Sari la conținut
Forum Roportal
Apocalipse

Game of thrones/Urzeala tronurilor

Postări Recomandate

Aha, deci problema discutiei e de fapt ca am spus "foarte multe" nu ca as fi afirmat cumva ca seria e bazata pe realitate, ceea ce ati presupus voi ca as fi spus si ati sarit sa-mi explicati ca nu e asa. Mda, mda, acum vad lumina firului despicat in patru. 


Când spui foarte multa inspiratie, da, ești singura, că de acolo vine confuzia.

 

 

Si totusi, nici chiar "foarte multa inpiratie" nu inseamna bazat. Oricum o dai nu inseamna asta. Deci tin sa cred ca sunt singura care stie sa faca diferenta intre termenul inspirat si bazat.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mno fain, acum ca am stabilit asta, ce alte chestii nu-s reale din G of T ? 

N-as vrea sa traiesc cu gresita impresie ca seria e una istorica. Have mercy on me. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Păi ti-ar fi mai ușor dacă nu ai căuta asemănări unde nu-s.

Așa pățesc ăia de strigă miracol când e o pată care seamănă cu gizas pe perete, vin babele si o pupă, fac mătănii... apoi bețivul care de fapt se pisase pe zid, beat fiind, poate ori sa râdă ori să creadă că Sfântul duh a "curs" prin el...but it was actually pee.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu le caut, le vad evident. Le-am vazut pe unele cu mult inainte sa le confirme autorul. 

Spre exemplu asemanarile dintre regatul Dorn si maurii care au invadat Spania, arabi, berberi.Trebuie sa fii orb sa nu vezi inspiratia aia si faptul ca soldatii sunt imbracati ca beduinii/islamic warriors. :doh: Ori orb ori sa nu ai habar de perioada aia din istorie. Vorbesc in general.

Asemanarile cu War of Roses din istoria Britanica.

 

Dar de la a vedea inspiratii pana la a crede ca ce vad e bazat pe realitate, nu ca e cale lunga....nu e nici o cale...cale pe care mi-ai atribuit-o din oficiu tu si Olivia. E iritant sa ai postarile rastalmacite.

 

Citeste cu atentie citatul asta:

 

Martin felt historical fiction, particularly when set during the Middle Ages, had an excitement, grittiness and a realness to it that was absent in fantasy with a similar backdrop. Thus, he wanted to combine the realism of historical fiction with the magic appeal of the best fantasies. "

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai citit cu atenție? Historical FICTION with fantasy.

Dorne nu are nicio legătură si nici asemanare cu maurii. Dorne a fost cucerit de doua ori, au fost vasali, nu au cucerit pe nimeni, au făcut doar o alianță.

Până nici numele nu au corespondent cu ce insemnau maurii si cu ce au realizat in Spania.

Tu nu ai citit cărțile, nu aveai cum sa spui chestiile astea daca le citeai.

Ai văzut în ultimele doua episoade grădini si bolte, stil arhitectural si te-ai gandit Alhambra.

Citește istoria regatului Dorne, să îmi spui daca mai vezi vreo asemanare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te contrazice autorul...

 

"Author George R.R. Martin has stated that Westeros is loosely inspired by Britain...The Dornish accent used in the TV series is based on a Hispanic accent, because Dorne is heavily inspired by medieval Spain...In the case of Dorne, yes, Wales was definitely an influence, for all the reasons you cite. But there's also some distinctly unWelsh elements down there. South of the wall of mountains you have a hot, dry country more like Spain or Palestine than the cool green valleys of Wales, with most of the settlements along the seacoast and in few great river basins. And you also have the flavor given the culture by the great Rhoynar influx led by Nymeria. I suppose the closest real life equivilent to that would be the Moorish influence in parts of Spain. So you could say Dorne is Wales mixed with Spain and Palestine..."

 

Tu zici ca nu are nici o asemanare, el zice a fost inspirat la greu din Spania maura. Iarta-ma daca sunt de acord cu el si cu ce vad. :pardon:

Tu despici firul in patru cu "istorie" din nuvela si ca nu are legatura cu istoria reala (no shit Sherlock) iar eu vorbesc de inspiratie generala.

E evident ca istoria Dorne din nuvela nu a fost BAZATA !!!! pe istoria reala a Spaniei maure. Asta vrei tu sa-mi explici ? :lol: Asta stiu deja.

Nu vorbeste nimeni de paralele istorice in sensul in care te referi tu, ci de inspiratie de look and feel. 

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Also Wales and Palestine, putea sa pună și ceva asemanator vikingilor la wildlings, ca acolo te duce gândul. Dar nu poti sa zici ca dorne=mauri cand el singur spune ca ar avea influente din 3 parti, inspirație.

La fel cum nu poti zice wildlings sunt vikingi.

It's silly, dacă citești când scrie despre regate o sa vezi ca nu au așa mare legătură.

Plus de asta, serialele de acum, mai au foarte puțină legătură cu ce este in cărți.

Încep să schimbe multe chestii si nu atiu dacă sunt scrise doar de el si nu de o echipă de movie writers.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Also Wales and Palestine, ...nu poti sa zici ca dorne=mauri cand el singur spune ca ar avea influente din 3 parti, inspirație.

Pai conform opiniei tale nu ar avea nici in clin nici in maneca cu absolut nimic nu ? Nici Spain, nici mauri, nici Wales nici Palestine.

Acum are ? :lol:

La look and feel ma refer, nu la istorie reala vs. istorie din nuvela, ca sa clarificam odata confuzia asta.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, n-are, suntem copii mici?

Arăta un corespondent, pentru ca atunci când scrii despre oameni, fie si fantasy, dacă e vorba de regate o să semene ceva cu ceva, nu trebuie sa aibă legătură.

Dacă de exemplu eu acum m-as pune să scriu o religie si cineva m-ar lua in seamă pe bune, părți din ce am scris eu poate s-ar asemăna cu hinduism, islamism, whatever, asta fără sa intentionez eu, scris doar cum imi vine in cap.

Asemănări s-ar găsi, așa cum se găsesc aici.

Dar legătură nu are, e fantasy, când scrie despre Dorne nu-s nicidecum razboinici ca maurii, imperiu ca imperiul spaniol sau orice altceva.

Înțelegi de ce nu are legătură?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×