii new-age dar te asigur ca nu sunt.CNN stapaneste spre exemplu puterea de a calatori pe alte planete si a obtinut invataturi de la acele fiinte.

Aceste invataturi au fost deja documentate in 8 volume.

Fiinta suprema feminina care guverneaza acest ciclu de invataturi se numeste Jnanadakhini

Editat de Jnanadakini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot să contest ştiinţa şi capacităţile lui CNN, prea puţin ştiu despre acestea, însă nu pot să nu mă întreb cum a călătorit pe alte planete.

M-ar interesa totuşi învăţăturile obţinute de la acele fiinţe. Ai putea să dai un link ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot să contest ştiinţa şi capacităţile lui CNN, prea puţin ştiu despre acestea, însă nu pot să nu mă întreb cum a călătorit pe alte planete.

M-ar interesa totuşi învăţăturile obţinute de la acele fiinţe. Ai putea să dai un link ceva?

 

Invataturile le-a obtinut in vis.

A calatorit spre alte dimensiuni si lumi folosind corpul mental.

 

Aici e un link http://www.shangshungstore.org/index.php?l=product_detail&p=75 catre unul din volumele din ciclul LONGSAL (Claritatea luminoasa a Universului, Esenta Profunda a Dakhinilor).

Dar pentru a le citi si a le intelege ai nevoie de initiere pentru ca nu sunt destinate publicului larg.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×