Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Incearca sa ai 35 dand spre 18 mental. Si sa nu simti ca ai putea controla asta.

 

Si ce daca? :) Eu m-am oprit undeva in jurul varstei de.... cel mult 16 ani. Iar asta, in relatia dintre mine si copii, e super! Se formeaza un fel de camaraderie; ei nu mai tind sa-mi ascunda lucruri, ba dimpotriva, imi povestesc multe pe care alti copii nu le-ar spune parintilor. Iar atunci cand "ne jucam" impreuna, sau cand dansam,sau cand discutam oarecum de la acelasi nivel, ma simt extrem de multumita.

Din pacate am si multe accese de minte batrana, de vreo 70-80 de ani care imi da cate o palma si ma trezeste la realitate (?).

Dar indiferent de cate incurcaturi s-ar ivi, ma prefer pe mine aia cu mintea de 16 ani. Pentru ca atunci chiar simt bucurie. Si parca in viata despre asta era vorba. Sau nu?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nicidecum varsta care sta in acte. la cate tampenii fac, la cat dau cu stangul in dreptul, imi arata ca nu-s matura pe cat arata varsta, ori ca nu invat din greseli. niciodata nu am avut relatii cu tipi de varsta mea, a fost mereu o dif de minim 9-10 ani. niciodata nu am avut chimie cu un tip de varsta mea. si actualul e cu 10 ani mai in varsta. ( i like them well done :) )

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am timp acum sa detaliez, asa ca dau copy/paste unui articol fff interesant si cat se poate de real:

 

http://www.inteligenta-emotionala.ro/inteligenta-emotionala/prezentare/

 

Fragment din articol:

 

"Inteligenta Emotionala este formata din 4 elemente:

 

* Intelegerea mai buna a propriilor emotii

* Gestionarea eficienta a propriilor emotii si crestere semnificativa a calitatii vietii

* Intelegerea mai buna a celor din jur si o convietuire cu un grad de confort ridicat

* Crearea de relatii mai bune la toate nivelele cu cei din jur si cresterea productivitatii si a imaginii personale

 

Conform cercetarilor statistice, competenta emotionala este de doua ori mai importanta decat abilitatile tehnice sau intelectuale. Dezvoltarea inteligentei emotionale reprezinta intelegerea si gestionarea emotiilor pentru a crea relatii armonioase cu cei din jur.

Componente ale Inteligentei Emotionale

Auto

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa......eu cand ma uit in buletin ma mir sincer. Eu simt ca is adolescenta si imi este f greu sa ma comport matur. Bine, nu imi arat nici fizic anii,dar nu arat chiar a adolescenta.

Voi simtiti o discrepanta intre varsta din buletin si cea mentala?

Care ar fi motivatia mai absconsa si cum fac sa nu ma mai simt ca la 18?

Cred ca toti simtim asta. Ieri intram la liceu si acum au trecut 10 ani de cand l-am terminat. Cand au trecut anii, nu stiu? Eu sunt aceeasi de la 14 ani si totodata nu mai sunt. Asta e :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alex si eu aveam o atractie asa catre gen father figure sau tipii PROTECTIVI.

Nah, oficialul ii cu un an si 3 luni mai mic in varsta. :crazy: Cu nimic din ce ar avea un tip protectiv. Asta ar fi legea compensatiei,nu mi-am primit un father figure ca tre sa grow out of it.

 

Eu nu indeplinesc nimic din articolul ala. :cry: :cry: :cry:

Editat de Kilkoana
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Inteligenta Emotionala este formata din 4 elemente: ...

 

 

Asta-mi aduce aminte de filmul american Vara lui '42/Summer of 42, cand baietii pe plaja invatau dupa carte cum se face dragoste si la care punct au ajuns deja cu o fata ... ca unu dintre ei :stars: avea o carte pe puncte la fiecare etapa al emotiei sexuale ...

 

 

 

Filmul asta e cel mai bun exemplu de baieti imaturi care .... trebuie sa vedeti filmul ca mai bun decat asta nu se va face curind iar muzica e al francezului Michel cel Mare :crazy: LeGrand.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa......eu cand ma uit in buletin ma mir sincer. Eu simt ca is adolescenta si imi este f greu sa ma comport matur. Bine, nu imi arat nici fizic anii,dar nu arat chiar a adolescenta.

Voi simtiti o discrepanta intre varsta din buletin si cea mentala?

Care ar fi motivatia mai absconsa si cum fac sa nu ma mai simt ca la 18?

Elimina importanta varstei din peisaj, acolo unde nu este nevoie de ea.

Foloseste metodica cu prioritatile. De exemplu, copii poti face ca si femeie pana la o varsta, dar hei! - daca nu simti ca esti pregatita , sau au dubii - oricand vei putea incerca si varianta cu infiatul..sau de ce nu, sa nu ai copii deloc. Aici, copilul din tine te poate trisa, pentru ca in general copiii prefera sa se ascunda, decat sa infrunte. In acest caz, e bine de meditat si analizat. Aici, zic eu, conteaza varsta.

Important e sa fii tu impacata cu deciziile alese.

 

Cine a spus ca fericirea nu poate fi constientizata, ca sa fie o fericire reala, nu stie ce inseamna fericire.

Uite, eu cand mananc ciresele de iunie, sunt cel mai fericit om. Chiar daca maine am o sedinta horror, daca am decis ca e cazul sa imi iau o dupa masa libera si sa ma relaxez, o fac. Tot eu insa imi asum aceste 'libertati' a doua zi, si o fac responsabil!

 

Important e sa fii tu impacat cu tine insuti, dar mai ales - sa fii impacat si cu consecintele libertatilor tale. Ok, stii ca daca iesi in club in noaptea asta pana la 5, a doua zi vei trage mai greu la lucru. Dar iar stii, ca o noapte alba nu se recupereaza atat de greu pe cum se recupereaza 10 nopti albe la rand.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adevarata varsta a omului este cea care el o simte. Am cunoscut o femeie de 84 de ani care arata cel mai mult 65, vioaie si radea tot timpul. Dansa ca o femeie de 20de ani.

 

Poate arata asa ca era de trei ori vaduva in viata ei.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In unele privinte, ma simt ca un copil, in altele, nu am fost niciodata copil si nici nu m-am simtit ca unul nici macar cand ar fi trebuit. Nu-mi mai bat capul.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Io ? :crazy: 13 ani, vesnic 13 ani!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×