Sari la conținut
Forum Roportal
Saya.

Ce rol pot avea experientele mistice in cunoasterea de sine.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Saya, eu cred ca inteleg ce scrii. Prin "existenta solului" cred ca te referi la -lumesc, laic , material

solul nu este material, este purä constiintä. Lumesc este orgoliul, karakterul. Solul/constiinta sunt ceea ce tu ai numii ''Dumnezeu''.

Doar cä eu mä privesc pe mine ca o parte din constiintä (Dumnezeu), iar tu te privesti separat de Dumnezeu.

Nu stiu sigur cum te vezi tu in legäturä cu Dumnezeu, dar din textul täu am concludat aceasta.

Editat de Saya.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine experientele mistice nu ai absolut nici o legäturä cu crestinismul, sau cu religia, ci doar cu existenta solului. Ceea ce pentru mine exprimä experientele mistice sunt pur si simplu experiente care nu sunt 'obisnuite sau cotidiane' si fac parte dintr-o altä dimensie.

Deoarece nu am m-ai scris de multi ani pe româneste, multe cuvinte poate le folosesc intr-un alt cadru. Peste câteva luni poate mä v-oi exprima altfel. Cine stie..

Spre norocul meu sunt total indepärtatä de orice formä, idee, sau dogmä, despre ceea ce oamenii numesc Dumnezeu. Nu am absolut nici o idee despre Dumnezeu. Atâta timp cât nu l-am väzut sau comunicat cu el, nu existä pentru mine. Intr-un mesaj anterior am zis: ceea ce existä pentru mine este ''constiinta superioarä'', aceasta am cunoscut-o si am fost in contact cu ea, dar totodatä nici aceasta nu este incontinu.

Suntem cu totii in acest moment atât in impärätia lui Dumnezeu cât si in Iad.

nu stiu despre ce vorbesti, Dumnezeu nu a fost väzut niciodatä ca un prieten, ci ca o pedeapsä de a pune turma pe drumul dorit de cei care au avut puterea.

Pentru mine cuvântul Dumnezeu este doar un fel de granitä, o poveste plinä de fricä si pedepse. Nu mä m-ai pot gäsii in acest cuvânt. O formä, chiar si acum, de a ne inpiedica de cunoasterea adeväratä de sine.

Solul care doreste cunoasterea, i-si v-a gäsii drumul. Dar intâi pierzând toate teoriile, si cunostintele bägate cu forta pe gât.

 

Constiinta nu cunoaste diferente intre soluri..

Referirile tale sant din pmdv un amestec de new-age [constiinta superioara] , idei despre vechiul testament [Dumnezeu nu a fost vazut niciodata ca prieten] si impresii personale/teoretizari care nu au nici o legatura cu crestinismul ce inseamana dragoste si credinta.

Poti sa vezi in biblie,.. potopul, sau poti sa vezi cuvintele lui Isus care explica oamenilor ca atunci cand ii vor oferi un ajutor aproapelui ,Lui il vor oferi de fapt acel ajutor. Depinde doar de rezonanta interioara.

Spui ca nu ai absolut nici o idee despre Dumnezeu . Te cred !

Nu am scris cele din postarea initiala pentru a starni inca o discutie fara sfarsit intre oameni cu convingeri incompatibile, ci doar pentru a semnala inca o deviere fara corespondenta in biblie-"experienta/extazul mistic"

Sper sa nu te fi suparat cuvintele mele ,nu asta am vrut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si crezi ca cineva care crede in ceea ce a experimentat personal e cumva pe un plan inferior celui care crede ce spun altii (preotii),ori scripturile si dogmele,fara sa aiba o experienta personala?

E posibil sa-ti interpretezi experientele in mod gresit,prin prisma "cunostintelor" deja acumulate in minte (si asta se intampla adesea cu misticii din toate partile lumii,care isi interpreteaza experientele in functie de religia in care au fost dresati)

Insa tot e mai bine decat sa privesti de sus pe ceilalti avand impresia ca esti mai breaz cu credinta ta in scripturi.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Referirile tale sant din pmdv un amestec de new-age [constiinta superioara] , idei despre vechiul testament [Dumnezeu nu a fost vazut niciodata ca prieten] si impresii personale/teoretizari care nu au nici o legatura cu crestinismul ce inseamana dragoste si credinta.

Poti sa vezi in biblie,.. potopul, sau poti sa vezi cuvintele lui Isus care explica oamenilor ca atunci cand ii vor oferi un ajutor aproapelui ,Lui il vor oferi de fapt acel ajutor. Depinde doar de rezonanta interioara.

Spui ca nu ai absolut nici o idee despre Dumnezeu . Te cred !

Nu am scris cele din postarea initiala pentru a starni inca o discutie fara sfarsit intre oameni cu convingeri incompatibile, ci doar pentru a semnala inca o deviere fara corespondenta in biblie-"experienta/extazul mistic"

Sper sa nu te fi suparat cuvintele mele ,nu asta am vrut.

Dacă cineva îţi spune că, pentru el/ea, experien'ele mistice nu au legătură cu creştinismul, observ că deja eşti pe cale de a lua foc.

Pentru tine care e semnificaţia sintagmei "experienţe mistice"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As vrea si eu sa stiu cum te poti cunoaste prin prisma experientelor mistice. Inteleg ca prin experientele cotidiene intelegem cum sa ne comportam, sa discernem binele de rau, sa alegem ce cale urmam sau de ce suntem atrasi de unele actiuni mai mult decat de altele. Toate acestea ne releva ceva din sinele propriu, ne formeaza ca persoane distincte si unice. Ce nu inteleg este cum experientele mistice ne ajuta sa evoluam. Daca definim evolutia ca o mai buna cunoastere de sine, ce aflam despre noi prin intermediul unor fenomene inexplicabile?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O experienta mistica nu e un "fenomen inexplicabil".E doar un fenomen nedemonstrabil adesea,pentru ca e o experienta personala,subiectiva.

Stiinta se bazeaza pe capacitatea de a replica rezultatele unui experiment,pentru a-i demonstra validitatea.Insa cu experientele subiective,repetabilitatea asta nu poate fi asigurata.

 

Problema cu experientele mistice e ca experienta nu e neaparat inexplicabila,cum crezi tu,ci inexprimabila.

Cuvintele noastre fac apel la notiuni care descriu realitatea noastra comuna.Insa unii oameni traiesc experiente aspatiale si atemporale,de exemplu,si nu pot sa transpuna experienta in cuvinte pentru ca nu exista asemenea cuvinte care sa poata transmite experienta traita altcuiva care nu a avut-o.

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ca sunt fenomene personale. Tot nu inteleg ce ne pot ele invata, in afara de o traire neobisnuita. De exemplu samanii care se spune ca sunt maestri in a invoca spirite, cred in utilitatea meseriei lor pentru cei care au nevoie sa se vindece de o problema de sanatate sau psihica. Dar asta e credinta lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt oameni care experimneteaza acea stare de constiinta in care nu mai exista ego.Pana atunci,s-au confundat cu aceasta iluzie,si de-odata vad ca ea nu inseamna nimic,ca nu e realitatea,ca ei nu sunt acest ego.Ca acel ego,a disparut!

Crezi ca asta e o experienta care poate ajuta (macar) la cunoasterea de sine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Orice traire neobisnuita poate ajuta la cunoasterea de sine. Daca patesc un accident, o cadere nervoasa, sunt disturbata de diverse evenimente .. acestea imi releva mai multe decat o existenta placida si rutiniera. Dar cu toate acestea, ele sunt accidente din care invatam ceva 'bun' pentru ca nu avem incotro. Pana la urma ne intoarcem la acel 'ego' care ne este foarte drag si incercam sa il intelegem mai bine, nicidecum sa il desfiintam. Deci, ce ne invata experientele mistice? Ca putem trai fara ego? Eu cred ca nu putem. Poate asta ne invata.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×