Sari la conținut
Forum Roportal
Saya.

Ce rol pot avea experientele mistice in cunoasterea de sine.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Poi, da. Până şi Thomas Hobbes spunea că "Nu exista ingeri decat in fuste."! biggrin.png

Mai purtam si pantaloni din cand in cand::)))

 

Ce mare lucru ? Eu sunt Abc2009ro, un baiat virgin de 25 de ani, urat si la care nu se uita nicio fata. Mare smecherie.

Draga Abc ..orice iarba are umbra ei pe pamant ,asa ca in mod sigur aleasa ta e pe undeva .Ai rabdare ca nestiute sunt caile Domnului.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai purtam si pantaloni din cand in cand:smile.png))

 

 

Poi, da, uneori mai trebuie să acţionaţi şi incognito :) biggrin.png

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

''E suficient doar sa fii si sa urmezi ce te cheama sa urmezi.''

 

 

Cine a zis asta? Eu stiu ca misticii mai intelepti spuneau sa nu crezi orice vedenie, ca diavolul ti se poate infatisa si ca Dumnezeu.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Cine a zis asta?

Dacä citesti aceastä conversatie gäsesti aceea propozitie intr-un text.

 

Eu stiu ca misticii mai intelepti spuneau sa nu crezi orice vedenie, ca diavolul ti se poate infatisa si ca Dumnezeu.

 

Pentru cei care stiu cä - cunoasterea de sine este prioritatera vietii, si pentru cei care väd experientele mistice ca o posibilitatea de cunoastere a solului, nu existä vedenii si nici diavoli. Ceea ce existä este doar existenta in formele in care se prezintä ea.

 

In cazul in care cunoasterea de sine are o formä teoreticä, cäutäm continu räspunsuri date de intelepti, in loc de a avea curajul de a afla prin proprie experientä.

Editat de Saya.
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu existä vedenii si nici diavoli.

 

bineinteles ca nu exista astfel de creaturi, decat in imaginatie. lupta se da intre Iacob si inger.

cu alte cuvinte, exista conflicte interioare care te pot face sa fii vesnic in stare de razboi, cu tine insuti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa nu existe diavoli... Daca nu ar exista diavoli ar insemna ca nu exista nici Dumnezeu...

Demonii exista, si ne dau tarcoale de cand lumea. Unii ii numesc extraterestrii, altii draci/demoni/diavoli.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spuneti-mi si mie cum se pot avea experiente mistice ca n-am avut niciodata. Cuazi-coma zaharoasa de la un kil de ciocolata se pune ? :rot:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spuneti-mi si mie cum se pot avea experiente mistice ca n-am avut niciodata.

Este pusä in glumä intrebarea?

Spuneti-mi si mie cum se pot avea experiente mistice ca n-am avut niciodata. Cuazi-coma zaharoasa de la un kil de ciocolata se pune ? rotflmao.gif

Chiar ai avut o comä zaharoasä?

Cum sa nu existe diavoli... Daca nu ar exista diavoli ar insemna ca nu exista nici Dumnezeu...

Demonii exista, si ne dau tarcoale de cand lumea. Unii ii numesc extraterestrii, altii draci/demoni/diavoli.

Pentru mine nu existä Dumnezeu in forma despre care in general se vorbeste.

Povesti din biblie nu le simt si nu pot spune despre lucruri care doar am citit despre ele cä sunt adevärate. Doar pentru cä am citit aceasta in biblie, sau pentru cä popa, o autoritate, zicea aceasta, nu m-a convins pe mine. Ceea ce väd si simt si experientele mele, aceastea le cred.

Ceea ce stiu sigur este cä existä o constiintä mai presus de a noasträ, aceasta am simtit-o si am fost in contact cu ea. Dar atâta timp cât eu nu o väd continu, si nu o simt continu, si nu o inteleg total, zic doar: Nu stiu ce este aceasta!

 

Ceea ce stiu sigur este cä existä o constiintä mai presus de a noasträ, aceasta am simtit-o si am fost in contact cu ea.

 

Totodatä, fiind in contact cu aceea constiintä, in acele momenten eu si ea eram UNA.

Editat de Saya.
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in ce fel constati tu prezenta unor entitati numite demoni, in lume?

 

Posedari, rapiri, disparitii, aparitii ozn, fenomene inexplicabile; spiritele rele: spiritele nephilimilor distrusi prin potop.

 

 

 

 

Pentru mine nu existä Dumnezeu in forma despre care in general se vorbeste.

Povesti din biblie nu le simt si nu pot spune despre lucruri care doar am citit despre ele cä sunt adevärate. Doar pentru cä am citit aceasta in biblie, sau pentru cä popa, o autoritate, zicea aceasta, nu m-a convins pe mine. Ceea ce väd si simt si experientele mele, aceastea le cred.

Ceea ce stiu sigur este cä existä o constiintä mai presus de a noasträ, aceasta am simtit-o si am fost in contact cu ea. Dar atâta timp cât eu nu o väd continu, si nu o simt continu, si nu o inteleg total, zic doar: Nu stiu ce este aceasta!

 

Si eu am primit niste semne clare, in plan fizic, in urma unor rugaciuni, in sensul in care m-am rugat si care nu se puteau petrece spontan. Insa, am mai spus, nu pot sa detaliez aici pe forum. Pentru mine a fost mai mult decat evident ca aceste indicii in directia pe care o asteptam veneau de la Dumnezeu.

Cat despre acele vindecari de care pomeneai in alt topic(din cate imi amintesc), si eu am reusit sa fac un astfel de "transfer de energie", dar prin rugaciune. Persoana care nu se simtea bine se revigora rapid, in schimb eu ma simteam rau o vreme. Dupa un timp, cel mult o zi, reveneam la starile initiale, asta daca persoana afectata nu depasea starea de rau intre timp.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×