Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da, asa e, dar nu am afirmat ca mie mi-ar pasa de judecata societatii. Insa, multora le pasa si asta ii face sa simta o discrepanta intre varsta pe care o au si actiunile pe care vor sa le faca. De aceea, revin la ceea ce am spus. E bine ca daca te afli in situatia aceea, sa stii sa faci un echilibru - sa stii unde si cand poti sa faci anumite lucruri, iar atunci, scapi de prejudecati, de priviri ciudate, de reactii acuzatoare etc.

Solutia e sa le pese mai putin sau sa accepte ca le pasa si atunci cu buna stiinta si nefolositi de nimeni - aleg sa se abtina in unele cazuri. Solutia nu este sa le gasesti circumstante atenuate. Asa ii incurajezi la infantilitate - care e diferita de copilarie.

Uite, eu de exemplu uneori dau 2 lei pe privirile altora. Chiar daca n-am ce face si uneori le surprind. Alteori, prefer sa nu ma 'obosesc' si sa ma manifest acasa la mine sau intr-un loc mai retras. E PUR alegerea mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci e un adevarat club care nu se simte in concordanta cu varsta din buletin? blink.gif

Club?! E o adevarata societate secreta. :roll:

Esti normala, stai linistita!

 

Iar raspunsul la intrebarea ta este, sa nu mai actionezi impulsiv si sa incerci sa gandesti inainte de a te manifesta. Nu te astepta la rezultate majore din prima, dar in timp autodosciplina isi va face vizibila efectele.

 

Analizeaza mai profund problema si ai sa vezi ca societatea in general nu poate sa iti constranga manifestarile copilaresti, dar consecintele jdecatii altora asupra ta - pot sa iti ingreuneze anumite lucruri in viata. E ok, dar trebuie sa fii constienta si perfect impacata cu asta!! - caci nu toti simt nevoia sa se manifesteze copilaros in situatii de bucurie smile.png. Si e perfect normal si acest lucru. Nu crezi?

Societatea nu te constrange cu nimic. Deciziile trebuiesc asumate ca si consecintele.

Tot ce conteaza este, cum a spus si ea, acel echilibru mental al fiecaruia.

 

Ideea este ca toti oamenii mental nevoia sa se desfasoare altfel decat ar impune situatia in care se afla la un moment dat, insa fiecare si-o reprima si isi limiteaza imaginatia, si astfel apar deficientele mentale.

 

Eu sunt de parere ca, toti oamenii care stau in mediul virtual vor sa compenseze si sa echilibreze in modul asta ceea ce le lipseste in realitatea de afara.

Chiar daca multi dintre ei o fac la modul involuntar si nu sesizeza asta. De aici si dependenta de un anumit lucru. De forum de exemplu.

Apoi mai intervine si mentalitatea si limitele perspectivei fiecarui individ de a privii viata in totalitatea ei. Pentru multi ideea ca poti fii oricine si orice iti doresti este de neimaginat.Adevarat, ca in real, e nevoie de forte multa munca si staruire pentru a face asa ceva, si de aceea accepta compromisurile si implicit ajung sa fie nefericiti si victime ale concursului de imprejurari.

 

Insa, aici, dispar acele granite si te poti manifesta asa cum iti doresti. Adevarat ca prejudecatiile celor din jur nu dispar nici aici, dar, cel putin iti recapeti acel echilibru mental de care ai nevoie.

Aici, in virtual, este reversul oglinzi, si actioneaza aler ego-ul fiecaruia, cautand sa obtina ceea ce nu are parte in realitatea obiectiva.

 

Si ca sa revenim la manifestarile fiecaruia, in raport cu varsta reala, aici unii vor sa fie seriosi, sa fie luati in seama, altii sa isi desbata problemele reale la care nu au solutii, altii vor sa se joace si sa evadeze de prejudecatiole lumii reale, intrucat au parte de prea multa seriozitate. Eu unul vreau sa am 13 ani, si sa fac, si chiar fac, ce faceam la varsta aia. Asta aici!

 

 

Si, ca o ultima concluzie: e bine sa iti dai frau liber impulsurilor, asta arata ca esti un om inca sanatos. Altfel, te duci pe cursa! :tease:

 

:crazypilot:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce inseamna prosteala? Si daca se practica la orice varsta, de ce se spune deseori: "Nu esti cam in varsta sa faci...?"

 

Exact ce facea si Anda Calugareanu pe scena cu ai doi bravi!!! O femeie cu sacii-n caruta nu facea acele grozavii in numele artei sau al comediei dar erau atribuite talentului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma refer la treaba cand tu chiar sincer te simti muuuult mai tanara decat varsta pe care o ai, ai impresia ca ai tot viitorul in fata...din astea.

 

N-o sa simti asta niciodata!!! Cred ca ramanem la varsta cand ne-am maturizat putin din adolescenta si asa o sa fim ingropati, cu o inima tanara, in multe cazuri nemultumita ca viata traita. Oricum s-ar povesti inima ramane la fel de tanara ca-n prima zi de viata.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ideea este ca toti oamenii mental nevoia sa se desfasoare altfel decat ar impune situatia in care se afla la un moment dat, insa fiecare si-o reprima si isi limiteaza imaginatia, si astfel apar deficientele mentale.

 

Ce chestie. Eu care atunci cam fac tot ce ma taie capul ce frustrari mai adun?

Uneori, ca sa am mai putine batai de cap - prefer sa nu comentez. Cam atat :))))

In locul sefului meu, la atitudinea pe care o am de multe ori (vehementa si incapatanata) - m-as fi dat afara demuuuuuuuuuult. Ideea e ca poti sa fii cum vrei si simti sa fii, atata timp cat valoarea ta este incontestabila si esti responsabil atunci cand se impune responsabilitate.

 

Repet - una este sa te comporti copilaros si alta este sa te comporti infantil.

Nu cred ca tine doar de echilibru aceasta libertate. Trebuie sa ti-o poti si duce in spate. Parerea mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Exact ce facea si Anda Calugareanu pe scena cu ai doi bravi!!! O femeie cu sacii-n caruta nu facea acele grozavii in numele artei sau al comediei dar erau atribuite talentului.

 

Ce facea? Mie imi place muzica ei, nu pricep ce vrei sa spui

 

N-o sa simti asta niciodata!!! Cred ca ramanem la varsta cand ne-am maturizat putin din adolescenta si asa o sa fim ingropati, cu o inima tanara, in multe cazuri nemultumita ca viata traita. Oricum s-ar povesti inima ramane la fel de tanara ca-n prima zi de viata.

 

nu stiu cat ai dreptate pentru unii

pentru altii care s-au maturizat inainte de vreme, nu prea este asa. iar despre multumire ce sa zic, mai multi oameni nemultumiti am intalnit.

asta nu prea poti comanda, dar poti incerca sa previi

cine stie cum vom fi peste ani si ani

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa......eu cand ma uit in buletin ma mir sincer. Eu simt ca is adolescenta si imi este f greu sa ma comport matur. Bine, nu imi arat nici fizic anii,dar nu arat chiar a adolescenta.

Voi simtiti o discrepanta intre varsta din buletin si cea mentala?

Care ar fi motivatia mai absconsa si cum fac sa nu ma mai simt ca la 18?

La ce iti foloseste varsta din buletin ? Stie frunza cate luni are ? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti foloseste. Orice as scrie ti-ar sapa stima de sine. Asa ca nu scriu nimic. Tu trebuie sa intelegi si sa te comporti ca atare. Sau nu, ca d-aia exista liber arbitru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce facea? Mie imi place muzica ei, nu pricep ce vrei sa spui

 

Tu n-ai vazut poate sa faca si altele decat cantat, eu nu la muzica n-am referit ci la scenele de "coregrafie" de idiot ce facea ea langa Pittis si barbat-su si altii, ca era mai mult maimutica decat altcineva. Daca fiica ei face azi ce face, maica sa facea de 10 ori mai rau si era celebrea, ca era cineva tatal ei. Etc. In acele timpuri nu prea imita asa ceva multe persoane si nici nu erau apreciate scenele astea glumete de public, una cu mintile intregi nu facea ca ea nici in circ. Eu am vazut-o pe ea pe scene, la Tv dar si in realitate si ultima data dupa cutremurul din '77 la Pitesti in Hotel am dat de ea in lift si era deja incontrolabila! Trei o calmau. Vorbea aiurea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vazut-o in duet cu Toma Caragiu cand era tanara si era foarte decenta. Oricum, probabil ca un om bolnav este un om iresponsabil in ochii oamenilor. Dar pana la urma ce a realizat conteaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×