Sari la conținut
Forum Roportal
Inteleptul Sorinica

Acidul Malic un chimical binefacator

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sa amintim ca:

1. Otetul are o concentratie de substanta activa , acid acetic, sub jumatatea concentratiei de alcool din vin.

2. Vinul care se foloseste la fermentatia acetica pentru obtinerea otetului este vin depreciat si/sau de calitate inferioara.

3. Prin fermentatie , trecand de la alcool etilic la acid acetic substanta activa creste cu peste 15%.

Deci preturile materiilor prime sunt reduse

Ai dreptate insa in ceea ce priveste faptul ca otetul se poate obtine si din acid acetic tehnic prin diluare cu apa. In tarile UE acest lucru este interzis prin lege ; sa inteleg ca legislatia Israelului admite asemenea falsuri?

Falsuri eu observ numai aci,unde discuta persoane care se dau mestere dar habar nu au de materia discutata. In Israel tocmai se implinesc toate cele cerute in tarile mai inaintate si pe fiecare produs apare cine la fabricat si unde,care este valoarea calorica ka 100 grame , ce contine si din ce este compus cum si data ultima de uz a produsului. Legea in Israel cere ca fiecare aliment sa aiba permisul Ministerului de sanatate de a fii vandut.

O lunga lista de materii sunt oprite a apare in componentele alimentului ca de exemplu iunele culori chimice ,unele materii prezervative sau chimicale oprite adougate la aliment .

 

La situatia acidului malic nu exista nici o restrictie si este vast intrebintat si in Romania la bauturi usoare si ca ,condiment .

 

Inteleg ca infine ai inteles ca ai calcat in gropi si acuma te straduiesti sa deviezi discutia. Dom`le Vemans. Aci la sanatate incercam sa ajutam la sanatatea romanilor. Aci nu discutam religia Judaica ,nu despre evrei sau israelieni. In onoarea acelor cetateni si cetatene care intra la sanatate ca sa gaseasca sau remediu la boala sau cum sa traiasca mai sanatos, te rog sa incetezi a incerca a face aci circul care il faci nu o data cand intalnesti un evreu.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu draga. Cum cica otetul obisnuit este de fapt acid acetic 5% si 95%l apa chioara cum o cheama romanii, Otetul cica facut din cidrul de mere este de fapt 3-5% acid Malic si restul apa curata. Poti sa ma crezi. Stiu ce scriu.

 

Funny, pe sticla mea de otet pur si organic din cidru de mere scrie 5% acid acetic si restul apa. Deci unde e acidul ala malic ? Din cate am citit eu, acidul malic si cel acetic nu sunt unul si acelasi lucru. Chiar si diagrama compozitiei chimice arata altfel.

 

Acid Acetic

121px-Acetic-acid-2D-skeletal.svg.png

 

Acid Malic

180px-Malic_acid2.png

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vinaigre, cidre Calories, composition nutritionnelle, valeurs nutritives, profil nutritionnel, informations et allégations nutritionnelles complètes et détaillées...

 

ticker.gifSource : Fichier Canadien sur les Eléments Nutritifs - 2010

 

http://www.i-dietetique.com/composition-nutritionnelle/vinaigre-cidre/13.html


 

La situatia acidului malic nu exista nici o restrictie si este vast intrebintat si in Romania la bauturi usoare si ca ,condiment .

 

 

Conform Ordinului comun al Ministerului Sănătăţii şi Ministerului Agriculturii, Alimentaţiei şi Pădurilor nr. 438/295/2002, E 296: Acid Malic este un aditiv interzis

Editat de VEMANS
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un evreu merge la macelarie:

- Doresc sa cumpar 1 kg din pestele acela!

- Dar acela nu e peste, e carne de porc.

- Eu nu te-am intrebat cum se numeste pestele acela!

 

laugh.png

 

 

Acidul malic este acid malic si acidul maleic este acid maleic cum un magar este magar sio vaca este o vaca. Nu se poate zice ca magarul contine in compozitia lui o vaca.

 

E foarte misto cum dumneata combati cu zoologia o informatie pe care a scris-o VEMANS exact din sursa indicata de DUMNEATA laugh.png :

 

Acidul malic industrial se obtine prin mai multe procedee, printre care si cel de aditie de apa de la acizii fumaric si maleic, prin tratarea cu hidroxid de sodiu la 100 grade C a acestor doi acizi sau prin fierberea lor cu apa tot la 100 grade Celsius.
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Funny, pe sticla mea de otet pur si organic din cidru de mere scrie 5% acid acetic si restul apa. Deci unde e acidul ala malic ? Din cate am citit eu, acidul malic si cel acetic nu sunt unul si acelasi lucru. Chiar si diagrama compozitiei chimice arata altfel.

 

Acid Acetic

121px-Acetic-acid-2D-skeletal.svg.png

 

Acid Malic

180px-Malic_acid2.png

Nimeni nu a pretins ca acidul acetic si acidul malic sunt aceleas. Unde ai citit tu asta?

Daca pe sticla ta de otet scrie ca este otet din cidru de mere si coontine 5% acid acetic,ai afacere cu excroci care au pretins ca otetul tau este facut dib cidru. Otetul tau este facut din acid acetic care se fabrica chimic din chimicale si are aceias compozitie ca otetul facut din vin .

Vinaigre, cidre Calories, composition nutritionnelle, valeurs nutritives, profil nutritionnel, informations et allégations nutritionnelles complètes et détaillées...

 

ticker.gifSource : Fichier Canadien sur les Eléments Nutritifs - 2010

 

http://www.i-dietetique.com/composition-nutritionnelle/vinaigre-cidre/13.html

Conform Ordinului comun al Ministerului Sănătăţii şi Ministerului Agriculturii, Alimentaţiei şi Pădurilor nr. 438/295/2002, E 296: Acid Malic este un aditiv interzis

 

 

Problema nu este la acidul malic ci la ignoranta unor romani care au interzis uzul lui. De fapt tot ce am gasit despre acest interzis se refera numai la fabricarea unei bere rosii la Sibiu. Nu-i groaznic. Daca aceasta interzicere este reala in Romania ,asta nu este reala la UE. Romania isi poate permite legi speciale ca astea?

Pe de altele, uite ce este scris la Wiki :

 

Utilizarea acidului malic[modificare]

Acidul malic are mai multe întrebuințări [3]:

a) este un acidulant care se adaugă produselor alimentare și băuturilor cu scopul de a:

• scădea pH-ul

• oferi un gust acrișor

Potrivit Comisiei Codex alimentarius (creată în 1963 de FAO și WHO pentru a elabora un set de recomandări, ghiduri și standarde pentru armonizarea legislației și facilitarea comerțului internațional), acidul malic este în lista aditivilor permiși pentru fabricarea: dulciurilor, berii cu arome, brânzeturilor, băuturii răcoritoare carbogazoase, sucurilor de fructe, vinurilor etc [4]. România este membru al Comisiei Codex alimentarius din 1969, iar UE a devenit membră în 2003.

b) este utilizat în produse cosmetice pentru ajustarea pH-ului și în peelingul facial[5]

c) în producerea medicamentelor, întrucât studii clinice au indicat că acidul malic

• reduce sechelele ischemice

• reduce tensiunea arterială

• reduce durerilor cauzate de fibromialgie

d) este folosit în tratamentele dentare pentru curățarea și pregătirea dinților pentru plombare [6]

Siguranța utilizării acidului malic[modificare]

Potrivit studiilor publicate de FAO (Food and Agriculture Organisation) și OMS (Organizația Mondială a Sănătății) „alimentele cu conținut de acid malic au fost consumate de om de secole fără efecte adverse”. Cu toate acestea există elemente ale acidului malic, precum acidul maleic, al căror conținut trebuie controlat cu strictețe. De aceea, atât OMS cât și reglementările UE sunt stricte în ceea ce privește standardele de calitate ale acidului malic.

 

Uite popa nu-i popa !

 

Editat de Sfanta Paraschiva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Preliminary studies indicate that malic acid may reduce injury from ischemic reperfusion injury and reduce blood pressure. However, there is insufficient available evidence in humans to support the use of malic acid for any medical indication.

http://www.healthline.com/natstandardcontent/malic-acid

Mai am doar cateva remarci de facut:

1.Acidul malic natural este levogir in timp ce prin sinteza se obtine un amestec(racemic) levogir+ dextrogr.Intregul metabolism intemediar este specializat pentru metabolizarea substantelor levogire. In cursul prelucrarilor termice si chimice, asociate tehnicilor gastronomice, o parte din substante isi modifica izomeria, devenind dextrogire si greu utilizabile ca atare in metabolismul intermediar.

“Natura ne arata ca tot ce inseamna viata este levogir, iar dextrogir sunt numai structurile amorfe, fara viata”

2. Indiferent ca provine din vin sau din cidru ceea ce da gustul acru otetului este acidul acetic . Nu exista otet pe baza de acid malic. Posibil ca otetul din cidru sa contina urme de acid malic mai ales daca nu este filtrat/purificat prea avansat.

Cu asta mi-am spus punctul de vedere. Din partea mea subiectul este inchis.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Daca pe sticla ta de otet scrie ca este otet din cidru de mere si coontine 5% acid acetic,ai afacere cu excroci care au pretins ca otetul tau este facut dib cidru. Otetul tau este facut din acid acetic care se fabrica chimic din chimicale si are aceias compozitie ca otetul facut din vin .

 

 

Daca taceai filosof ramaneai. Absolut toate oteturile au ca ingredient principal acidul acetic. doh.gif

 

Apple cider vinegar, otherwise known as cider vinegar or ACV, is a type of vinegar made from cider or apple must and has a pale to medium amber color. Unpasteurized or organic ACV contains mother of vinegar, which has a cobweb-like appearance and can make the vinegar look slightly congealed.

Bacteria and Yeast are added to the liquid to start the alcoholic fermentation process, and the sugars are turned into alcohol. In a second fermentation process, the alcohol is converted into vinegar by acetic acid-forming bacteria (acetobacter). Acetic acid and malic acid give vinegar its sour taste.

Mother of vinegar[1] - also called Mycoderma aceti- is a substance composed of a form of cellulose and acetic acid bacteria that develops on fermenting alcoholic liquids, which turns alcohol into acetic acid with the help of oxygen from the air. It is added to wine, cider, or other alcoholic liquids to produce vinegar.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca taceai filosof ramaneai. Absolut toate oteturile au ca ingredient principal acidul acetic. doh.gif

 

Apple cider vinegar, otherwise known as cider vinegar or ACV, is a type of vinegar made from cider or apple must and has a pale to medium amber color. Unpasteurized or organic ACV contains mother of vinegar, which has a cobweb-like appearance and can make the vinegar look slightly congealed.

Bacteria and Yeast are added to the liquid to start the alcoholic fermentation process, and the sugars are turned into alcohol. In a second fermentation process, the alcohol is converted into vinegar by acetic acid-forming bacteria (acetobacter). Acetic acid and malic acid give vinegar its sour taste.

Mother of vinegar[1] - also called Mycoderma aceti- is a substance composed of a form of cellulose and acetic acid bacteria that develops on fermenting alcoholic liquids, which turns alcohol into acetic acid with the help of oxygen from the air. It is added to wine, cider, or other alcoholic liquids to produce vinegar.

Nu,zau, tu numai bati capul aci. Acidul malic este un chimical care contine numai acid malic. Acidul malic se poate fabrica din prelucrarea merelor,ceace este foarte scump sau prin sinteza chimica. Acidul malic nu are nici o legatura cu alti acizi. Acidul acetic se poate fabrica din prelucrarea vinului sau, supriza, prin sinteza chimica carte este mult mai ieftina. Industria textila,in special colorarea firelor sau stofelor cer foarte mult acid acetic care are propietatea de a "fixa" culorile.

 

Oamenii fac uz azi in special de otet facut din 5% acid acetic si 95% apa. Otetul facut din vin este mult mai scump si diferenta este ca el contine si alte materii de gust si aroma.

 

Oamenii la care le place otet facut din cidru de mere,si ei,la fel cumpara un otet care contine cateva procente de acid malic ,materii de gust si aroma cum si culoare comestibila.

 

Cu asta si eu am terminat discutia ca nu am cu cine discuta, sa fie invatat si civilizat .( Daca taceai filosof ramaneai. Absolut toate oteturile au ca ingredient principal acidul acetic. doh.gif) Naeema dixit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Cu asta si eu am terminat discutia ca nu am cu cine discuta, sa fie invatat si civilizat .( Daca taceai filosof ramaneai. Absolut toate oteturile au ca ingredient principal acidul acetic. doh.gif) Naeema dixit

Naeema are dreptate !

What Is Apple Cider Vinegar?

Vinegar is a product of fermentation. This is a process in which sugars in a food are broken down by bacteria and yeast. In the first stage of fermentation, the sugars are turned into alcohol. Then, if the alcohol ferments further, you get vinegar. The word comes from the French, meaning "sour wine." While vinegar can be made from all sorts of things -- like many fruits, vegetables, and grains -- apple cider vinegar comes from pulverized apples.

The main ingredient of apple cider vinegar, or any vinegar, is acetic acid. However, vinegars also have other acids, vitamins, mineral salts, and amino acids.

http://www.webmd.com/diet/apple-cider-vinegar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am sperat un moment sa te tii de cuvant ca ai nterminat sa scrii la acest subiect.

 

Cidrul de mere nu este vin de struguri. Din cidru de mere nu te poti imbata ci numai daca i-a fost adougat alcol.

 

Acidul acetic este ca si acidul malic, acizi dar nu au nimic in comun decat ca apartin la familia acizilor ca acidul sulfuric,cloric ,azotic si altii.

Mai deschideti o carte de chimie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×