Sari la conținut
Forum Roportal
Apocalipse

Game of thrones/Urzeala tronurilor

Postări Recomandate

:rot:

 

funny-George-Martin-Game-Thrones.jpg


Uhm. .. întrebare. ..
De ce au tradus titlul ca și "urzeala"? Sau numai mie îmi suna aiurea?

 

URZE'ALĂ s. v. alcătuirecomplot, conjuraţie, conspiraţie, intrigă, masinaţie, uneltire.

 

Mi se pare o traducere chiar foarte potrivita. Sensul pe care il reda cuvantul romanesc este mult complex si mai mai fidel la ce se intampla in serial, decat cel al cuvantului englezesc game.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine mereu URZEALA ma duce cu gandul la tesatura, nu la complot.

Am I the only one?


URZE'ALĂ, urzeli, s.f. 1. Ansamblul firelor textile paralele montate în războiul de ţesut, printre care se petrece firul debătătură pentru a se obţine ţesătura

 

Sensul de complot este secundar, figurativ, pe cand cel de tesatura e cel primar.

Editat de choronzon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:rot:

 

funny-George-Martin-Game-Thrones.jpg

 

 

URZE'ALĂ s. v. alcătuirecomplot, conjuraţie, conspiraţie, intrigă, masinaţie, uneltire.

 

Mi se pare o traducere chiar foarte potrivita. Sensul pe care il reda cuvantul romanesc este mult complex si mai mai fidel la ce se intampla in serial, decat cel al cuvantului englezesc game.

Mama lui de scriitor... trebuia sa pună titlu' romanesc. :D

termenul folosit este corect dar îmi sună forțat. Atât.

 

Choronzon, nu, nu ești singurul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vazut si episodul 9 in seara asta. 

 

Oook, s-au dus dreac rau de tot de la carti in sezonul asta.

Dar imi place, de acum totul este imprevizibil, nici nu ma mai gandesc la carti.

 

Cica materialul din care au facut sezonul asta nu e doar dupa ultima carte ci si o combinatie intre chestii neprezentate inca pana acum din volumele 3 si 4.

De acum incolo nici nu mai este nimic de citit, pentru ca volumul 6 este inca in scriere.

 

Informatii pentru cei interesati (ce se spune pe Wiki):

 

- volumul 6 este intitulat The Winds of Winter si va concluziona evenimentele care se petrec la sfarsitul volumului 5 si al sezonului 5 al serialului. Restul capitolelor vor continua cu evenimente noi prin puncte de vedere ale divese personaje majore.

Sansa Stark

Arya Stark

Arianne Martell

Aeron Greyjoy

Theon Greyjoy

Victarion Greyjoy

Tyrion Lanister

Bariston Selmy

Se estimeaza ca volumul 6 va fi terminat in iarna acestui an si publicat inaintea debutului sezonului 6 in 2016. Pentru volumul 6, autorul mentioneaza ca nu intentioneaza sa separe personajele dpdv geografic, ca in volumele anterioare.

 

- volumul 7 va fi intitulat A Dream of Spring si autorul mentine deocamdata ca acesta va fi ultima carte din serie. Declara "sunt hotarat ca acesta sa fie ultimul volum pana in momentul cand nu voi mai fi hotarat. Posibilitatea unui al-8-lea volum pare sa existe chiar daca este improbabila.

- exista preocupari ca autorul nu va putea tine pasul cu serialul din moment ce el dedica in medie cam 3 ani pentru terminarea unui volum. Daca volumul 6 va fi publicat in curand sau candva prin 2016, in 2017 nu va exista inca volumul 7 pentru continuarea serialului cu sezonul 7. 

- in caz de deces, autorul a comunicat producatorilor serialului multe puncte majore de intriga si scenariu, pentru ca acestia sa aiba posibilitatea de acontinua si incheia serialul si fara el. Aceste dezvaluiri includ concluzionari de povestire si evenimente pentru fieare dintre personajele majore.

- o pauza de 2 ani intre ultimele doua sezoane ( 6 si 7) nici nu se pune in discutie, ca atare sunt considerate si devieri totale de la carti dar autorul nu va permite nici un altui autor sa continue si concluzioneze seria.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Personal imi place la nebunie acest serial.Am si avut deosebita placere si noroc sa lucrez putin la primul sezon la concept art pt anume scene si personaje.Enorm de f multi artisti au fost si sunt implicati in storyboards,concept art si production boards.

Nu ma deranjeaza deloc ca sunt schimbate romanele.Este un obicei vechi ce se procedeaza si la filme de lung metraj.La un serial in special producatorii si autorul fac schimbarile si pe parcursul sezoanelor pot schmba enorm de mult si asta pt a face serialul mai interesant si de calitate si neaparat sa aduca castiguri.Este f normal sa vrei sa vinzi un produs.Si daca atat autorul cat si producatorii sunt de acord de ce nu?Important e sa placa publicului.Si place!

 

Uite de ex cateva din schitele de concept art la anume scene din primele episoade la sezonul 1:

 

 

 


Inca ceva: eu ca artist de ex am gandit si vazut si interpretat in felul meu imaginativ anumite caractere/eroi ale romanelor si serialului si desigur ca producatorii si autorul au schimbat substantial totul si au devenit total alte persoane la care au convenit in unanimitate si pe baza alegerii actorilor!

Dar pt ei este ff important sa aiba o viziune asupra lor si de aceea e nevoie de artisti in acest business.Doar in USA si UK se folosesc artisti de storyboards si concept artists.Mai putin in Franta.Cel care insa acolo foloseste frecvent este Luc Besson cu care am avut onoarea sa lucrez tot concept art la filmul Banlieue 13 prin compania lui Eurocorp.

post-324011-0-57728400-1433865822_thumb.jpg

post-324011-0-65841300-1433865838_thumb.jpg

post-324011-0-92190100-1433865853_thumb.jpg

post-324011-0-01158500-1433865872_thumb.jpg

post-324011-0-50381900-1433865889_thumb.jpg

post-324011-0-92339300-1433865913_thumb.jpg

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare are dreptul sa-i placa ce vrea,ce considera ca ii este placut dupa parerea lui/ei.Nu este insa de aplaudat intentia de a-ti impune opinia si parererile tale personale altora.Poate sa nu-ti placa ceva dar incearca sa demonstrezi constructiv de ce nu-ti place acel ceva si de ce ai o parere negativa.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

deci sa inteleg ca serialu face acu spoiler la carti ?

nu m-am apucat de ultimul sezon astept sa se termine sa-l vad tot odata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×