Sari la conținut
Forum Roportal
Apocalipse

Game of thrones/Urzeala tronurilor

Postări Recomandate

Ok, explica-mi ce intelegi tu cand spui "legatura". Ca poate de aici pleaca toata discutia noastra contradictorie. Poate nu pricep eu ce vrei tu sa spui cand zici "legatura".

La istorie te referi ? Pai nu are. Asta stiu si eu si nu am sustinut ca ar avea.

Eu ma refer la vizual, inspiratie de look and feel, in ceea ce priveste Dorne. Tu te referi la evenimente. Deci e clar ca discutam impreuna si ne intelegem separat.

 

Alte chestii din serie au intradevar inspiratie si din evenimente. Repet, inspiratie nu bazare.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aa dacă te referi la ce poarta in serial, arhitectura and so on, se poate confunda, dar când scrie despre ele nu mai au asa mare legătură.

I mean sure, cand te uiti si vezi wildlings si north, te gandesti vikingi.

Când te uiti la Westeros te gândești England.

Lista poate continua.

Dar știi de ce asa? Pentru ca vrem sa gasim corespondent pentru fantasy în realitate.

De aia ar vrea mulți la Hogwarts sau sa calareasca până in Mordor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aa dacă te referi la ce poarta in serial, arhitectura and so on, se poate confunda, dar când scrie despre ele nu mai au asa mare legătură.

I mean sure, cand te uiti si vezi wildlings si north, te gandesti vikingi.

Când te uiti la Westeros te gândești England.

Lista poate continua.

Dar știi de ce asa? Pentru ca vrem sa gasim corespondent pentru fantasy în realitate.

 

 

Praised be R'hllor, in sfarsit ai inteles la ce ma refeream eu in mare parte tot timpul asta cand am zis multa inspiratie din istorie, cea medievala in special. Pe langa ceva evenimente, perioade si personaje reale care au inspirat unele chestii din serie, in general dpdv vizual, al intrigilor de politica, economie, razboi,etc seria iti da un sentiment ca urmaresti a historical period drama, cu diferenta evidenta ca ceea ce urmaresti e doar fantezie. De aia am zis ca-mi place. Unul dintre motive a fost asta, pe langa faptul ca e interesanta si bine scrisa.

 

Daca era ceva de pura fantezie in absolut toate aspectele dpdv al sentimentului general, poate nu-mi placea asa mult, tocmai din motivul ca nu gaseam corespondente in realitate.

Acum intelegi ce m-a atras la seria asta ? I'm not a fantasy fan in general.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 daca citeai cartile fara sa fi vazut vreo secventa din serial ai fi avut aceeai impresie ?

lookul era acelasi in imaginatia ta ?

Editat de -olivia-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai cine a zis ca nu am citit cartile ? Cartile le-am citit primele. Doar pe ultima nu am citit-o. 

Stiam tot deja inainte sa debuteze sezonul 2 al serialului. 

 

Eu am citit enorm de mult la viata mea si am o capacitate extraordinara de a vizualiza. Da, cand am inceput sa urmaresc serialul la tv, aproape tot din ceea ce mi-am imaginat am vazut pe ecran. Si chiar unele chestii m-au dezamagit in serial, pentru ca nuvelele sunt mult mai bogate in material de vizualizare.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 daca citeai cartile fara sa fi vazut vreo secventa din serial ai fi avut aceeai impresie ?

lookul era acelasi in imaginatia ta ?

Am scris deja,legat de experienta mea proprie de peste 20 ani in arta ca profesionist,mai ales ca lucrez in entertainment industry,TV commercials and feature films etc.Cartea nu are nici o legatura cu ecranizarea in final deoarece este menita sa fie schimbata.Mai ales in TV sau film.Martin de ex si-a imaginat eroii lui in felul lui.Apoi artistul care a interpretat acesti eroi i-a creat potrivit imaginatiei lui ca artist!Si astfel se creeaza conceptul de arta,ca de aceea i se si spune asa,pt a dezvalui autorului dar si studioului si producatorilor+regizor+scenaristi o anume IMAGINE a eroului respectiv.DAR in plus intervine si alegerea actorului!De regula NU are nici o legatura cu ce a creat artistul.Dar important e ca toti sa aiba o IDEE si de la ea se dezvolta pana la finalizare,caracterul si costumatia lui etc.Se convine in final la o unica imagine.E o intreaga productie implicata in realizarea unui serial TV sau film pana se ajunge la a filma o scena de ex.!

Romanele sunt independenta de orice ecranizare oricat de reusita ar fi in final dar niciodata nu va fi intocmai si mereu cum vezi tu in imaginatia ta romanul,n-o sa fie asa cum va fi pe micul ecran.Dar tocmai asta e frumusetea,pt ca viata daca nu ar fi hranita cu imaginatie de milenii,ar fi disparut demult.

 

Daca eu de ex l-am vazut altfel pe Petyr Baelish el a devenit total altul in final si asta NU o sa insemne ca eu am sa fac scandal ca de ce nu au gasit un actor sa fie identic cu portretizarea mea!Ar fi ridicol si fara sens.Totul e arta si ea trebuie interpretata si imaginata si desigur creata.Daca dai o tema unei clase de copii sa deseneze despre ceva anume,fiecare va crea ceva diferit dar asta nu inseamna ca ai sa-i critici si le dai note proaste pt ca nu s-ar potrivi creatia lor cu imaginea ta proprie.Ori ca de ce fiecare vede in altfel tema.

 

GOT este un serial bazat pe cartile fantastice ale lui Martin.PunctNu trebuie sa cauti gaselnite ca de ce e asa si nu altfel si ca nu are legatura cu istoria etc etc.E clar ca e o fantezie altfel ce ar cauta dragonii zburand pe cer?Important e sa iti placa ce vezi si sa go along with the story.It's a funny ride :) Asta e important.Vrei sa te destinzi si sa iesi 1 ora din banalitatea zilei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Binenteles ca e fantasy. Mai ales d-aia erotica. N-am mai vazut asemenea exploatare a franelor sexuale de mult. Dar e un serial caruia nu-i e rusine de nimic, nu se da inapoi de la nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am mai vazut asemenea exploatare a franelor sexuale de mult. Dar e un serial caruia nu-i e rusine de nimic, nu se da inapoi de la nimic.

 

Inseamna ca n-ai vazut Spartacus. :rot:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×