Sari la conținut
Forum Roportal
Saya.

Ce rol pot avea experientele mistice in cunoasterea de sine.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ai vorbit tu personal cu Isus si ti-a zis cä procesul lui de cunoastere de sine este altfel decât procesul fiecärui alt muritor?

Despre ce vorbesti acum?

 

Spune-mi ce ai realizat tu prin propria ta experientä, si nu ce ai citit prin cärti. Indiferent dacä acele cärti le numesti new-age sau biblie. O carte nu are mai multä valoare decât cealaltä, sunt doar hârtii pline de litere prinse una de alta. Atâta tot.

Mda, ma asteptam .laugh.png Este in regula.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda, ma asteptam .laugh.png Este in regula.

Deci incepi cu un gând ostil, si astepti rezultatul potrivit?

 

Cum poti vorbii tu in numele lui Dumnezeu? Sau in numele lui Isus?

Sunt doar lucruri citite, ai dovezi, si experiente? ai simtit aceasta?

De ce nu spui nimic despre tine sau ceea ce ti-a atins tie solul, ci doar mä incadrezi pe mine in new-age si autoindumnezeire?

Editat de Saya.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

In momentul in care ai o constiintä purä nu m-ai este vorba de valori. Dar ca de la sine inteles orice gest, orice gând este valoros, dar färä a urmärii aceasta.

 

Este ca si cand ai spune ca daca ai castiga la loto 1 mil Euro nu ai mai fi nevoit sa muncesti. Cam asa vad eu problematica "esentei". Ca sa atingi perfectiunea este nevoie de multa educatie, nu se intampla pur si simplu. Dar te poti pregati spiritual sa fii un om mai armonios, este adevarat, fara sa insemne ca ai acumulat mai multe cunostinte si intelepciune, ci poate mai multa autostapanire. In viata este nevoie de valori calauzitoare, nu putem sa credem ca stim tot din nastere, ar fi periculos pentru tineri si nu numai. Ar fi o invitatie la anarhie si autosuficienta.

Editat de Athmy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Este ca si cand ai spune ca daca ai castiga la loto 1 mil Euro nu ai mai fi nevoit sa muncesti. Cam asa vad eu problematica "esentei". Ca sa atingi perfectiunea este nevoie de multa educatie, nu se intampla pur si simplu. Dar te poti pregati spiritual sa fii un om mai armonios, este adevarat, fara sa insemne ca ai acumulat mai multe cunostinte si intelepciune, ci poate mai multa autostapanire. In viata este nevoie de valori calauzitoare, nu putem sa credem ca stim tot din nastere, ar fi periculos pentru tineri si nu numai. Ar fi o invitatie la anarhie si autosuficienta.

Ceea ce am descoperit eu este cä singurul lucru care poate ajuta este de a mä elibera de toate ideile, prejudiciile, telurile inalte, sau ideile inalte, religie, obisnuinte, si m-ai ales idei despre ceea ce este bine sau räu. Abia atunci când sunt liberä de idei, iluzii.. abia atunci v-oi putea privii viata cu ochi liberi, atunci v-a fii spatiu pentru ceea ce este esential in existenta omeneascä. Altfel repet pur si simplu ceea ce am invätat din surse false sau jumätäti de adeväruri, si nu m-ai este nici un spatiu pentru ceea ce este adevärat.

Aceasta cere curaj, deoarece atât eu cât si cei care mä inconjoarä suntem plini de idei si päreri imprumutate din diferite surse.

Autostäpânirea este interesantä, educatia creeazä liniste in viatä. Dar acestea sunt doar un fel de strat superficial care creeazä putinä liniste, si deci creân o atmosferä linistitä in viatä, dupä accea poti incepe cu ceea ce este esential.

Ce este esential?

Tu vorbesti de pasi anteriori. Ai dreptate, o societate merge mai usurel atunci când este disciplinä si tot ceea ce scrii tu acolo.

Dar acum nu m-ai este vorba de primii pasi, nu suntem copii.

Hai sä consideräm cä privim putin mai departe de aceasta. Ce este esential in viata unui om care este decis de a se dezvolta pe un plan complet?

Cä doar nu suntem doar näscuti pentru a avea autocontrol si disciplinä si o educatie pläcutä?

dupä ce ai realizat acestea? Care este pasul urmätor, si dealfel singurul pas care are o importantä pentru sol?

Despre ce vorbesti tu sunt straturile superficiale. Da, ai dreptate, este foarte adevärat cä este important.

Dar ce esti tu? Esti doar o persoanä care se comportä civilizat, si care are constiintä de reguli si legi, si le respectä? Esti doar atât, un om cu autocontrol, si disciplinatä?

Ce poti spune despre solul täu? (nu m-ai stiu cuvântul potrivit, dar vorbesc despre esenta omului).

Editat de Saya.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca este de la sine inteles, ca fara aceste straturi superficiale, ca o educatie continua si o constiinta morala (care poate sa distinga binele de rau in situatii diverse din viata), noi n-am mai fi sa povestim. Este de la sine inteles ca fara aceste straturi de temelie, omul continua sa dea cu sageata si sa se adune in ginti si triburi. Fara cultura si civilizatie noi toti am avea soarta Babilonului sau unui Machu Pichu. Fara o constiinta individuala care sa modeleze caractere am fi un soi de zombi umblatori.

 

Esenta mea consta in devenire, consta in idealurile si credintele acumulate, care ma fac sa sper ca e loc de mai bine si sa nu renunt sa lupt pentru ele si pentru oamenii care le intrupeaza, inclusiv aceasta societate. A avea constiinta de sine e mare lucru, dar a detine constiinta sociala, deja este ca si cum vorbim de muntele Everest. Aceasta este esenta, sa ne straduim sa lasam ceva durabil in urma noastra. nu doar sa traim pentru momentul pieritor.

Editat de Athmy
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca este de la sine inteles, ca fara aceste straturi superficiale, ca o educatie continua si o constiinta morala (care poate sa distinga binele de rau in situatii diverse din viata), noi n-am mai fi sa povestim. Este de la sine inteles ca fara aceste straturi de temelie, omul continua sa dea cu sageata si sa se adune in ginti si triburi. Fara cultura si civilizatie noi toti am avea soarta Babilonului sau unui Machu Pichu. Fara o constiinta individuala care sa modeleze caractere am fi un soi de zombi umblatori.

 

Esenta mea consta in devenire, consta in idealurile si credintele acumulate, care ma fac sa sper ca e loc de mai bine si sa nu renunt sa lupt pentru ele si pentru oamenii care le intrupeaza, inclusiv aceasta societate. A avea constiinta de sine e mare lucru, dar a detine constiinta sociala, deja este ca si cum vorbim de muntele Everest. Aceasta este esenta, sa ne straduim sa lasam ceva durabil in urma noastra. nu doar sa traim pentru momentul pieritor.

Ok, inteleg. Sä fiu sincerä am o mare desconsidatie pentru constiinta socialä la nivelul la care se prezintä ea in acest moment. Zici cä dacä nu am fii avut educatie, civilizatie, culturä, am fii träit in triburi. Cred cä un trib este mult mai sincer si pur decât viata actualä. Oamenii mor de foame si sete in Afrika, vecinul täi sau al meu poate nu m-ai are serviciu, v-a devenii särac lipit in viitor. Iar in acelasi timp, sunt oameni care primesc milioane pentru o orä de efort. Ok, consideri aceasta mai bine decât a träi intr-un trib in care toti sunt goi, färä diferente?

Viata socialä, nivelul societätii in acest moment este de o tragedie de nedescris. Dacä tu esti mândrä si multumitä de cum merge lumea in acest moment, complimente. Nu am respect pentru educatie si culturä si disciplinä care doar subliniazä diferente intre oameni.

Dar totodatä, lumea in care träim este o oglindä a ceea ce suntem si noi acum. Din ceea ce vedem in jurul nostru putem inväta despre noi. Eu si tu suntem lumea Athym. Simplu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nick-ul meu e Athmy, nu Athym smile.png

 

Un trib in care toti sunt goi fara diferente nu mai este un ideal pentru nimeni, in ziua de azi. Poate doar pentru visatori care nu au trait intr-un astfel de trib, sa se confrunte cu greutati si cu incercari nespus de grele, pentru ca pana si acolo exista ierarhii si lupte pentru supravietuire, suprematie si femei. Un trib cu membri goi nu este un loc idilic in care auzi ciripituri de pasarele pe ramuri si astepti sa vina seara bucolica, pentru ca sa tragi din pipa. Eu nu cred ca isi doreste nimeni un trib, decat daca nu stiu ce inseamna. Inseamna sa asculti de cei mai batrani, mai puternici , mai fiorosi, care apara tribul de alte triburi si de vietati salbatice. Inseamna sa te supui daca esti slab si nu te duce capul sau nu te tin nervii. Nu stiu ce idei ai tu despre triburi, dar cu siguranta vecinul care nu are serviciu se zbate pentru unul decent, nu prentru un trai in trib. Iar imperfectiunile lumii in care traim nu fac traiul de acum 5000 de ani un deziderat, ci o abdicare.

 

Prin constiinta sociala inteleg oameni ca Nelson Mandela, Abraham Lincoln, Mihai Viteazu, Maica Tereza. Nu toti conducatorii intra aici, dar in mod sigur ei nu au visat la un trib iar de actiunile lor beneficiem si noi, inclusiv tu si eu, pentru ca sa traim intr-o lume mai buna, nu trib. Sunt oameni care au schimbat lumea, in sensul progresului pentru semeni.

Editat de Athmy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a progresa pe calea spre realizarea de sine si libertatea absoluta nu e nevoie a subscrie in mod deliberat unui sistem atificial de valori, creat de altii sau de societate.Insa e nevoie a-l repsecta pe cel existent si a fi in armonie cu acel sistem.

Pentru ca prin respect si armonie depasim aparenta restrictiva a acelui sistem.

 

 

Cand aprofundam si incepem sa intelegem propria noastra conditie , intregul spectru de trairi si fenomene incepem sa intelegem deasemenea umanitatea celorlalti si faptul ca ei nu sunt diferiti de noi in nici un fel.Aceasta intelegere profunda a umanitatii din noi si ceillalti produce raspunsul perfect la circumstantele in care ne aflam.

 

Foarte multi nu inteleg sensul realizarii de sine.La ce bun spun ei ?

Neintelegand ca descoperirea libertatii de dincolo de minte produce o schimbare radicala a viziunii asupra lumii cu fenomenele ei.Ea se extinde in mediul imediat inconjurator si are efect imediat asupra celorlalti.Insa asemenea tip de realizare este foarte rar in ziua de azi.Atat de rar incat ne creaza senzatia ca acest tip de discurs vorbeste depre lucruri inexistente.

 

Este aberant sa crezi ca un individ care descopera si realizeaza natura primordiala fara limite va continua sa se relationeze la lume prin prisma obiceiurilor , impulsurilor inconstiente, lipsei de control, emotiilor, trairilor crude .

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Este aberant sa crezi ca un individ care descopera si realizeaza natura primordiala fara limite va continua sa se relationeze la lume prin prisma obiceiurilor , impulsurilor inconstiente, lipsei de control, emotiilor, trairilor crude .

Frumos spus.

nick-ul meu e Athmy, nu Athym smile.png

 

 

Athmybye.gif

 

 

Un trib in care toti sunt goi fara diferente nu mai este un ideal pentru nimeni, in ziua de azi. Poate doar pentru visatori care nu au trait intr-un astfel de trib, sa se confrunte cu greutati si cu incercari nespus de grele, pentru ca pana si acolo exista ierarhii si lupte pentru supravietuire, suprematie si femei. Un trib cu membri goi nu este un loc idilic in care auzi ciripituri de pasarele pe ramuri si astepti sa vina seara bucolica, pentru ca sa tragi din pipa. Eu nu cred ca isi doreste nimeni un trib, decat daca nu stiu ce inseamna. Inseamna sa asculti de cei mai batrani, mai puternici , mai fiorosi, care apara tribul de alte triburi si de vietati salbatice. Inseamna sa te supui daca esti slab si nu te duce capul sau nu te tin nervii. Nu stiu ce idei ai tu despre triburi, dar cu siguranta vecinul care nu are serviciu se zbate pentru unul decent, nu prentru un trai in trib. Iar imperfectiunile lumii in care traim nu fac traiul de acum 5000 de ani un deziderat, ci o abdicare.

 

Prin constiinta sociala inteleg oameni ca Nelson Mandela, Abraham Lincoln, Mihai Viteazu, Maica Tereza. Nu toti conducatorii intra aici, dar in mod sigur ei nu au visat la un trib iar de actiunile lor beneficiem si noi, inclusiv tu si eu, pentru ca sa traim intr-o lume mai buna, nu trib. Sunt oameni care au schimbat lumea, in sensul progresului pentru semeni.

Vorbim de lucruri inutile, si comparäm inutil ceea ce comparäm.

Nu e vorba de ceea ce ne inconjoarä de fapt, dar de drumul nostru in lumea in care träim acum.

Editat de Saya.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a progresa pe calea spre realizarea de sine si libertatea absoluta nu e nevoie a subscrie in mod deliberat unui sistem atificial de valori, creat de altii sau de societate.Insa e nevoie a-l repsecta pe cel existent si a fi in armonie cu acel sistem.

Pentru ca prin respect si armonie depasim aparenta restrictiva a acelui sistem.

 

 

Cand aprofundam si incepem sa intelegem propria noastra conditie , intregul spectru de trairi si fenomene incepem sa intelegem deasemenea umanitatea celorlalti si faptul ca ei nu sunt diferiti de noi in nici un fel.Aceasta intelegere profunda a umanitatii din noi si ceillalti produce raspunsul perfect la circumstantele in care ne aflam.

 

Foarte multi nu inteleg sensul realizarii de sine.La ce bun spun ei ?

Neintelegand ca descoperirea libertatii de dincolo de minte produce o schimbare radicala a viziunii asupra lumii cu fenomenele ei.Ea se extinde in mediul imediat inconjurator si are efect imediat asupra celorlalti.Insa asemenea tip de realizare este foarte rar in ziua de azi.Atat de rar incat ne creaza senzatia ca acest tip de discurs vorbeste depre lucruri inexistente.

 

Este aberant sa crezi ca un individ care descopera si realizeaza natura primordiala fara limite va continua sa se relationeze la lume prin prisma obiceiurilor , impulsurilor inconstiente, lipsei de control, emotiilor, trairilor crude .

 

Este aceasta "natura primordiala" creata sau exista dintotdeauna ? ( sa inteleg ca umanitatea sau "eul" are aceasta natura primordiala ?). ( este carnea si singele de " natura primordiala" ; presupun ca nu, si atunci de unde vine ?)

 

Consider ca un dialog bazat mai mult pe intrebari, este mai util pentru clarificari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×